Rodzice małych dzieci pragnący zapewnić im w domu bezpieczeństwo muszą pamiętać o zastosowaniu rozwiązań zmniejszających ryzyko wypadku. Jednym z nich jest barierka ochronna do łóżka. Mieszkając w domu, warto zaopatrzyć się też w osłonkę na źródło ciepła.

Spis treści

  Aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo, należy zaopatrzyć się w bramki na schody i zabezpieczenia do kontaktów. Niezbędne są również blokady do szuflad i szafek, w których przechowuje się detergenty. Warto też wyposażyć dom w odpowiedni sprzęt np. żelazko z funkcją automatycznego wyłączania.

  Bezpieczny dom – o czym należy pamiętać?

  Dom powinien być dla dziecka miejscem bezpiecznym. Niestety nie zawsze tak jest. To właśnie w domu dzieci do 5 roku życia najczęściej ulegają wypadkom. Upadki z wysokości, ze schodów, oparzenia, zatrucia – na to wszystko narażone są maluchy w miejscu, które z założenia powinno być dla nich schronieniem. Nierzadko do tego rodzaju sytuacji dochodzi z winy dorosłych, równie często wypadki dzieci w domu zdarzają się mimo opieki ze strony rodziców. Pojawia się zatem pytanie – co zrobić, aby dom był dla dziecka bezpieczny?

  Po pierwsze należy pamiętać, aby nie zostawiać dziecka w łóżku bez zabezpieczeń. Barierka ochronna na łóżko jest konieczna w przypadku najmłodszych. Zabezpiecza ona przed upadkiem, który może skutkować wstrząśnieniem mózgu. Można ją przymocować zarówno do łóżka rodziców, jak i do łóżeczka dziecka. Na zakup barierki często decydują się opiekunowie dwulatków zmieniających model ze szczebelkami na tradycyjny.

  Dla malucha, który uczy się chodzić i kilkulatka, który prowadzi bardzo aktywny tryb życia, zagrożeniem są również wystające narożniki, rogi, kanty mebli. Uderzenie może być tak samo niebezpieczne, jak upadek z wysokości. Aby tego uniknąć, warto kupić silikonowe osłonki, ochraniacze samoprzylepne na narożniki mebli, stołów i szafek.

  Bezpieczny dom to taki, w którym odpowiednio ogrodzony jest również kominek. Należy pamiętać, że w przypadku najmłodszych dzieci, które jeszcze nie mają świadomości swoich czynów, oparzenia są jedną z najczęstszych konsekwencji domowych wypadków. Z uwagi na to należy zaopatrzyć się w osłonkę/parawan na kominek. Bywa ona szklana, czasem ma formę kojca.

  Zobacz także jak szybko i dokładnie wyczyścić biokominek za pomocą odkurzacza?

  Osłonki do kontaktów i bezpieczny sprzęt AGD

  Porażenie prądem – to grozi dziecku w domu z niezabezpieczonymi gniazdami. Aby tego uniknąć, należy nabyć gniazdko z wbudowanym mechanizmem zwanym przesłoną styków i dodatkową osłonę wsuwaną do gniazd, która zabezpiecza przed bezpośrednim kontaktem z instalacją elektryczną. Rodzice powinni mieć też na uwadze wybór odpowiednich urządzeń AGD. Ze względów bezpieczeństwa powinno się zaopatrzyć w żelazko lub parownicę z funkcją automatycznego wyłączania – w efekcie sprzęt nieużywany przestaje działać nawet po kilku minutach. Istnieją też inne udogodnienia, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze. Są antypoślizgowe podstawy gwarantujące, że żelazko nie ześlizgnie się z deski, jest wyprofilowana i gumowa rączka. Dostępne są też modele z funkcją dostosowania optymalnej temperatury.

  Sprzęty codziennego użytku (takie jak odkurzacze) powinny być bezwzględnie poza zasięgiem dzieci. Należy je umieszczać w szafkach zabezpieczonych blokadami. Szafki i szuflady w domu to miejsca, w których nierzadko przechowuje się przedmioty i urządzenia stanowiące zagrożenie dla dzieci. Dla przykładu, w łazience i kuchni w szafkach trzymane są detergenty i żrące środki czystości, natomiast w kuchennych szufladach – ostre noże. Na rynku jest wiele skutecznych zabezpieczeń: zastępcze uchwyty, taśmy mocujące, blokady sprężynowe, z samoprzylepnym rzepem lub zatrzaskiem na meble. Ich zaletą jest prosty montaż. Tego typu zabezpieczenia na szafki umieszcza się na krawędzi mebla bądź na środku drzwi. Znane są również magnetyczne zamknięcia szafek, które należy instalować w wewnętrznej górnej części mebla. Rodzice ciekawskich maluchów mogą też zaopatrzyć się w blokadę typu haczykowego do szafek i szuflad. Składa się ona z 2 części, które instaluje się wewnątrz mebla. Aby móc otworzyć szafkę bądź szufladę, należy delikatnie uchylić drzwiczki mebla i odchylić blokadę. Aby zapobiec otwieraniu przez dzieci wszelkiego rodzaju szafek, szuflad, nawet lodówki, można użyć mocnej i trwałej przyssawki. Nadaje się ona między innymi do laminowanych i lakierowanych mebli, luster, metalowych szaf oraz drewna okleinowego.

  Bramka ochronna dla dzieci

  Aby utrudnić raczkującemu dziecku dostęp do wysokich schodów, niezbędna jest bramka zabezpieczająca. Sama w sobie nie będzie gwarantem bezpieczeństwa – ważny jest sposób montażu. Instaluje się ją na poziomie piętra i na pierwszym stopniu. Szczególnie wymagające w instalacji są bramki rozporowe, które po umieszczeniu w przejściu trzeba dokręcić specjalnymi śrubami montażowymi. Aby założyć bramkę rozporową na schodach, nie trzeba wykonywać odwiertów w ścianach. Ważne jest jednak jej prawidłowe zamontowanie. Siłę rozporu bramki można przetestować, szarpiąc zabezpieczenia. Kluczowe znaczenie ma też materiał, z jakiego bramka jest wykonana. Należy wybierać produkty testowane, o dużej skuteczności, spełniające europejskie normy. Sprawdzają się zabezpieczenia z płyty pilśniowej, wiórowej czy pleksiglasu. Tego typu osłony montuje się nie tylko na schodach. W domu, w którym mieszkają małe dzieci, należy również zdecydować się na bramki do drzwi (stałe lub otwierane), szczególnie kuchennych.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?