Zapachy do domu nadają wnętrzu przyjemny aromat lawendy, cytrusów, wanilii lub cedru. Mają działanie odprężające i kojące oraz neutralizują niepożądaną woń gotowania, zwierząt domowych czy dymu papierosowego. Na co zwrócić uwagę przy wyborze zapachów do domu?

Spis treści

    Jedną z najpopularniejszych form zapewniania ładnego zapachu w pomieszczeniach jest bez wątpienia odświeżacz powietrza w aerozolu. Możliwości jest jednak znacznie więcej. Rynek oferuje różnego rodzaju świece zapachowe, kominki, lampy, saszetki czy dyfuzory.

    Olejki zapachowe, czyli naturalne aromaty do domu

    Olejki zapachowe wprowadzają do domu miły aromat, a do tego mają właściwości prozdrowotne oraz dezynfekujące powietrze. Mogą z powodzeniem konkurować z popularnymi świecami, saszetkami czy kadzidełkami. Jak je stosować? Najlepiej jest wlać kilkanaście kropelek olejku zapachowego do specjalnego kominka. Po zapaleniu świeczki woda wraz z olejkiem paruje, nadając wnętrzu przyjemną woń. Naturalne olejki zapachowe można także wykorzystać do odświeżenia zużytych saszetek zapachowych do szaf lub nasączyć nimi przedmioty codziennego użytku, takie jak ręczniki czy pościel.

    Innym rodzajem zapachów do domu są tzw. dyfuzory. Są to rattanowe patyczki umieszczone w butelce wykonanej z ceramiki lub szkła, do której nalewa się wybrany olejek zapachowy. Patyczki wyposażone są w kanaliki, dzięki którym aromat przenosi się do góry patyczka, a olejek paruje i przedostaje się do powietrza. Dyfuzor ma tę zaletę, że w porównaniu np. do świec wytwarza trwały zapach do domu, ponieważ aromat uwalniany jest przez cały czas. Jest to ponadto rozwiązanie bardzo bezpieczne – nie wymaga płomienia lub ciągłego ogrzewania, dlatego sprawdzi się jako zapach do łazienki, do przestrzeni biurowej lub pokoju dziecięcego. Najbardziej znanymi olejkami są: olejek eukaliptusowy, cedrowy, olejek z drzewa herbacianego, jodłowy, sandałowy, lawendowy, różany, paczulowy czy bergamotowy.

    Jaki zapach do szafy warto wybrać?

    Przed wyborem odpowiedniego zapachu do szafy dobrze jest ją uporządkować. Ubrania powinny być ułożone luźno – brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza może spowodować, że ubrania przejdą zapachem stęchlizny. Warto także raz na kilka dni otwierać drzwi szafy w celu przewietrzenia jej wnętrza. Najchętniej wybieranymi aromatami do szafy są naturalne zapachy i produkty wykorzystywane w domu. Można zatem umieścić w szafie np. woreczki z herbatą (z kilkoma kroplami olejku zapachowego), naczynie z łyżeczką kawy, saszetki zapachowe pełne suszu kwiatowego (np. lawendy), woreczek z solą do kąpieli lub plasterki suszonych cytrusów, aby wnętrze mebla nabrało wyjątkowego aromatu.

    Świeczka zapachowa – modny sposób na ładny zapach w domu

    Nie da się ukryć, że w ostatnich latach świeczki zapachowe zyskały w naszym kraju ogromną popularność. Moda na palenie aromatycznych świec przybyła z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Tego typu świece są nie tylko sposobem na uzyskanie ciekawego zapachu do mieszkania, ale stanowią także dekorację pomieszczenia, nadają wnętrzu klimat, odprężają, a nawet odstraszają owady. Dużym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza naturalne świece zapachowe, składające się z wosku sojowego oraz z olejków eterycznych. Ich stosowanie ma także działanie aromaterapeutyczne.

    Zapach do odkurzacza – jak go stosować?

    Aby z odkurzacza podczas sprzątania wydobywał się przyjemny aromat, można wlać do niego kilka kropelek olejku zapachowego. Jeśli olejek okaże niewystarczający, warto zaopatrzyć się w gotowe wkłady zapachowe do odkurzaczy. W przypadku odkurzacza tradycyjnego wkład należy włożyć do filtra lub worka. Natomiast przy odkurzaczach wodnych zapach wkrapla się do pojemnika z wodą lub umieszcza się bezpośrednio na filtrze.

    Lampa zapachowa, czyli elegancki sposób na wprowadzenie zapachu do domu

    Lampa zapachowa została wynaleziona przez francuskiego farmaceutę Maurice’a Bergera w 1898 roku jako narzędzie służące do dezynfekcji powietrza. Dziś takie lampy pełnią dwojaką funkcję – nadają wnętrzu elegancki aromat i stanowią oryginalny dodatek. Wyposażone są one w palnik katalityczny składający się z kamienia wulkanicznego spiętego blaszką z platyny oraz bawełnianego knota. Niwelują wiele nieprzyjemnych woni, takich jak dym papierosowy, zapach zwierząt domowych czy gotowania, a ponadto neutralizują alergeny.

    Zapach do kontaktu

    W wielu domach popularne jest stosowanie zapachów do kontaktu, czyli odświeżaczy elektrycznych. W tym przypadku aromat jest uwalniany stopniowo, a jego intensywność może być regulowana. Zapach do kontaktu bardzo dobrze sprawdzi się m.in. w łazience.

    Czy warto kupić oczyszczacz powietrza?

    Oprócz zapewniania wnętrzu odpowiedniego zapachu warto pomyśleć o kupnie urządzenia do oczyszczania powietrza. Jego zadaniem jest przefiltrowanie powietrza poprzez zassanie go, a następnie usunięcie z niego wszelkich zanieczyszczeń. Jakie sprzęt wybrać? Dobry oczyszczacz powietrza jest wyposażony w filtr wstępny oraz filtr węglowy HEPA. Filtry te usuwają m.in. składniki smogu, pyły, dym, kurz, alergeny, lotne związki organiczne (np. złuszczony naskórek) oraz wszelkie niepożądane zapachy. Niektóre modele oczyszczaczy powietrza są dodatkowo wyposażone w jonizator, nawilżacz powietrza lub elektroniczny timer. Jonizatory świetnie radzą sobie z usuwaniem wirusów i bakterii, nawilżacz powietrza sprawdzi się natomiast w sezonie grzewczym, kiedy domownikom szczególnie doskwiera suche powietrze w mieszkaniu. Maksymalna wielkość pomieszczenia, jaką jest w stanie oczyścić urządzenie, wynosi zazwyczaj około 35m2.

    Tagi:

    Czy ten artykuł był pomocny?

    1