Odświeżacz do odkurzacza to prosty sposób na to, aby podczas codziennych porządków wypełnić mieszkanie przyjemną wonią. Można wykorzystać w tym celu gotowe płyny czy wkłady zapachowe bądź wykonać taki dodatek samodzielnie, np. za pomocą zwykłej gazy nasączonej olejkiem eterycznym. 

Spis treści

  Podczas porządków warto pamiętać o tym, że samo zastosowanie odświeżacza do odkurzacza nie wystarczy. Aby po odkurzaniu w mieszkaniu unosił się przyjemny, świeży zapach, należy zawsze regularnie wymieniać worki i filtry urządzenia. Wybierając urządzenie sprzątające do domu, warto zwrócić uwagę na modele wyposażone w dwa poziomy filtracji oraz technologię monocyklonową, jaką oferuje np.: odkurzacz bezworkowy TEFAL SILENCE FORCE CYCLONIC PARQUET PRO TW7647. Tego typu urządzenie zapewnia najlepszą reemisję kurzu i świetnie sprawdzi się w domach osób, które cierpią na alergię. 

  Wkłady zapachowe do odkurzacza workowego

  Gotowe zapachy do odkurzacza można dostać np. w sklepie AGD w postaci specjalnych, niewielkich rozmiarów wkładów w kształcie pałeczek i krążków lub granulek. W jednym opakowaniu znajduje się zwykle od 4 do 10 zapachów o przeróżnej woni, np.: świeżej cytryny i limonki, dzikiej lawendy, majowego bzu, bukietu polnych kwiatów czy otulającej magnolii. Tego typu odświeżacze są szybkim i skutecznym sposobem na wypełnienie pomieszczenia przyjemnym zapachem podczas wykonywania porządków. Wkłady najlepiej sprawdzają się w klasycznych odkurzaczach workowych, których szeroki wybór oferuje marka Tefal. 

  Jednym z interesujących modeli tej marki jest TEFAL SILENCE FORCE ANIMAL CARE TW6477. Odkurzacz wyposażony jest bowiem w nowoczesny worek Hygiene+ zapewniający niezwykle skuteczną filtrację zanieczyszczeń, a jednocześnie też lepszą higienę użytkowania: brak tutaj unoszącej się chmury kurzu podczas wymiany worka na nowy. Efektywne działanie odkurzacz zawdzięcza również dwóm filtrom piankowym znajdującym się przed silnikiem i tuż u wylotu powietrza. To właśnie w tym miejscu można umieścić specjalny wkład zapachowy, aby w sprzątanym pomieszczeniu natychmiast rozprzestrzenił się przyjemny zapach. 

  Gdzie włożyć wkład zapachowy do odkurzacza?

  Wkłady zapachowe umieszcza się bezpośrednio w worku odkurzacza, wciągając je przez rurę podczas odkurzania. Zapach działa podczas każdego odkurzania aż do momentu wymiany worka na nowy bądź opróżnienia jego zawartości. W przypadku odkurzacza bezworkowego specjalny wkład można umieścić na filtrze wylotowym znajdującym się z tyłu urządzenia. 

  Zapachy do odkurzacza wodnego

  Odkurzacze z wodnym filtrem pełnią jednocześnie funkcję skutecznego nawilżacza powietrza. Na rynku dostępne są gotowe płyny zapachowe przeznaczone właśnie do wodnych modeli, w tym także piorących. Niewielką ilość produktu wystarczy wlać bezpośrednio do filtra wypełnionego wodą, aby podczas odkurzania pomieszczenie wypełniło się przyjemnym zapachem. Na rynku dostępne są także nowoczesne odkurzacze myjące, takie jak np. wielofunkcyjne modele Clean & Steam Multi od marki Tefal. Ich działanie opiera się na wykorzystaniu mocy pary wodnej w sprzątaniu różnego rodzaju powierzchni, od podłóg, po dywany, a nawet domowe tkaniny. Do specjalnego pojemnika wystarczy wlać zwykłą wodę z kranu, bez konieczności dodawania do niej dodatkowych detergentów myjących. Aby w  pomieszczeniu zaczął unosić się przyjemny zapach, do zbiornika odkurzacza trzeba wlać jedynie niewielką ilość płynu zapachowego i cieszyć się jego świeżym aromatem podczas porządków. Dodatkową zaletą odkurzaczy myjących od marki Tefal jest ich wszechstronność. Są to modele stojące, które łatwo przechowywać i które wyposażone są w dodatkowe akcesoria ułatwiające codzienne porządki. Należą do nich np.: mopy z mikrofibry przeznaczone do czyszczenia powierzchni tekstylnych, wycieraczka do mycia szyb i luster, koncentrator pary czy szczotka do fug – idealne narzędzia do usuwania zanieczyszczeń z trudno dostępnych miejsc w łazience, kuchni, salonie. 

  Olejek zapachowy do odkurzacza wodnego

  Jako płyn zapachowy do odkurzacza wodnego świetnie sprawdzi się również zwykły olejek eteryczny, taki jaki stosuje się np. w kominkach aromaterapeutycznych. Wystarczy kilka kropel produktu wlać bezpośrednio do filtra. Zaletą olejków aromaterapeutycznych jest to, że na rynku dostępne są one niemalże w nieograniczonych nutach zapachowych, które dodatkowo można ze sobą łączyć, tworząc oryginalne wonne kompozycje. Wybierając odświeżacz do odkurzacza, warto wziąć pod uwagę działanie poszczególnych zapachów i wybrać taki, który najlepiej spełnia nasze oczekiwania. Olejek cytrynowy i z bergamotki działa bowiem bakteriobójczo, sosnowy i miętowy – bakteriobójczo, z drzewa herbacianego – wirusobójczo i grzybobójczo, lawendowy – uspokaja, z kolei olejek z magnolii – pobudza zmysły i relaksuje. Już kilka kropel olejku wlanego bezpośrednio do zbiornika wodnego w odkurzaczu sprawi, że podczas odkurzania pomieszczenie wypełni się ulubionym aromatem i pozostanie jeszcze na długo po zakończeniu sprzątania. 

  Jak zrobić odświeżacz do odkurzacza domowymi sposobami?

  Zapach do odkurzacza można również zrobić samodzielnie za pomocą olejków eterycznych bądź perfum i nasiąkliwego materiału, np.: niewielkiego kawałka filcu, gąbki, knota od świecy, kartonu czy wacika kosmetycznego. Dowolnie wybrany materiał należy obficie skropić zapachem i wciągnąć rurą do worka bądź umieścić bezpośrednio na filtrze wylotowym umieszczonym w tylnej części urządzenia. Stosując własnoręcznie wykonane wkłady zapachowe do odkurzacza, należy pamiętać, że ze względu na intensywny przepływ powietrza przez konstrukcję urządzenia dość szybko ulegają one wysuszeniu. Domowe odświeżacze trzeba zatem dość często wymieniać na nowe, najlepiej średnio co 3–5 cykli odkurzania.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  2