Optymalny poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniach wynosi 45–55%. Rzadko kiedy tak nawilżonym powietrzem oddychamy w naszych domach i miejscach pracy. Jego skala intensywnie spada zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy korzystamy z centralnego ogrzewania.

Spis treści

  Warto wiedzieć, że oddychanie zbyt suchym powietrzem może być przyczyną infekcji dróg oddechowych lub oczu. By ich uniknąć, warto kupić niezwykle funkcjonalny nawilżacz ewaporacyjny. Wykorzystuje on w swoim działaniu parę wodną, przez co jest nieszkodliwy w użytkowaniu.

  Czym jest ewaporacja i nawilżanie ewaporacyjne?

  Zjawisko ewaporacji jest nam znane od najmłodszych lat. To nic innego jak naturalny proces parowania, czyli zmiany stanu skupienia wody z ciekłego na gazowy zachodzący na powierzchni cieczy. Ewaporacyjne nawilżanie powietrza polega na wytwarzaniu pary wodnej i wydmuchiwaniu jej do otoczenia po uprzednim oczyszczeniu. To jedna z najprostszych i najbardziej naturalnych metod nawilżania powietrza. Wytworzona para wodna nawilżająca powietrze jest niewidoczna dla oka.

  Jak działa nawilżacz ewaporacyjny?

  Nawilżacz ewaporacyjny można nazwać także dyfuzyjnym. Składa się on z wymiennych mat lub obracających się w wodzie dysków, wentylatora oraz zbiornika. Dzięki wentylatorowi suche powietrze z pomieszczenia zasysane jest do nawilżacza, a następnie dzięki przejściu przez matę ewaporacyjną jest nawilżone i oczyszczone z kurzu, bakterii czy grzybów. Wiatrak wymusza nie tylko zasysanie powietrza, ale i jego obieg w elementach nawilżających. Zasadę działania takiego nawilżacza można nazwać „wymuszonym zimnym odparowaniem”, ponieważ powietrze przepływa przez zwilżony filtr o bardzo dużej powierzchni czynnej. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala na nawilżenie powietrza do maksymalnego poziomu 60%, dzięki czemu nie dochodzi nadmiernego zawilgocenia powietrza. W przypadku przekroczenia tego poziomu o 5–10% znacząco wzrasta ryzyko pojawienia się grzybów i pleśni w domu. Wiążą się z nimi nie tylko nieestetyczne ślady np. na ścianach i charakterystyczny zapach w pomieszczeniach, ale także konsekwencje zdrowotne. Do najczęściej zgłaszanych przez pacjentów zaliczyć można: bóle mięśni i stawów, infekcje skórne, zapalenie zatok, problemy z oddychaniem, zmęczenie. Dla prawidłowego działania ewaporacyjnego nawilżacza powietrza konieczne jest wymienianie filtrów co 2–3 miesiące. Należy również regularnie czyścić zbiornik. Ponadto zalecane jest umieszczenie w nim wkładu antybakteryjnego (np. srebrnej elektrody), by uniknąć rozwoju bakterii.

  Jaki ewaporacyjny nawilżacz powietrza wybrać?

  Jaki nawilżacz ewaporacyjny sprawdzi się najlepiej? Bardzo trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Warto jednak zaznaczyć, że istnieją aspekty, które należy obowiązkowo wziąć pod uwagę przy zakupie nawilżacza. Do najważniejszych kwestii należy wydajność nawilżacza ewaporacyjnego, która powinna być dostosowana do powierzchni pomieszczenia, w którym będzie użytkowany. Istotna jest również jego moc. Ważne jest, aby był wyposażony w duży pojemnik na wodę, co pozwoli uniknąć częstego napełniania go. Warto również skupić się na głośności pracy nawilżacza ewaporacyjnego. Nie powinna ona przekraczać 40 dB. Przy wyborze producenta i modelu warto zapoznać się z cenami filtrów i mat, które mają wpływ na koszt eksploatacji nawilżacza ewaporacyjnego. Aby zwiększyć jego funkcjonalność, warto zdecydować się na dodatkowe funkcje. Dobrym wyborem jest nawilżacz powietrza ewaporacyjny z higrostatem. Dzięki stałej analizie wilgotności powietrza dokonywanej przez higrostat praca nawilżacza dostosowana jest do aktualnych potrzeb. Warto zdecydować się na modele, które pozwalają przeprowadzić proces inhalacji i aromaterapii – nawilżacz powietrza będzie miał wtedy dodatkowe zdrowotne działanie. Dobrym rozwiązaniem jest także nawilżacz ewaporacyjny z jonizacją – pozwala na wprowadzenie korzystnej dla zdrowia równowagi jonowej w otoczeniu.

   

  Dowiedz się więcej na temat jonizacji powietrza w domu.

   

  Zalety i wady nawilżacza powietrza ewaporacyjnego

  Jak każde urządzenie, nawilżacz ewaporacyjny posiada szereg zalet i wad. Warto zaznaczyć, że jest to bardzo subiektywny podział, ponieważ to, co dla kogoś może być właściwością pozytywną, dla innej osoby będzie negatywem. Za zdecydowany atut tego nawilżacza można uznać energooszczędność. Zużywa on jedynie około 40 W na 1 litr (dm³) wody. Ma także nieskomplikowaną budowę, przez co obsługa, użytkowanie i ewentualny serwis jest bardzo łatwy. Warto zaznaczyć, że w większości modeli tego rodzaju nawilżacza można stosować olejki zapachowe, przez co powietrze jest nie tylko odpowiednio nawilżone, ale i może mieć lecznicze właściwości. Urządzenie to nie powoduje wzrostu temperatury powietrza w pomieszczeniu. W jego zbiorniku nie osadza się kamień, co może mieć miejsce w przypadku innych rodzajów nawilżaczy. Bezsprzeczną zaletą nawilżacza powietrza ewaporacyjnego jest dodatkowe oczyszczanie powietrza z kurzu oraz pyłów. Są one bezpieczne zarówno dla małych dzieci, jak i zwierząt.

  Większość użytkowników za zasadniczy minus tego typu nawilżaczy uważa jego głośną pracę. W związku z nawilżaniem powietrza do 60% wilgotności są one również uważane za mało wydajne, choć dla niektórych może być to zaletą. Warto zaznaczyć, że ich wydajność spada wraz ze spadkiem poziomu wody w zbiorniku. Ewaporacyjny nawilżacz powietrza swoim działaniem obniża temperaturę panującą w pomieszczeniu. Warto zaznaczyć, że wadą może być również konieczność wymiany filtrów i regularnego mycia nawilżacza.

  Nawilżacz ewaporacyjny czy ultradźwiękowy?

  Stając przed wyborem: nawilżacz ultradźwiękowy czy ewaporacyjny, warto rozważyć wady i zalety każdego z rozwiązań, tak by wybrać najlepsze dla siebie. Należy jednak zaznaczyć, że właściciele zwierząt nie powinni korzystać z nawilżacza ultradźwiękowego, ponieważ jego dźwięki są nieprzyjemne dla pupili.

   

  Zobacz także: Jak działa nawilżacz ultradźwiękowy? 

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1