Chęć wysprzątania strychu może wynikać z kilku powodów. Jednym z nich jest pragnienie adaptacji poddasza na mieszkanie. Aby móc to zrobić, należy dysponować m.in. mocnym odkurzaczem i zestawem końcówek, które umożliwiają czyszczenie zarówno twardej podłogi, jak i ścian oraz kaloryfera.

Spis treści

  Do sprzątania poddasza można użyć odkurzacza workowego – jest on idealny dla alergików i astmatyków. W takich miejscach zastosowanie znajduje również sprzęt bezprzewodowy. Czyszczeniem na mokro może zająć się z kolei odkurzacz z funkcją mycia.

  Sprzątanie strychu – dlaczego warto to zrobić?

  Strych nie jest miejscem, któremu poświęca się zbyt wiele uwagi. Z reguły pełni on funkcję magazynu rzeczy, które nie są potrzebne na co dzień. Trafiają tam ozdoby świąteczne, stare ubrania, które są już za małe na dzieci, przestarzałe sprzęty, pamiątki z przeszłości, niemodne meble. Sytuacja się zmienia, gdy trzeba się wyprowadzić. O strychu przypominamy sobie również wtedy, gdy okazuje się, że szafa nie pomieści już więcej ciuchów i przydałaby się garderoba. Jest on kołem ratunkowym, gdy dorastające dzieci nie chcą już dzielić ze sobą pokoju. Niektórzy decydują się na aranżację mieszkania na poddaszu. Wtedy najczęściej pojawia się myśl, że może warto byłoby posprzątać zapomnianą przestrzeń. Nierzadko okazuje się to niełatwym zadaniem. Bywa, że należy poświęcić temu sporo czasu i energii. Wiele zależy od ilości zgromadzonych rzeczy oraz od tego, czy były one przechowywane w sposób uporządkowany, czy może wręcz przeciwnie.

  Od czego zacząć sprzątanie strychu?

  Do gruntownego sprzątania strychu warto zacząć przygotowywać się dużo wcześniej. W wielu przypadkach niezbędny jest kontener na gruz i odpady, do którego można wyrzucić wszystko to, co jest już niepotrzebne. Zdobycie takiego zasobnika nie jest trudne, można go wynająć. W każdym dużym mieście funkcjonują firmy, które specjalizują się w ich wypożyczaniu. Osoby, które czeka jednodniowe sprzątnie niewielkiego poddasza, mogą zdecydować się na zakup worka wielkogabarytowego Big Bag, który może pomieścić 100–2500 kg. Tradycyjne kontenery mają pojemność od 3 do 36 m3.

  Mając już odpowiedni zasobnik na odpady, można przejść do kolejnego etapu sprzątaniu strychu, a mianowicie do segregacji zalegających przedmiotów. W ten sposób łatwiej i szybciej można się zorientować, co się jeszcze przyda, a czego jest w nadmiarze. Dobrym pomysłem jest sprzedaż gromadzonych na poddaszu sprzętów lub oddanie ich osobom, którym mogą się one jeszcze przydać. Po demontażu mebli, urządzeń i innych większych odpadów, można zabrać się za stare dokumenty. Nie można ich po prostu wyrzucić. Realizację tego zadania można za to powierzyć firmie trudniącej się profesjonalnym (zgodnym z prawem) niszczeniem dokumentacji przedsiębiorstw, urzędów, organizacji i osób prywatnych. Osobiste zapiski, stare szkolne zeszyty można wrzucić do zwykłej niszczarki.

  Jaki odkurzacz wybrać, aby posprzątać strych?

  Po usunięciu ze strychu niepotrzebnych mebli i urządzeń warto złapać za miotłę, która dla niektórych osób jest niezbędną pomocą w trakcie prac porządkowych. Duże wydajniejszym sprzętem sprzątającym jest jednak odkurzacz, dzięki któremu można usunąć zabrudzenia z podłogi i uporać się z każdą wiszącą nad głową pajęczyną.

  Alergik zastanawiający się nad tym, jaki odkurzacz wybrać do walki z kurzem i brudem na strychu, powinien zdecydować się na kupno sprzętu workowego. Na typowym, omijanym przez lata poddaszu kurzu nie brakuje. Szybko zapełnia on worek. Decydując się na tego rodzaju urządzenie, uczuleniowiec czy astmatyk nie musi obawiać się wymiany pojemnika na brud – jest on jednorazowego użytku.

  Sprzętem idealnym dla osób z chorobami układu oddechowego jest również odkurzacz z filtrem wodnym. Wyposażony jest on w skuteczny, dwustopniowy system zatrzymywania zanieczyszczeń. Używając go, można mieć pewność, że część trafiającego do niego kurzu, roztoczy, sierści zmiesza się z wodą, a ewentualne pozostałości pyłów zostaną zatrzymane przez filtr HEPA. Jego zaletą jest również wielofunkcyjność – sprząta na sucho i ma mokro. Obecne na rynku odkurzacze z funkcją mycia nadają się do każdego rodzaju podłogi – gresu, kamienia naturalnego, wykładziny PCV, płytek ceramicznych, parkietu, paneli.

  Osoby, które nie mają problemów zdrowotnych, mogą postawić na odkurzacz bezworkowy. W tym przypadku pojemnik na brud po zapełnieniu należy opróżnić – nadaje się on jednak do ponownego użytku. Aby poprawić komfort sprzątania, można wybrać mały odkurzacz na akumulator. Zwalnia on z wyciągania przewodu, szukania gniazdka i podłączania do rury ssącej.

  Końcówki do odkurzacza odpowiednie do sprzątania strychu

  W trakcie sprzątania strychu znaczenie ma nie tylko to, czy odkurzacz jest z filtrem HEPA, czy można myć nim podłogi. Bardzo ważny jest również właściwy wybór końcówek. Nie powinien on być przypadkowy, ponieważ może to wydłużyć czas porządkowania poddasza. W związku z tym, że mało kto decyduje się na wyłożenie podłogi na strychu wykładziną, turboszczotka nie jest tam niezbędna. Przyda się za to szczotka do odkurzacza do twardych powierzchni, czyli do betonu i podłóg ceramicznych (kafelki, gresy). Zaopatrzona jest ona w syntetyczny włos i gumowe kółka, które pozwalają szybko uporać się z zabrudzeniami. Warto też wyposażyć się w końcówki do odkurzacza umożliwiające usunięcie kurzu i pajęczyn ze ścian. Mają one miękki naturalny włos, przez co nie niszczą czyszczonej powierzchni. W trakcie gruntownych porządków nie można obyć się bez ssawki szczelinowej, która pozwala wyeliminować zabrudzenia z każdego zakamarka – może służyć też jako końcówka do odkurzania kaloryferów.

  Mocny odkurzacz to nie wszystko

  Po usunięciu zabrudzeń z podłogi i ścian może się okazać, że niezbędna jest dezynsekcja i dezynfekcja. W tej kwestii warto skorzystać z usług firm specjalizujących się w tego rodzaju pracach. Dysponują one odpowiednim sprzętem i doskonale wiedzą, jakich środków chemicznych użyć, aby przygotować strych do użytku.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  2