Glazura ścienna wymaga regularnego czyszczenia odpowiednim preparatem. Użycie niewłaściwego środka może prowadzić do uszkodzenia powierzchni płytek, utraty przez nie koloru, a nawet do ich pękania.

Spis treści

  Przed rozpoczęciem prac porządkowych związanych z glazurą należy usunąć z powierzchni płytek kurz i pył, najlepiej odkurzaczem z miękką szczotką. Podczas mycia płytek glazurowanych sprawdzają się gotowe środki czystości, np. uniwersalny płyn do mycia PCW, glazury i terakoty, jak również domowe specyfiki, takie jak: woda z kwaskiem cytrynowym, płyn do mycia naczyń czy ocet spirytusowy.

  Czym jest glazura?

  Glazura to cienka warstwa szkliwa pokrywającego powierzchnię płytek i tym samym zabezpieczającego je przed brudem i wilgocią. Płytki glazurowane są gładkie, śliskie i delikatnie połyskują. Glazura jest krucha i mniej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, ujemne temperatury i ścieranie w porównaniu z innymi rodzajami płytek ceramicznych, dlatego lepiej nie kłaść jej na podłogę. Płytki glazurowe za to dobrze sprawdzają się na ścianach. Cienka warstwa szkliwa nakładana jest nie tylko na płytki ceramiczne, ale również kafle piecowe, dachówki czy cegły, dodając im tym samym większego połysku i gładkości.

  Czy glazura jest podatna na zarysowania?

  Glazura jest krucha i szybko chłonie wilgoć, zatem najlepiej sprawdza się w ogrzewanych pomieszczeniach. Płytki glazurowe łatwo uszkodzić, dlatego chcąc je wyczyścić, silne środki chemiczne lepiej zastąpić roztworem wody z kwaskiem cytrynowym, octem lub sodą oczyszczoną. Nasączoną w takiej mieszaninie miękką szmatką albo gąbką należy delikatnie przemywać zabrudzone miejsca. Decydując się jednak na gotowe środki czystości, należy pamiętać, aby do powierzchni glazurowanych nie stosować preparatów, które zawierają ścierne dodatki. Po dokładnym oczyszczeniu glazurę należy wytrzeć do sucha. Czynność można pominąć w przypadku, gdy glazura łazienkowa czy kuchenna była czyszczona środkiem zawierającym dodatkowo substancję nabłyszczającą.

  Przed zastosowaniem środków czyszczących glazurę można dodatkowo odkurzyć. W ten sposób szybko i łatwo usunie się ze ścian pył, kurz oraz pajęczyny. Do odkurzania najlepiej wykorzystać odkurzacz w miękką szczotką, uważając przy tym, aby nie uderzyć kruchej powierzchni glazury podczas sprzątania. Powierzchnię płytek można również przetrzeć płaskim mopem z nakładaną ściereczką, najlepiej wykonaną z miękkiej mikrofibry.

  Glazura a środki czystości

  Na rynku dostępne są różnego rodzaju detergenty przeznaczone do mycia i pielęgnacji glazury ściennej. Niektóre z nich oznaczone są jako uniwersalne, a więc można nimi czyścić każdą powierzchnię, niezależnie od jej struktury czy poziomu ścieralności. Należy jednak pamiętać, że wybrane środki czyszczące stanowią wyjątkowo silne preparaty chemiczne, dlatego, aby nie uszkodzić nimi czyszczonej powierzchni, należy zwrócić szczególną uwagę na typ okładziny oraz dostosować do niej sposób mycia i pielęgnacji.

  Istotne, aby przed użyciem środka czystości zapoznać się również z zaleceniami producenta płytek. Informacje dotyczące klasy odporności danego materiału znajdują się najczęściej na opakowaniach płytek, kartach technicznych bądź deklaracjach użytkowania. Zapoznanie się z takimi parametrami znacznie ułatwia wybór konkretnych płytek do określonego pomieszczenia, jest również cenną wskazówką dotyczącą ich pielęgnacji.

  Glazura – sposoby czyszczenia

  Glazura łazienkowa i kuchenna wygląda schludnie, pod warunkiem, że kafelki są dokładnie oczyszczone, a fugi nie zmieniają koloru mimo upływu lat. Glazurę na ścianie w łazience najlepiej myć tuż po kąpieli, z kolei płytki kuchenne – po gotowaniu, ponieważ para wodna ułatwia usunięcie pokrywającego je brudu. Kafelki ścienne wystarczy przetrzeć szmatką z mikrofibry, z kolei gdy płytki znajdują się np. na łazienkowej półce, wówczas można szybko odkurzyć ją odkurzaczem z końcówką zakończoną miękkim włosiem lub przetrzeć szmatką.

  Na niewielkie zabrudzenia wystarczy zastosować szmatkę nasączoną octem spirytusowym, w proporcjach: 1 łyżka octu na 1 szklankę wody. Ocet stosunkowo szybko wietrzeje, dlatego nie ma konieczności późniejszego polerowania płytek. Na silniejsze zabrudzenia można zastosować wodę z amoniakiem bądź płynem do mycia naczyń. Płytki wystarczy przetrzeć roztworem, a po ich umyciu dokładnie wytrzeć do sucha, aby nie pozostały smugi.

  Zobacz także: Płytki granitowe - jak je skutecznie czyścić?

  Glazura – jak czyścić brudne fugi?

  Zabrudzone fugi wyglądają nieestetycznie, dlatego należy dbać o czystość nie tylko płytek, ale również spojeń między nimi. Fugi można wyczyścić sodą oczyszczoną lub proszkiem do pieczenia, wykorzystując do tego lekko zwilżoną szmatkę. Pastę wystarczy pozostawić w zabrudzonych miejscach na około 15 minut, a następnie dokładnie wyszorować, np. szczoteczką do mycia zębów. Białe fugi można również czyścić roztworem z wody i soku z cytryny lub odrobiny octu spirytusowego.

  Czarne plamki na fugach mogą świadczyć o rozwoju grzyba. Wówczas niezbędne jest użycie specjalnego środka do odgrzybiania. Inne plamy i brud nagromadzony w fugach można oczyścić, korzystając z domowego sposobu, czyli przecierania fug zmywaczem do paznokci. Preparat wystarczy nałożyć w określone miejsce kosmetycznym patyczkiem z wacikiem. Kafelki na ścianie w kabinie prysznicowej po każdym myciu można dodatkowo przetrzeć do sucha ręcznikiem, dzięki czemu nie będzie się na nich osadzać kamień.

  Glazura łazienkowa – na co zwrócić uwagę podczas czyszczenia?

  Glazura w łazience narażona jest na regularne osadzanie się na niej mydła i kamienia. Aby dokładnie oczyścić zabrudzone powierzchnie, można zastosować specjalne pasty, które nie tylko skutecznie usuwają brud, ale i zabezpieczają przed ponownym osadzaniem się na płytkach resztek kosmetyków. Bardzo silne zanieczyszczenia najlepiej usunąć za pomocą preparatów odtłuszczających, które po użyciu trzeba jednak dokładnie zmyć.

  Glazura kuchenna – jak o nią dbać?

  Glazura w kuchni pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również ochronną, ponieważ umieszcza się ją zazwyczaj na ścianie w okolicy kuchenki, zlewu czy okapu. Nie wszystkie rodzaje glazury kuchennej czyści się w ten sam sposób. Wszystko zależy od materiału, z jakiego zostały wykonane płytki. Klasyczne ceramiczne płytki szkliwione wystarczy przemywać wodą z detergentem, w szczególności po długim gotowaniu i korzystaniu ze sprzętów kuchennych.
  Aby na długo zachować dobry i świeży wygląd, glazura na ścianę wymaga regularnego czyszczenia oraz pielęgnacji. Stosując odpowiednie środki myjące, warto wspomagać się ciepłą lub gorącą wodą. Ułatwia ona usunięcie różnorodnych zanieczyszczeń, które osadzają się na płytkach, zwłaszcza z tłuszczu. W sytuacji, gdy dany detergent stosuje się po raz pierwszy, warto wcześniej wykonać próbę na niewielkim i mało widocznym fragmencie płytki. To pozwala upewnić się, że dany środek nie jest zbyt silny i nie jest w stanie uszkodzić czyszczonej powierzchni.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?