Pranie ręczników powinno odbyć się zaraz po ich zakupie, a następnie być regularnie powtarzane. Chodzi nie tylko o usunięcie zabrudzeń i przykrego zapachu, lecz także o działanie antybakteryjne i eliminację mikroorganizmów, które błyskawicznie rozwijają się w lekko wilgotnych włóknach ręczników.

Spis treści

  Ręczniki należy prać oddzielnie, nie łączyć ich z innymi tkaninami. Koniecznie trzeba zwrócić również uwagę na ich odpowiednie suszenie.

  Jak prać ręczniki?

  Pierwsze pranie ręczników powinno odbyć się zaraz po ich zakupie. To bardzo ważne, ponieważ ręczniki, które trafiają do sprzedaży, są pokryte specjalnymi środkami chroniącymi je przed wchłanianiem wilgoci. Ponadto nigdy nie wiadomo, kto i gdzie dotykał materiału. Może on być również lekko przybrudzony lub zakurzony. Zanim więc zaczniesz wycierać nowym ręcznikiem ciało, twarz lub ręce – dokładnie go wypierz. W ten sposób usuniesz brud, środki chemiczne, a także ewentualne bakterie bytujące na powierzchni materiału. 

  Częstotliwość dalszego prania ręczników zależy w dużej mierze od warunków panujących w łazience, a także od indywidualnej decyzji. Oczywiście, im częściej domownicy biorą kąpiel lub prysznic, używają ręczników do wycierania twarzy lub rąk, tym częściej powinny być one prane. Najlepiej co kilka dni. W ten sposób można uniknąć rozwoju niebezpiecznych dla człowieka drobnoustrojów w głębszych warstwach tkaniny. To one są odpowiedzialne m.in. za przykry zapach, który z czasem pojawia się na ręcznikach. Niestety mogą się one również przyczyniać do różnego rodzaju reakcji skórnych. Wyjątkowo często należy prać ręczniki, które służą do wycierania rąk.

  Segregacja ręczników przed praniem

  Ręczniki trzeba prać osobno. Nie powinno się ich łączyć z ubraniami ani innymi tkaninami, a tym bardziej z bielizną. Nie należy ich upychać w pralce, tylko zostawić w bębnie trochę miejsca. Dzięki tej prostej zasadzie materiał dłużej zachowuje puszystość. Warto także pamiętać, że szczególnie na początku ręczniki pylą – w trakcie prania gubią drobne włoski, które osiadają na innych tkaninach. Przed praniem ręczniki należy podzielić także na jasne i kolorowe. W ten sposób będziesz przeciwdziałać ich szarzeniu. 

  W jakiej temperaturze prać ręczniki?

  Do prania ręczników najlepiej nadaje się delikatny program. Także w przypadku ręczników frotté należy wybrać ten przeznaczony do bawełny. Wirowanie powinno ustawić na jak najmniejsze obroty. Wbrew pozorom ręczniki nie lubią szczególnie wysokiej temperatury. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju ręczników i typu bawełny, z jakiej są one zrobione, natomiast najczęściej pierze się je w temperaturze od 40 do 60 stopni Celsjusza. Warto tutaj kierować się wskazówkami producenta. Absolutnie nie należy wygotowywać ręczników w temperaturze 90 stopni, ponieważ w ten sposób szybko tracą one miękkość i puszystość. Taki rodzaj prania stosuje się wyłącznie do ręczników hotelowych i szpitalnych, ponieważ gwarantuje on 100% eliminację wszelkiego rodzaju nieczystości, bakterii i innych drobnoustrojów. Jak prać ręczniki z mikrofibry, sportowe lub szybko schnące? Przede wszystkim osobno. Ręczniki tego typu pierze się w temperaturze od 30 do maksymalnie 40 stopni Celsjusza. 

  Jak sprawić, by po praniu ręczniki były miękkie?

  Pranie ręczników ma też bardzo duży wpływ na stopniową utratę miękkości. Z czasem tracą one swoją wyjątkową jakość, stają się szorstkie i nieprzyjemne. Ich puszystość można jednak przedłużyć.

  • Podstawowa zasada to osobne pranie – różnego rodzaju sprzączki, zamki i klamry sprzyjają wyciąganiu nitek z ręczników.
  • Najlepiej zapełniać bęben jedynie do połowy – to gwarantuje idealną czystość ręczników i odpowiednie ich wypłukanie.
  • Detergenty należy stosować z umiarem, zbyt dużą ich ilość trudno wypłukać, a jeśli pozostaną one we włóknach, ręcznik straci swoją miękkość. Domowym sposobem na miękkie ręczniki jest pranie z octem (który wlewa się do przegródki na płyn) i sodą (jeśli pierzemy jasne ręczniki, wsypuje się ją do przegródki na proszek).
  • Jeśli w domu jest twarda woda, koniecznie należy stosować środki zmiękczające ją podczas prania.

  Jak suszyć ręczniki po praniu?

  Po praniu ręczniki trzeba dokładnie wysuszyć. Nie można pozwolić na ułożenie w szafie lub gotowalni lekko wilgotnego materiału, ponieważ w ten sposób przyczynić się można do rozwoju niebezpiecznych drobnoustrojów. Niestety wirowanie nie jest sprzymierzeńcem ręczników: pojawiają się zagniecenia, ręczniki szybciej się niszczą. Najlepszym rozwiązaniem jest suszenie ręczników w automatycznej suszarce. Jeśli jednak nie masz jej w domu, powieś pranie na świeżym powietrzu. Zwróć jednak uwagę, aby nie było to miejsce szczególnie nasłonecznione.

  Czy ręczniki po praniu należy prasować?

  Po praniu ręczniki należy zawsze równomiernie rozwiesić, by uniknąć zagnieceń. Tradycyjne prasowanie ręczników jest niewskazane, ponieważ prowadzi do spłaszczenia pętelek, a to powoduje utratę puszystości i chłonności. Warto jednak pamiętać, że jeśli pierzesz ręczniki w temperaturze poniżej 60 stopni Celsjusza, to nie usuwasz z nich wszystkich bakterii, drobnoustrojów i innych niebezpiecznych organizmów. Możesz się jednak ich pozbyć dzięki prasowaniu gorącą parą. W tym celu najlepiej jest sięgnąć po generator pary Pro Express Ultimate marki Tefal lub stację parową IXEO POWER, które gwarantuje uderzenie pary na poziomie 200 g/min i jej wyrzut pod ciśnieniem 5,8 barów. To połączenie wysokiej temperatury i wyrzutu pary pod wysokim ciśnieniem działa bakteriobójczo. To niezwykle istotne na przykład przy ręcznikach niemowlęcych, natomiast rozwiązanie to można stosować także do wszystkich innych ręczników w domu. Dzięki stopie automatycznie rozpoznającej materiał i dostosowującej do niego temperaturę pracy masz gwarancję, że nie zniszczysz tkaniny.

  ZOBACZ TAKŻE: Jak odkażać ubrania z bakterii?

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?