Do produkcji sztruksu najczęściej używa się bawełny, rzadziej wełny lub jedwabiu. Nazwa tego materiału pochodzi od niemieckiego słowa struck, choć na całym świecie znana jest jako cord. Złote czasy ubrań uszytych ze sztruksu przypadły na lata pięćdziesiąte XX wieku – wówczas nosili je m.in. studenci.

Spis treści

  Najbardziej charakterystyczną cechą sztruksu są prążki, które powstają podczas procesu tkania. Prasowanie tego materiału nie zawsze przebiega szybko i sprawnie – wszystko zależy od sposobu prania i rodzaju urządzeń. Parownica do prasowania, w przeciwieństwie do tradycyjnego żelazka, nie ma bezpośredniej styczności z materiałem, a dodatkowo nie wytwarza tak wysokiej temperatury, przez co nie ma możliwości uszkodzenia odzieży.

  Prasowanie sztruksu – podstawowe informacje

  Odzież, do produkcji której użyto sztruksu, jest noszona głównie w okresie jesienno-zimowym, choć spodnie sztruksowe popularne są również wiosną. Ten niezwykle przyjemny w dotyku materiał ma dobre właściwości cieplne, dlatego jest wykorzystywany do szycia odzieży wierzchniej. Tkanina sztruksowa jest uważana za niezbyt odporną, jednak w większości przypadków przyczyna leży w nieprawidłowym dbaniu o ubrania. Na czym polega prasowanie parą? Czy męskie spodnie sztruksowe mogą wyglądać dobrze mimo nieusunięcia zagnieceń przy pomocy tradycyjnego żelazka?

  Jak prasować sztruks?

  Aby zachować nienaganny wygląd odzieży, należy o nią prawidłowo zadbać. Po pierwsze kurtki, marynarki, spódnice i koszule sztruksowe należy prać, odwracając je przed tą czynnością na lewą stronę. Co więcej, pralka powinna być ustawiona na 30℃ i program do delikatnych tkanin. Ubrania nie powinny być suszone w suszarce, nie można również wykręcać ich ręcznie, gdyż mogą pojawić się głębokie, trudne do usunięcia zagniecenia.

  Zarówno damskie, jak i męskie sztruksy należy prasować na lewej stronie. Gdy gorąca stopa tradycyjnego żelazka dotyka materiału, istnieje duże ryzyko tak zwanego wyświecenia tkaniny. W praktyce oznacza to, że na powierzchni tkaniny powstaną mało estetyczne i nieładne świecące obszary. Dzieje się tak, ponieważ niewielkie włoski zostają zagięte przez ciężar żelazka i wysoką temperaturę w taki sposób, że mocniej odbijają światło i sprawiają wrażenie, jakby lśniły lub połyskiwały.

  Urządzenie do prasowania parą jest nie tylko bezpieczne nawet dla najbardziej delikatnej odzieży, ale również eliminuje nieprzyjemne zapachy. Najlepsza parownica do ubrań to taka, która jest błyskawicznie gotowa do pracy. Warto wybierać modele rozgrzewające się krócej niż minutę. Prasowanie parowe w większości przypadków jest znacznie szybsze i efektywniejsze od tradycyjnych metod. Dodatkowo jest bezpieczniejsze dla użytkownika, gdyż nie ma ryzyka poparzenia.

  Czym kierować się przy wyborze parownicy?

  Parownica do prasowania ubrań powinna mieć kilka poziomów regulacji ilości wytwarzanej pary. W taki sposób idealnie wygładzi zarówno jedwab, len, aksamit, jak i sztruks. Specjalnie zaprojektowany stojak ułatwia nie tylko rozwieszenie odzieży, ale także szybkie prasowanie. Szczególnie polecane są modele z końcówką pozwalającą dotrzeć nawet do najtrudniejszych zakamarków, dzięki czemu spodnie, sukienki, marynarki i koszule sztruksowe będą idealnie wyprasowane.

  Podczas wyboru parownicy warto jeszcze zwrócić szczególną uwagę na kilka z pozoru mało istotnych kwestii. Należy szukać modeli wyposażonych w funkcję automatycznego usuwania kamienia. Niestety woda z kranu pozostawia niezwykle twardy osad, który w najgorszym wypadku może doprowadzić do awarii urządzenia. Niektóre modele są wyposażone w dodatkowy czujnik, aktywujący się w przypadku zbyt dużego nagromadzenia osadu. Jeśli chodzi o głowicę parową, równie ważne jest równomierne rozprowadzanie pary, które ma bezpośredni wpływ nie tylko na szybkość, ale również efektywność prasowania. Istotny jest również zbiornik na wodę. Powinien być wyjmowany i mieć taką pojemność, aby użytkownik nie musiał co chwilę go uzupełniać.

  Ubrania ze sztruksu

  Czasy, w których sztruksowe spodnie kojarzyły się z osobami w sędziwym wieku, dawno minęły. Obecnie trudno znaleźć w sklepach popularne niegdyś szerokie modele. Zastąpił je krój slim, który doskonale podkreśla figurę. Szerokie i za duże marynarki sztruksowe również odeszły w niepamięć. Zastąpiły je sportowe modele, których cechą charakterystyczną jest taliowany krój. Nieprawidłowe pranie lub prasowanie tych ubrań może sprawić, że przestaną wyglądać dobrze.

  O czym jeszcze warto pamiętać przy prasowaniu sztruksu? Jedną z metod tradycyjnego wygładzania zagnieceń przy pomocy żelazka jest używanie ręcznika. Niestety ta metoda nie sprawdza się za każdym razem – w przypadku marynarek lub koszul sztruksowych może okazać się niezbyt skuteczna. Co więcej, jeżeli ręcznik lub inna tkanina będzie zbyt cienka, a osoba prasująca zbyt mocno dociśnie żelazko do materiału, niewielkie włoski na powierzchni również mogą się zagiąć. Niestety nieestetycznie wyglądające lśniące plamy są bardzo trudne do usunięcia, a w niektórych przypadkach pozostają na stałe.

  W przypadku marynarek, spódnic, kurtek i koszul sztruksowych parownica pełni jeszcze jedną, bardzo istotną rolę. Wspomniane elementy odzieży nie powinny być prasowane zbyt często, gdyż mogą stracić swój pierwotny wygląd. Gdy odzież jest brudna, należy ją wyprać, jednak istnieją takie sytuacje, w których odświeżenie za pomocą pary w zupełności wystarczy. Szczególnie intensywne zapachy łatwo wiążą się z naturalnymi tkaninami takimi jak sztruks. W przypadku parownicy wystarczy kilka chwili, aby ubrania odzyskały swoją świeżość.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1