Odkurzacz wielofunkcyjny to duże usprawnienie sprzątania większych pomieszczeń w domach i mieszkaniach, a także przestrzeniach użytkowych. Takie urządzenia mają o wiele większe możliwości w porównaniu do tradycyjnych sprzętów do sprzątania.

Spis treści

  Odkurzacze wielofunkcyjne mogą służyć nie tylko do odkurzania, ale także czyszczenia na mokro, prania czy czyszczenia przy pomocy pary. Na co zwrócić uwagę, wybierając wielofunkcyjny odkurzacz? Do czego można wykorzystać tego typu urządzenia?

  Odkurzacze wielofunkcyjne – do czego można je wykorzystać?

  Praktycznie w każdym domu znajduje się tradycyjny odkurzacz. Jedni stawiają na klasykę i posługują się urządzeniami, które mają przynajmniej kilkanaście lat. Inni, śledząc nowinki, co jakiś czas zmieniają odkurzacz na nowy. Jednak technologia idzie naprzód i w czasie wymiany, warto zastanowić się nad kupnem urządzenia wielofunkcyjnego. Dlaczego jest to dobre rozwiązanie? Dzięki takiemu odkurzaczowi będziemy mogli sprawniej posprzątać całe mieszkanie czy dom i zaoszczędzimy czas na wykonywanie innych czynności.

  Jakie urządzenia sprzątające wielofunkcyjne są dostępne na rynku? Jeżeli chodzi o odkurzacze wielofunkcyjne, najczęściej mówi się o modelach łączących możliwości modeli tradycyjnych – czyszczących na sucho oraz piorących, czyli czyszczących na mokro np. dywanów czy tapicerki. Ciekawą propozycją są również odkurzacze parowe wielofunkcyjne.

  Jakie zalety i wady mają odkurzacze wielofunkcyjne?

  Wielofunkcyjne urządzenia do sprzątania to przede wszystkim wygoda – dzięki jednemu produktowi można posprzątać różne powierzchnie na sucho i na mokro lub z użyciem pary. W większości odkurzacze te bazują na systemach wykorzystujących wodę w procesie czyszczenia. Z tego względu zaleca się nimi posługiwać w pomieszczeniach, gdzie przebywają alergicy. Dodatkowo odkurzacze parowe sterylizują czyszczone powierzchnie, co jest szczególnie przydatne, gdy w domu są małe dzieci. Urządzenia czyszczące parą są też chętnie wybierane przez osoby dbające o środowisko, gdyż do pielęgnacji domu przy ich pomocy nie stosuje się żadnych detergentów.

  Wiele osób rezygnuje z zakupu tego typu urządzeń ze względu na to, że odkurzacz wielofunkcyjny to duży wydatek. W praktyce dużo zależy od konkretnego modelu i jego parametrów. Najprostsze odkurzacze wielofunkcyjne o niewielkich wymiarach można kupić już w podobnej cenie jak tradycyjne odkurzacze czyszczące na sucho. Jeżeli zależy nam jednak na dużym zbiorniku na wodę, a także filtrach wysokiej jakości i szerokim wyposażeniu dodatkowym, musimy liczyć się z wydatkiem przynajmniej 600 zł.

  Do wad takich urządzeń zalicza się przede wszystkim ich rozmiary i wagę. W przypadku odkurzaczy piorących zniechęca również to, że trzeba do nich kupować specjalne płyny piorące, które są stosunkowo drogie.

  Co można wyczyścić przy pomocy urządzeń wielofunkcyjnych?

  Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że odkurzacze stosujemy jedynie do czyszczenia na sucho podłóg wykonanych z różnych materiałów (należy wybrać odpowiednią końcówkę w zależności od powierzchni). Wykorzystujemy je do zbierania zabrudzeń takich jak pyły, piasek czy resztki jedzenia. Odkurzacze wielofunkcyjne czyszczące na mokro znacznie rozszerzają te możliwości. Dzięki nim możemy między innymi zbierać rozlane płyny z podłogi, wyczyścić mokre plamy z wykładziny czy tapicerki, a także wyprać dywany i meble tapicerowane czy też tapicerkę w samochodzie.

  Jak się okazuje, odkurzacze parowe mają jeszcze szersze zastosowanie w domu i na posesji. Łączą one funkcje odkurzaczy czyszczących na sucho i mokro, a także parownic. Dzięki temu można je wykorzystać również do czyszczenia powierzchni szklanych – luster czy okien. Co istotne, czyszczenie parą wodną jest bezpieczne dla większości materiałów i pozwala na pozbycie się nawet bardzo trudnych do usunięcia plam powstałych w wyniku rozlania napojów czy jedzenia, a także naniesionych zabrudzeń z zewnątrz czy powstałych w czasie dziecięcej zabawy np. rozlana woda po farbkach, czy porysowane kredkami podłogi i okna.

  Parowe odkurzacze wielofunkcyjne można stosować między innymi do czyszczenia drewna, płytek ceramicznych, okien, luster, płyt kuchennych i okapów, a także ceramiki sanitarnej czy armatury (w zależności od dołączonych do zestawu końcówek). Tego typu urządzenia warto też wykorzystać przy odświeżaniu i czyszczeniu dywanów, wykładzin tekstylnych oraz tapicerek.

  Parownica – sprytne rozwiązania, które pomogą utrzymać dywan i wykładzinę tekstylną w idealnym stanie

  Cieszy fakt, gdy efekt oczyszczenia dywanu czy wykładziny z zabrudzeń pozostaje na długo. Dobrze, gdy prezentują się one pięknie i nienagannie. Jednak czasami zdarzają się nietypowe zabrudzenia np. z wosku, kredek świecowych, niekiedy też pojawiają się odgniecenia od mebli. W takich przypadkach pomóc może parownica lub odkurzacz parowy. Jak pozbyć się takiego zabrudzenia? Stwardniały wosk należy usunąć w takim stopniu, jakim będzie to możliwe bez uszkodzenia włókien dywanu. Następnie wykorzystać ciepło pary do rozpuszczenia resztek. Można zebrać je przy pomocy specjalnego papieru. O ile zajdzie taka konieczność, czynność trzeba powtórzyć (do usuwania takich plam można wykorzystać także żelazko i papier).

  Zastosowanie pary pozwoli też odświeżyć dywan i powstające na nim zagniecenia. Pod wpływem ciepła i wilgoci włókna dywanu mogą odzyskać swój pierwotny kształt. Dodatkowo użycie odkurzacza parowego ułatwi pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, które mogą osadzać się na dywanie czy wykładzinie w czasie użytkowania, szczególnie gdy w domu są zwierzęta.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1