Aromaterapia zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Kolejne osoby przekonują się, że olejki do aromaterapii potrafią zdziałać cuda. Nie tylko odprężają, pomagają się zrelaksować, lecz także pobudzają organizm do działania, dają uczucie świeżości. Można je wykorzystywać również podczas prasowania.

Spis treści

    Aromaterapia to nie tylko rozpalony kominek i sączące się z niego piękne zapachy. To także umiejętność codziennego wykorzystania olejków do aromaterapii w wykonywaniu najzwyklejszych czynności.

    Aromaterapia w mieszkaniu

    Olejki do aromaterapii można wykorzystywać na bardzo wiele różnych sposobów. Oczywiście najpopularniejszym jest stosowanie kominków do aromaterapii. Olejki eteryczne pozwalają wypełnić dom najbardziej odpowiadającym mieszkańcom zapachem. Mogą to być lekkie i kuszące nuty olejków: różanego, z geranium, jaśminu, neroli, bergamotki. Mogą to być również rozgrzewające i poprawiające nastrój olejki: sosnowy, jodłowy, goździkowy, waniliowy. W końcu mogą to być odświeżające i pobudzające nuty cytryny, grejpfruta, mięty, rozmarynu, eukaliptusa, a także lawendy. Nieskończone możliwości wyboru pozwalają dzięki zapachowi nadać domowi unikalny styl. Warto pamiętać, że podczas choroby można stosować olejki antybakteryjne i antywirusowe. Po te poprawiające nastrój warto sięgać w okresie jesienno-zimowym, gdy wiele osób cierpi na depresję sezonową. Zapachy w aromaterapii można dostosowywać także do specjalnych okazji i świąt.

    Aromaterapia podczas codziennych porządków?

    Olejki eteryczne w aromaterapii sprawdzają się nie tylko jako środek zapachowy. Część olejków posiada także antybakteryjny, bakteriostatyczny, dezynfekujący charakter. Można z ich pomocą wykonywać więc bardzo wiele domowych czynności. Aromaterapia w domu, stworzenie domowych, naturalnych detergentów z dodatkiem olejków eterycznych, nie tylko sprawi, że mieszkanie będzie czyste i wolne od dużej części bakterii, lecz także będzie przy tym wszystkim pięknie pachniało. Olejki do aromaterapii to sposób na domowe, bezpieczne i naturalne detergenty, które pozwolą usunąć kurz, bakterie i nadać mieszkaniu niesamowity zapach czystości. Dodając do „domowych detergentów” olejek eteryczny z drzewa herbacianego, można pozbyć się wirusów i bakterii. Olejek ten charakteryzuje się silnym działaniem antyseptycznym i przeciwzapalnym. Jako „dodatki“ do sprzątania świetnie sprawdzają się także:

    • olejek cytrusowy o działaniu antyseptycznym oraz antybakteryjnym,
    • olejek lawendowy neutralizujący bakterie, które prowadzą do wszelkich podrażnień czy infekcji skórnych,
    • olejek eukaliptusowy o działaniu przeciwbakteryjnym oraz przeciwwirusowym.

    Aromaterapia a prasowanie

    Aromaterapia to nie tylko codzienne porządki z wykorzystaniem dodatku olejków eterycznych, lecz także prasowanie z wykorzystaniem wód zapachowych. Olejki eteryczne w aromaterapii wykorzystywane są zarówno do uspokojenia i wyciszenia organizmu, jak i jego pobudzenia. To samo można zrobić, prasując ubrania odpowiednio przygotowanymi mieszankami zapachowymi. Woda zapachowa do żelazka to nie tylko piękny zapach, lecz także łatwiejsze prasowanie. Woda taka sprawdza się szczególnie przy prasowaniu bawełny oraz innych gniotących się materiałów. Sprawia bowiem, że zagniecenia szybciej się rozprostowują. Co prawda nowoczesne generatory pary, dzięki wyrzutowi o sile 5-8 barów bez problemu radzą sobie z takimi wyzwaniami, natomiast zapachowa woda do żelazka z pewnością całe zadanie ułatwia. Prasowanie będzie dzięki takiej wodzie nie tylko łatwiejsze, lecz także przyjemniejsze.

    Wodę perfumowaną do żelazka można kupić obecnie w większości drogerii. Trzeba jednak pamiętać, że mnóstwo tego typu produktów to jednak efekt pracy chemików i często takie wody zapachowe do żelazka niewiele mają wspólnego z naturalnymi zapachami. Z powodzeniem można je jednak stosować właściwie na dwa sposoby. Jeden to spryskanie ubrań taką wodą przed prasowaniem. Drugi to wlanie wody do samego żelazka. Warto jednak pamiętać, że do takiej wody zapachowej zawsze dobrze jest dodać wodę demineralizowaną, która będzie zapobiegała osadzaniu się kamienia. Na szczęście nowoczesne żelazka mają specjalne wkłady i szufladki antywapienne (np. Calc Collector), które ułatwiają czyszczenie żelazka, natomiast warto dbać o sprzęt na każdym etapie jego użytkowania.

    Przeczytaj również: Jaki neutralizator zapachu wybrać? Jak zrobić go samodzielnie?

    Domowa woda zapachowa do żelazka

    Olejki eteryczne w aromaterapii można w różnorodny sposób ze sobą łączyć, stworzenie oryginalnego domowego zapachu do prasowania jest więc możliwe. Warto skorzystać z takiego rozwiązania, ponieważ jest ono zdecydowanie bardziej naturalne i bezpieczne. Ryzyko ewentualnych uczuleń lub innych problemów skórnych jego ograniczone właściwie do minimum, czego nie można powiedzieć o wszystkich produktach sklepowych.

    Do przygotowania takiego domowego zapachu do żelazka potrzeba:

    • 5 – 10 kropli wybranego olejku eterycznego,
    • 20 ml alkoholu,
    • 250 ml wody.

    Do alkoholu należy wlać wybrany olejek eteryczny. Ilość kropli zależy od intensywności zapachu, jaką chce się uzyskać. Po dokładnym wymieszaniu tych dwóch składników należy dodać wodę. Tak przygotowany płyn można śmiało wykorzystywać do prasowania.

    Jakie olejki do aromaterapii sprawdzają się w prasowaniu?

    Wodę zapachową do żelazka można stworzyć właściwie na podstawie dowolnego olejku do aromaterapii, w zależności od własnych preferencji. Są jednak olejki, które sprawdzają się w prasowaniu wyjątkowo dobrze. Chodzi przede wszystkim o olejki, które nie tylko pięknie pachną, lecz mają także właściwości bakteriobójcze, bakteriostatyczne, przeciwzapalne. Z pewnością jako podstawa wody zapachowej do żelazka sprawdzą się olejki z:

    • cytryny,
    • rozmarynu,
    • drzewa herbacianego,
    • lawendy,
    • grejpfruta,
    • eukaliptusa.

    Tagi:

    Czy ten artykuł był pomocny?

    1