Wietrzenie mieszkania pomaga w zachowaniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach. Wpływa to pozytywnie na samopoczucie domowników, a także chroni ich przed działaniem nadmiernie nagromadzonego dwutlenku węgla czy kurzu. Proces ten należy przeprowadzać zarówno latem, jak i zimą.

Spis treści

  Regularne wietrzenie mieszkania ma pozytywny wpływ na zdrowie. Zapobiega problemom związanym ze zbyt dużym poziomem wilgoci w pomieszczeniach, a także ogranicza liczbę wirusów i szkodliwych drobnoustrojów dostających się do ich wnętrza. Mieszkanie powinno się wietrzyć kilka razy dziennie, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Należy jednak robić to nieco inaczej latem, a inaczej zimą. Aby zadbać o dobrą jakość powietrza w domu przez cały rok, warto także zainwestować w dobry oczyszczacz powietrza.

  Czym grozi niewietrzenie mieszkania?

  Brak regularnego wietrzenia mieszkania niesie ze sobą szereg szkodliwych dla zdrowia konsekwencji. Przebywanie w pomieszczeniach, w których znajduje się duża ilość zanieczyszczeń, może prowadzić do pogorszenia kondycji organizmu i samopoczucia domowników. Pojawiają się wówczas takie uciążliwe objawy jak bóle i zawroty głowy, trudności z utrzymaniem koncentracji, przygnębienie, wysuszenie skóry oraz podrażnienie błon śluzowych nosa, gardła i oczu. Niewietrzenie mieszkania wpływa też na obniżenie odporności organizmu i może przyczynić się do rozwoju chorób układu oddechowego. Oprócz tego zwiększa ryzyko nadmiernego zbierania się wilgoci oraz powstawania w domu zagrzybień i pleśni, co z kolei sprzyja pojawieniu się lub nasileniu przykrych symptomów alergii. W niewietrzonym mieszkaniu znajduje się też więcej wirusów, kurzu i szkodliwych drobnoustrojów.

  Zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza w domu jest więc niezbędne do zachowania zdrowia. Aby cieszyć się nim przez cały rok, wietrzenie mieszkania warto przeprowadzać bez względu na porę roku.

  Instrukcja wietrzenia mieszkania w trakcie lata

  Wietrzenie mieszkania podczas upalnego lata w znaczący sposób poprawia samopoczucie domowników. Powiew świeżego powietrza w zamkniętej przestrzeni działa orzeźwiająco i zauważalnie zwiększa komfort. W gorące dni należy jednak przeprowadzać wietrzenie o odpowiednich porach. Najlepiej robić to rano, wieczorem i w nocy. W ciągu dnia otworzenie okna może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego – zamiast schłodzić wnętrze, jeszcze bardziej je nagrzeje. Dlatego też za dnia okna – zwłaszcza te usytuowane od południowej strony – powinny pozostać zamknięte. Warto również szczelnie zasłonić je żaluzjami lub zasłonami. Okna od północy mogą być uchylone przez cały dzień.

  Wietrząc mieszkanie latem, najlepiej zastosować kontrolowany przeciąg. W tym celu należy otworzyć okna po przeciwległych stronach domu – znacząco przyspieszy to cyrkulację powietrza i ochłodzi wnętrze pomieszczeń. Trzeba przy tym pamiętać, aby drzwi do wszystkich pokoi były otwarte. Jeżeli jednak trwa burza lub wieje silny wiatr, powinno się zrezygnować z otwierania na oścież przeciwległych okien. Lepiej wówczas delikatnie je uchylić lub skorzystać z nawiewników.

  W upały, jeśli nie ma gwałtownych zjawisk atmosferycznych, warto też pozostawić otwarte okno na całą noc i zamknąć je dopiero nad ranem. Dzięki temu przez większość dnia w mieszkaniu będzie utrzymywał się przyjemny klimat.

  Jak prawidłowo wietrzyć mieszkanie zimą?

  Instrukcja wietrzenia mieszkania zimą wygląda nieco inaczej niż w przypadku letnich miesięcy. Najlepiej wietrzyć pomieszczenia oddzielnie, należy też zrezygnować z tworzenia przeciągów. W zimne dni może to bowiem prowadzić do nadmiernego wychłodzenia domu, zwłaszcza jego ścian i podłóg.

  Przed przystąpieniem do wietrzenia powinno się obniżyć temperaturę grzania w danym pokoju, czyli zakręcić zawory grzejników. Następnie trzeba odczekać 5–10 minut i dopiero wtedy otworzyć okno. Dzięki temu, że kaloryfery nie będą grzały podczas wietrzenia, wyeliminowane zostanie ryzyko niepotrzebnej utraty energii cieplnej.

  Wietrzenie mieszkania zimą trzeba przeprowadzać krótko, ale intensywnie. W tym celu należy otworzyć okno w danym pokoju na odpowiednio długo. W okresie od listopada do marca czas ten nie powinien przekraczać 10 minut – optymalne rozwiązanie to 4–6 minut. Wystarczy to do dostarczenia świeżego powietrza do pomieszczenia, a jednocześnie nie doprowadzi do wychłodzenia ścian i mebli. Dzięki takiemu krótkiemu wietrzeniu temperatura w pokoju o wiele szybciej powróci do poprzedniego poziomu, nawet gdy za oknem panuje duży mróz. Ekspresowy proces dostarczania świeżego powietrza eliminuje też problem uszkodzenia sprzętów elektronicznych i materiałów wykończeniowych, które nie są odporne na długotrwałe oddziaływanie zimna. Chroni także ściany i meble stojące w pobliżu okna przed ewentualnymi opadami śniegu lub deszczu.

  W jaki sposób zachować dobrą jakość powietrza w domu przez cały rok?

  Wietrzenie mieszkanie to nie jedyny sposób na zachowanie dobrej jakości powietrza w domu. Dobrą metodą na poprawienie jego stanu oraz usunięcie uciążliwych i szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń jest zastosowanie profesjonalnego oczyszczacza powietrza. Warto wybrać urządzenie z czterema poziomami filtracji, takie jak Tefal Pure Air Genius. Pierwszy filtr, wstępny, zatrzymuje kurz i włosy, drugi, Active Carbon, służy do wychwytywania lotnych związków organicznych, zapachów i gazów, trzeci filtr, czyli Allergy+, usuwa wszelkie alergeny (to istotne m.in. w przypadku pyłków, które mogą dostać się do domu podczas wietrzenia wiosną lub latem), wirusy, bakterie, a także pleśń i roztocza, natomiast czwarty, NanoCaptur+, umożliwia zatrzymywanie wyjątkowo niebezpiecznego dla zdrowia formaldehydu. Stosując oczyszczacz powietrza, można więc zapewnić sobie kompleksową ochronę przed zanieczyszczeniami i to już w 4 minuty od momentu włączenia urządzenia. To ważne również w przypadku wietrzenia mieszkania zimą. O tej porze roku wiele osób wzbrania się przed otwieraniem okien w obawie przed przedostaniem się do wnętrza smogu. Oczyszczacz powietrza wyeliminuje ten problem, jego działanie neutralizuje bowiem smog i pozwala odetchnąć pełną piersią.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  5