Prasowanie firan i zasłon jest dość ryzykowne i żmudne. Organza wymaga prania ręcznego, natomiast żakardu i markizety nie trzeba prasować. Do wygładzania tkanin bardzo dobrze sprawdzają się m.in. urządzenia parowe.

Spis treści

  Firanka w kuchni chłonie zapachy i łatwo się brudzi. Z tego względu należy ją regularnie prać i prasować z zachowaniem wskazań na metce. Jak odświeżyć delikatne tkaniny?

  Firany do kuchni – najlepszy materiał

  To od materiału firany lub zasłony zależy, w jaki sposób będzie się układać. Niektóre tkaniny nie mną się wcale, a inne wręcz przeciwnie. Przykładem materiału, który prostuje się pod swoim ciężarem, jest markizeta. Tkanina ma małe, średnie lub duże oczka, od których zależy sposób układania się materiału oraz ilość przepuszczanego światła. Markizeta jest dość specyficzną tkaniną, która nie wymaga prasowania. Zakup takiej firanki do kuchni lub innego pomieszczenia pozwoli oszczędzić zarówno nasz czas, jak i pieniądze. Oprócz efektownej markizety warto zwrócić uwagę na żakard, który również nie jest zbyt wymagający. Firana z takiego materiału się nie mnie, a więc nie wymaga żmudnego prasowania. Wystarczy ją wyprać w niskiej temperaturze, delikatnie odwirować, a następnie powiesić na sznurku lub w oknie. Dużo bardziej wymagające są delikatny tiul i satyna, które wymagają prasowania. Mimo wszystko prezentują się bardzo elegancko, są efektowne i pasują zarówno do kuchni nowoczesnych, jak i tych klasycznych.

  Zobacz także: Jak dbać o firany w salonie?

  Jak prać firanki w kuchni?

  Firany i zasłony z bawełny mogą być prane w bardzo gorącej lub zimnej wodzie. Tkaniny z tego materiału są odporne, dlatego można je również wirować. Dokładna temperatura i inne zalecenia znajdują się oczywiście na metce firany. Jeśli oprócz bawełny w składzie firanki są domieszki innych materiałów, to należy je prać zgodnie ze wskazaniami dla najdelikatniejszego włókna. Firanki w kuchni z jedwabiu można wybielać roztworem nadtlenku wodoru lub nadboranu sodu, a plamy można usunąć samodzielnie lub w pralni chemicznej. Firanki koronkowe należy prać ręcznie wyłącznie środkami do tego przeznaczonymi. Należy je delikatnie odcisnąć i rozwiesić do wysuszenia, ewentualnie prać w specjalnym woreczku. Z firankami, które mają kilka lat, należy obchodzić się wyjątkowo delikatnie. Nie wolno ich wirować ani suszyć w suszarce, ponieważ mogą się zniszczyć. Poliester warto prać w gorącej wodzie i płukać w zimnej. Firanek z poliestru nie należy gotować, ponieważ pojawią się trudne do usunięcia zagniecenia. Satynę można prać tylko wtedy, gdy takie zalecenia znajdziemy na metce. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku tiulu, który zwykle ma różne domieszki. Do usztywnienia firanki z tego materiału warto użyć gumy arabskiej, a zwiotczałą tkaninę można wykrochmalić.

  Zobacz także: Jaką pralkę wybrać, aby prasowanie było jak najłatwiejsze?

  Jak prasować firany do kuchni?

  Prasowanie firan i zasłon oraz innych, dużych materiałów nie należy do najprzyjemniejszych. Jest to czasochłonne i nie zawsze efektywne, dlatego warto kupić firanę z niemnącego się materiału lub urządzenie na gorącą parę. Markizety i żakard są łatwe w utrzymaniu, a ponadto nie trzeba ich prasować. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku woalu, który jest delikatny, wygląda elegancko i efektownie. Woal wymaga odpowiedniego traktowania podczas prania i prasowania. Firana do kuchni z woalu powinna być prasowana niską temperaturą, ponieważ wyższa ją nabłyszczy, a nawet przypali. Niestety chłodne żelazko nie zawsze poradzi sobie z firaną w satysfakcjonujący sposób. Z tego względu warto zakupić dodatkową nakładkę na żelazko, która chroni delikatne materiały przed przypaleniem, a przy tym skutecznie je prasuje. Najlepszym rozwiązaniem do wygładzenia takich tkanin jest profesjonalne urządzenie parowe, takie jak generator lub parownica przystosowane do pracy z wrażliwym materiałem. Równie delikatnie należy się obchodzić z tiulem, który może się zaciągnąć np. przez zarysowaną stopę żelazka. Krótka firanka do kuchni z tiulu lub organzy powinna być prasowana przy pomocy gorącej pary wodnej. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup stacji parowej, która daje szybkie rezultaty za sprawą wysokiego ciśnienia pary wodnej.

  Urządzenia do prasowania firan

  Najlepszym rozwiązaniem do delikatnych tkanin jest zakup profesjonalnego sprzętu, który pracuje z użyciem pary wodnej. Nowoczesne urządzenia wyposaża się w funkcje, które nie tylko prasują, ale również chronią ubrania przed zniszczeniem. Poza tym wysoka temperatura pary wodnej usuwa zanieczyszczenia niewidoczne gołym okiem, dzięki czemu powietrze, którym oddychamy, jest oczyszczone z alergizującego kurzu. Co więcej, ręczna parownica pozwala odświeżyć firany i zasłony do kuchni, które jak wiadomo – pochłaniają różne zapachy. Urządzenia parowe są najczęściej bezprzewodowe, dlatego firany można prasować w pozycji pionowej. Innym rozwiązaniem są generatory pary zwane stacjami parowymi, które wyrzucają parę pod dużym ciśnieniem. Taka funkcja żelazka pozwala na usunięcie zagnieceń ze sztywnych i grubych tkanin. Lekko zwilżone tkaniny prasują się znacznie szybciej i efektywniej. Aby żelazko było wydajne i komfortowe, powinno wytwarzać parę wodną pod wysokim ciśnieniem. Jest to jeden z najważniejszych parametrów, na które warto zwrócić uwagę. Poza tym warto kupić taki generator pary, który ma blokadę kapania wody. Niektóre tkaniny w kontakcie z wodą mogą się po prostu zniszczyć. Bardzo istotną cechą stacji parowych jest system ICare, który dostosowuje temperaturę do tkaniny oraz funkcja samoczyszczenia, która nie niszczy tkanin kamieniem.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?