Nawilżacz powietrza do samochodu to urządzenie bardziej przydatne niż myślisz. Wielu osobom wydaje się, że powietrze w samochodzie jest stosunkowo czyste. Nie biorą jednak pod uwagę tego, że podczas jazdy do środka dostaje się powietrze z zewnątrz, które z reguły zawiera niezliczone ilości zanieczyszczeń

Spis treści

  Nawilżacz powietrza do samochodu ma zneutralizować zbyt niską wilgotność wewnątrz samochodu. Wynika ona głównie z dużej ilości zanieczyszczeń, które dostają się do środka wraz ze świeżym powietrzem.

  Nawilżacz powietrza do samochodu – potrzebny bardziej, niż ci się wydaje

  Nawilżacz powietrza do samochodu to urządzenie, które przydaje się nie tylko w okresie jesienno-zimowym, choć to w tym czasie rzeczywiście najbardziej odczuwa się dyskomfort związany z niską wilgotnością powietrza. Wszystko za sprawą wysokiego stężenia zanieczyszczeń, które wraz ze świeżym powietrzem dostają się do domowych przestrzeni oraz samochodów. Problem ten przybiera na sile zimą, chociaż jest obecny przez cały rok, tyle że z różną intensywnością. Samochodowy nawilżacz, który uwalnia do wnętrza samochodu delikatną mgiełkę pary wodnej, eliminuje skutki wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza, a nie jego bezpośrednią przyczynę.

  Same pojazdy silnikowe są źródłem:

  • tlenków azotu uszkadzających płuca i utrudniających transport tlenu we krwi,
  • dwutlenku siarki przyczyniającego się do rozwoju chorób układu oddechowego,
  • tlenku węgla, który utrudnia transport tlenu,
  • związków organicznych, w tym tych o działaniu rakotwórczym (formaldehydu i benzenu),
  • pyłów zawieszonych przyczyniających się do rozwoju chorób dróg oddechowych oraz układu sercowo-naczyniowego i nerwowego.

  W Londynie przeprowadzono niedawno badania, które pokazały, że dzieci dowożone do szkoły samochodem wdychają znacznie więcej niebezpiecznych dla ich zdrowia substancji niż ich rówieśnicy, którzy do szkoły dojeżdżają rowerem albo chodzą pieszo. Podobna sytuacja może mieć miejsce także w innych dużych miastach, choć problem wysokiego stężenia zanieczyszczeń, w tym szczególnie niebezpiecznych pyłów zawieszonych, dotyczy coraz częściej także mniejszych miejscowości. W przypadku samochodu znamienne jest to, że na samej drodze znajduje się wiele zanieczyszczeń, które do góry podbija ruch samochodów, a do tego dochodzą jeszcze spaliny. 

  Warto więc wyposażyć się w prosty nawilżacz samochodowy, który emituje parę wodną. Nie usuwa on co prawda zanieczyszczeń, ale nawilżając powietrze, sprawia, że jest ono mniej suche, przez co oddychanie jest łatwiejsze, a zanieczyszczenia nie są tak dokuczliwe.

  Nawilżacz powietrza czy oczyszczacz do samochodu?

  Samochodowy nawilżacz powietrza to urządzenie z pewnością warte zakupu szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy jesteśmy jeszcze bardziej narażeni na choroby układu oddechowego. Nawilżacz powietrza do samochodu to urządzenie, które podpina się tak jak zwykłą ładowarkę samochodową. Jest on wyposażony w pojemnik (z reguły około 330 ml, co pozwala na blisko 6 godzin pracy), który należy napełnić wodą. Potem wystarczy tylko nacisnąć odpowiedni przycisk i za chwilę z urządzenia zacznie ulatniać się para wodna, która nawilży powietrze w samochodzie. Urządzenie może pracować w trybie ciągłym lub pulsacyjnym. Dobrze, aby było wykonane ze sterylnego materiału, np. wysokiej jakości aluminium, które skutecznie ograniczy rozwój bakterii.

  Trzeba jednak zaznaczyć, że nawilżacz samochodowy, podobnie jak ten domowy, nie usuwa z powietrza zanieczyszczeń, tak jak robi to oczyszczacz powietrza. Warto więc poszukać do samochodu oczyszczacza powietrza, który równie skutecznie jak Tefal Pure Air Genius w domu usunie zanieczyszczenia z powietrza w aucie. Możesz znaleźć oczyszczacze do samochodu, które podobnie jak te do domu będą: 

  • eliminować do 100% alergenów i drobnych cząsteczek, 
  • wyposażone w filtr wstępny, węglowy, usuwający lotne związki organiczne oraz w filtr Allergy+ eliminujący wirusy, bakterie, grzyby, roztocza i inne alergeny; cennym rozwiązaniem jest filtr NanoCaptur™, który trwale usuwa formaldehyd, jeden z najniebezpieczniejszych związków w powietrzu.
  • oczyszczać niewielkie powierzchnie w kilka minut, a ich inteligentny czujnik zmierzy aktualny poziom zanieczyszczeń i dostosuje do niego prędkość filtrowania. 

  Ze względu na skuteczność działania oczyszczacz jest rozwiązaniem rekomendowanym bardziej aniżeli nawilżacz. Podobnie jest w przypadku walki o lepszą jakość powietrza w aucie. Dlaczego też warto rozważyć zakup nie tylko nawilżacza, lecz także oczyszczacza samochodowego. Ten drugi pomoże ci pozbyć się zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Jeśli podróżujesz dużo i często, oczyszczacz to rozwiązanie idealne dla ciebie. Jeżeli jednak korzystasz z samochodu jedynie okazjonalnie, wystarczy ci nawilżacz. Oczywiście rozwiązanie idealne to połączenie obydwu urządzeń, natomiast obecnie trudno o tego typu sprzęty na rynku.

  Zamiast nawilżacza oczyszczacz powietrza – jakie powinien spełniać kryteria?

  Oczyszczacz powietrza, który miałby zastąpić nawilżacz samochodowy, powinien działać analogicznie do urządzenia przeznaczonego do użytku domowego. Pierwsze kryterium jego oceny powinien więc stanowić rodzaj wykorzystywanych technologii. Dobry sprzęt powinien być wyposażony w filtr HEPA (który usuwa pyły zawieszone, alergeny, wirusy i bakterie) oraz filtr węglowy (pochłaniający LZO i pozostałe zanieczyszczenia gazowe). Ani nawilżacz, ani jonizator nie wystarczą, aby usunąć niebezpieczne zanieczyszczenia, potrzebne są odpowiedniego rodzaju filtry. Drugi parametr to wydajność. Im wyższa, tym lepsza, choć w przypadku samochodu przestrzeń filtracji jest wyraźnie ograniczona. Ostatnia kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę, to sposób montażu oczyszczacza i sposobu zasilania. Jednym z najczęściej polecanych rozwiązań jest przymocowanie urządzenia na zagłówku.

  Zadbaj również o czystość swojej klimatyzacji oraz powietrza i dowiedz się jak poprawnie odgrzybiać klimatyzację. 

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?