Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania to urządzenie, które zadba nie tylko o świeże i czyste powietrze do oddychania, ale również o odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu. Sprzęt dedykowany jest wszystkim, którzy chcą zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie wszystkich domowników.

Spis treści

  Oczyszczacz z nawilżaczem powietrza to przydatne urządzenie w każdym domu, zwłaszcza alergików i astmatyków czy właścicieli czworonogów. Zanieczyszczone powietrze negatywnie wpływa na układ oddechowy i ogólne samopoczucie. Nadmierna wilgotność w mieszkaniu sprzyja rozwojowi szkodliwych bakterii oraz pleśni. Z kolei przesuszone powietrze może pogorszyć stan skóry, włosów i paznokci czy podrażnić śluzówkę nosa.  

  Oczyszczacz powietrza - jak działa?

  Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które dzięki specjalnym filtrom skutecznie zatrzymuje różnego rodzaju zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu, takie jak: wirusy, kurz, sierść, cząsteczki smogu , lotne związki organiczne, pył, bakterie, a nawet brzydkie zapachy. Świetnie sprawdzi się w domach alergików i astmatyków, gdyż zapewnia w pomieszczeniu świeże, rześkie i czyste powietrze do oddychania, bez alergenów i szkodliwych składników.

  Oczyszczacz z nawilżaczem

  Nowoczesne oczyszczacze powietrze posiadają różne dodatkowe funkcje, np. nawilżanie. Wówczas urządzenie nie tylko zapewnia w mieszkaniu czyste powietrze do oddychania, ale również zapewnia odpowiedni poziom jego wilgotności, czyli na poziomie ok. 40-60%. Zbyt niska wilgotność powietrza prowadzi do przesuszenia skóry, podrażnień spojówek i śluzówki, z kolei za wysoka jest idealnym środowiskiem dla rozwoju szkodliwych dla zdrowia człowieka bakterii, wirusów i grzybów. Stosując oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania, zyskuje się jednocześnie czyste i odpowiednio nawilżone powietrze, które sprzyja lepszej koncentracji i samopoczuciu oraz pozytywnie wpływa na układ oddechowy, a także skórę, włosy i paznokcie.

  Oczyszczacz i nawilżacz powietrza dla alergików

  Osoby, które cierpią na alergię, mogą wybrać oczyszczacz powietrza dodatkowo wyposażony w funkcję jonizacji. Urządzenie wytwarza ujemne jony i uwalnia je do otoczenia, co powoduje, że powietrze staje się rześkie i świeże. Nowoczesny oczyszczacz z jonizatorem, dzięki rozszerzonej funkcjonalności skutecznie usuwa z powietrza, nie tylko kurz, pyły i sierść zwierzęcą, ale również wirusy, bakterie i zarodniki pleśni, z którymi nie poradziłby sobie podstawowy model urządzenia. Dodatkowo powietrze, dzięki procesowi jonizacji, zyskuje cechy powietrza nadmorskiego, przez co ułatwia oddychanie i pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie domowników, zwłaszcza gdy chorują oni na astmę czy mają skłonności do alergii.

  Jaki nawilżacz oczyszczacz powietrza wybrać?

  Na rynku dostępne są przeróżne modele oczyszczaczy powietrza z funkcją nawilżania. Ich sposób działania zależy, przede wszystkim, od rodzaju filtra. Do domowego użytku sprawdzi się oczyszczacz wyposażony w filtr wstępny, który skutecznie zatrzymuje większe zanieczyszczenia, jak: włosy, sierść, kurz, a także filtr HEPA oraz węglowy, które skutecznie oczyszczają powietrze, neutralizują szkodliwe dla zdrowia alergeny, a nawet niwelują brzydki zapach.

  Filtry wstępne to podstawowy rodzaj filtrów, najczęściej piankowych bądź siatkowych. Ich zadaniem jest zatrzymanie większych zanieczyszczeń, takich jak: sierść zwierząt, włosy czy kurz.

  Filtry HEPA, czyli High Efficiency Particulate Air, to najczęściej stosowane filtry wykorzystywane w nowoczesnych oczyszczaczach powietrza. Wykazują wysoką jakość i skuteczność w działaniu, zwłaszcza filtry klasy H13. Filtr HEPA doskonale radzi sobie z  pleśnią, wirusami, bakteriami, roztoczami, ale również skutecznie zatrzymuje mikrocząsteczki drobnego pyłu, np. PM10, PM2,5, które są składnikami niebezpiecznego dla zdrowia smogu.

  Filtry ULPA, czyli Ultra Low Penetration Air, są znacznie skuteczniejsze, w porównaniu z filtrami HEPA, dlatego stosowane są głównie w przemyśle. Filtry HEPA do domowego użytku w zupełności wystarczają.

  Filtry węglowe nie tylko efektywnie zatrzymują zanieczyszczenia, ale również dobrze sobie radzą z pochłanianiem brzydkich zapachów, np.: dymu papierosowego, zwierzęcej sierści czy środków chemicznych.

  Filtry z jonizacją w szczególności polecane są dla osób cierpiących na alergię. Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania i jonizacji powoduje, że powietrze w pomieszczeniu, w którym pracuje urządzenie, staje się wyczuwalnie bardziej świeże i rześkie. Jonizator wytwarza ujemne jony, pod których wpływem szkodliwe dla zdrowia drobnoustroje, jakie unoszą się w powietrzu, opadają na ziemię. Na rynku dostępne są również oczyszczacze powietrza z jonizatorem, które wytwarzają również ozon, który oczyszcza środowisko z grzybów, drobnoustrojów i pleśni.

  Filtry UV, dzięki emitowaniu promieni ultrafioletowego światła, skutecznie niszą różnego rodzaju patogeny, wirusy, bakterie oraz pleśń. Najlepiej sprawdzają się w oczyszczaczach powietrza umieszczonych w miejscach, gdzie wymagana jest wyjątkowa czystość, jak gabinety lekarskie, szpitale, laboratoria. Z kolei w domowych warunkach wykazuje skuteczne działanie na rozprzestrzeniającą się pleśń.  Oczyszczacze powietrza wyposażone w filtr UV nie pozbędzie się szkodliwych zanieczyszczeń, jak cząsteczki smogu, ale na rynku dostępne są modele wyposażone w dodatkowy filtr do walki ze smogiem.

  Filtry wodne najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach zakurzonych, pełnych zwierzęcej sierści i pyłu, ponieważ dobrze sobie radzą z tego typu zanieczyszczeniami. Stanowią one częsty dodatek do klasycznych nawilżaczy powietrza. Należy jednak pamiętać, że urządzenie wyposażone w filtr wodny wymaga regularnego i precyzyjnego czyszczenia, aby uniknąć rozwojowi pleśni.

  Sprawdź co należy wziąć pod uwagę przy zakupie oczyszczacza powietrza dla dzieci.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?