Moskitiera drzwiowa lub okienna to prosty sposób na ochronę mieszkania przed wlatywaniem do niego uciążliwych insektów, np. komarów lub much. Jest prosta w montażu, a przy tym bardzo skuteczna i łatwa w czyszczeniu. Na rynku dostępne są jej rozmaite rodzaje.

Spis treści

  Moskitiera na okno lub drzwi balkonowe kojarzy się zazwyczaj z ciepłymi krajami, w których można spotkać wiele rodzajów nie tylko denerwujących, lecz także często niebezpiecznych owadów. Insekty bywają jednak utrapieniem również w Polsce, zwłaszcza podczas upalnego lata. Aby ochronić się przed komarami, meszkami czy muchami w pomieszczeniach, nie trzeba szczelnie zamykać okien i drzwi. Moskitiera stanowi wówczas świetne rozwiązanie problemu. Jeśli jest dobrze dobrana, nie rzuca się w oczy i może służyć przez długi czas.

  Czym jest moskitiera i dlaczego warto ją mieć?

  Moskitiera to specjalna siatka z drobnymi oczkami. Służy zabezpieczeniu pomieszczeń przed wlatywaniem do nich różnego typu owadów – zarówno mniejszych, jak i większych. Najlepiej, aby jej oczka miały wymiary 1,2 mm × 1,2 mm. To optymalne rozwiązanie, które doskonale chroni wnętrze mieszkania przed insektami. Taka konstrukcja sprawia też, że moskitiera dobrze przepuszcza światło i zapewnia swobodny przepływ powietrza, dlatego w żaden sposób nie wpływa na codzienne funkcjonowanie domowników.

  Moskitiera to ekologiczny sposób na uniknięcie nieproszonych gości w domu. Dzięki niej nie ma konieczności zastosowania dodatkowych środków chemicznych, których celem jest odstraszanie insektów. Takie preparaty nie pozostają bez wpływu na środowisko naturalne, a także nie powinny być stosowane, gdy w mieszkaniu przebywają alergicy lub małe dzieci. Zastosowanie moskitiery rozwiązuje ten problem, a przy tym w dłuższej perspektywie czasu okazuje się bardziej opłacalnym rozwiązaniem, ponieważ posłuży ona nam nawet przez kilka lat. 

  Co ważne, specjalna siatka może być zamontowana w różnych miejscach. Najpopularniejsza jest moskitiera na okno, odpowiednia do założenia w każdym pomieszczeniu. Bez trudu można dopasować jej wielkość do konkretnego otworu okiennego. Zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w mieszkaniach w bloku sprawdzi się też moskitiera na drzwi balkonowe.

  Moskitiera na okno – jakie są dostępne modele?

  Moskitiery do okien mają wiele rodzajów. Poszczególne modele różnią się sposobem montażu. Najczęściej spotykane rozwiązania to:

  moskitiera ramkowa na okno – przymocowuje się ją do futryny przy użyciu specjalnych uchwytów obrotowych. Są one bezinwazyjne, dlatego zarówno montaż, jak i demontaż siatki jest bardzo prosty i szybki. Taka moskitiera sprawdzi się w pomieszczeniach, w których często otwiera się okna, w celu zapewnienia odpowiedniego przepływu powietrza w mieszkaniu. Może ona służyć w okresie od wiosny do jesieni. Zimą moskitiery ramkowe na okna należy zdjąć i wyczyścić. Dzięki temu można ich używać także w następnym sezonie;

  moskitiera rolowana (pionowa lub pozioma) – dosyć drogie rozwiązanie, które wyróżnia się wysoką estetyką i może służyć przez naprawdę długi czas. Tego typu siatka umieszczona jest w specjalnej kasecie, która przypomina kasetę do rolet okiennych. Przymocowuje się ją do listwy hakowej lub zaczepów znajdujących się w prowadnicy, a następnie rozwija. Pionowe moskitiery rolowane sprawdzą się we wszystkich typach okien. Model poziomy najlepiej stosować z kolei w przypadku ochrony okien tarasowych lub balkonowych;

  moskitiera magnetyczna lub na rzepy – aby ją przymocować, do ramy należy przykleić specjalny rzep lub elementy magnetyczne. Siatka jest wówczas częścią niezależną, którą w każdym momencie można zdjąć lub częściowo odpiąć. Ze względu na sposób montażu moskitiera na magnes lub rzep może być nieco mniej trwała. Stanowi jednak najprostsze, a przy tym najtańsze rozwiązanie.

   

  Jak widać, ze względu na mnogość rodzajów moskitiery do okien bardzo łatwo dostosować do własnych potrzeb i preferencji. 

  Jaka moskitiera na drzwi balkonowe sprawdzi się najlepiej?

  Moskitiera balkonowa również występuje w kilku modelach. Najpopularniejsze z nich to:

  moskitiera drzwiowa – przymocowywana do futryny drzwi balkonowych lub fasady budynku przy pomocy zawiasów;

  moskitiera plisowana – składa się z modułów tworzących jedno- lub dwuskrzydłowy system. Montuje się ją na konstrukcji zrobionej z profili aluminiowych. Plisowana siatka do moskitiery wygląda bardzo estetycznie, a przy tym jest wytrzymała;

  moskitiera przesuwna – składa się ze skrzydła, które przesuwa się w bok po specjalnej prowadnicy. 

   

  Moskitiery balkonowe mogą mieć także formę zwijaną. W przypadku siatek w tym miejscu każda z nich umożliwia wygodne i bezproblemowe przechodzenie między tarasem a wnętrzem mieszkania.

  Jak dbać o moskitiery do okien i drzwi?

  Zarówno moskitiera na balkon, jak siatka mocowana w oknie z czasem ulegają zabrudzeniom. Warto więc odpowiednio o nie dbać – dzięki temu przez długi czas będą wyglądać schludnie i estetycznie. Raz na jakiś czas należy zatem odpowiednio je wyczyścić.

  Na początek warto odkurzyć moskitierę. Warto do tego wykorzystać odkurzacz bezprzewodowy Tefal Air Force 360 Flex Ultimate. Sprzęt jest lekki i poręczny, a przy tym ma moc 180 Airwattów i doskonały system filtracji, dlatego świetnie usuwa do 99,99% kurzu. Urządzenie poradzi sobie również z paprochami i resztkami owadów, które mogły zaplątać się w siatkę. 

  Moskitiera na taras lub okno powinna też zostać umyta. Jeżeli siatka jest przymocowana na stałe, wystarczy delikatnie przetrzeć ją przy pomocy szmatki lub gąbki zmoczonej w wodzie z odrobiną płynu do mycia naczyń lub szarego mydła. Modele zdejmowane można z kolei wstawić do wanny lub pod prysznic, a następnie spłukać je przy pomocy strumienia letniej wody, a uciążliwe zabrudzenia przetrzeć szmatką.

  Moskitiera na magnesy lub rzepy może też wymagać prasowania. Zdejmując ją na zimę i składując w szafie lub komodzie, łatwo bowiem o pogniecenie siatki. Jako że w takim przypadku najczęściej jest ona wykonana z nylonu lub poliestru, łatwo usunąć z niej zagniecenia. Do prasowania warto wykorzystać żelazko parowe Tefal Smart Protect Plus, które dzięki dobrze wyprofilowanej stopie Durilium AirGlide łatwo sunie po tkaninie, dokładnie ją rozprostowując. Z kolei technologia Smart Temp, zapewniająca doskonałą kombinację wyrzutu pary wodnej i wysokiej temperatury, sprawia, że prasowanie jest w pełni bezpieczne i nie grozi zniszczeniem siatki do moskitiery.

   

  Przeczytaj również jak czyścić żaluzje

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1