Objawy astmy oskrzelowej są wyjątkowo dokuczliwe, a często związane są z alergią lub reakcją organizmu na zanieczyszczone powietrze, dlatego tak ważne jest ograniczenie występowania alergenów. Kontakt z nimi może powodować takie dolegliwości jak silne duszności, kaszel, uczucie ucisku w okolicy klatki piersiowej czy świszczący oddech.

Spis treści

  W walce z astmą oskrzelową pomaga częste sprzątanie, które będzie efektywniejsze, gdy zastosujemy model odkurzacza wyposażony w antyalergiczny filtr. Szkodliwe alergeny w powietrzu skutecznie usunie również specjalistyczny oczyszczacz powietrza. Pomocne okaże się także pozbycie się z domu sprzętów i akcesoriów, które nie są niezbędne, a gromadzą tylko nadmiar kurzu, np. grube zasłony, puchate dywany, bibeloty na szafkach.

  Dlaczego czyste powietrze jest tak ważne dla astmatyka?

  Astma oskrzelowa to bardzo często występująca choroba dróg oddechowych. Powoduje silne napady duszności, przewlekły kaszel, uczucie ucisku na klatkę piersiową i świszczący oddech. Na gorszą jakość oddychania wpływają różnego rodzaju zanieczyszczenia powietrza, m.in. kurz, smog, roztocza, dym papierosowy, spaliny czy szkodliwe dla zdrowia gazy. Objawy astmy może również nasilać nadmierna wilgoć lub zbyt wysuszone powietrze w mieszkaniu. Jakość powietrza, jakim oddycha astmatyk, zwłaszcza gdy cierpi na astmę o podłożu alergicznym, ma istotne znaczenie w rozwoju przykrych dolegliwości związanych z tym schorzeniem, dlatego warto zadbać o czyste powietrze w domu.

  Jaki oczyszczacz powietrza dla astmatyka?

  Jakość powietrza, jakim oddycha astmatyk, to jeden z wielu czynników wpływających na rozwój tego schorzenia. Aby zminimalizować oddziaływanie szkodliwych dla zdrowia alergenów i innych zanieczyszceń, należy zwrócić szczególną uwagę na higienę pomieszczeń. Warto zaopatrzyć się w dobrej jakości oczyszczacz powietrza oraz odkurzacz z wydajnymi filtrami HEPA lub wodnymi, które skutecznie pochłaniają różnego rodzaju zanieczyszczenia, kurz, roztocza i bakterie.

  Oczyszczacz powietrza to nowoczesne urządzenie, które usuwa pyłki, kurz, zwierzęcą sierść, roztocza, wirusy, bakterie, dym papierosowy, smog, jak również zanieczyszczenia gazowe, a nawet brzydki zapach. Dzięki temu neutralizuje negatywny wpływ tych zanieczyszczeń na organizm, co jest szczególnie ważne, gdy w domu mieszkają małe dzieci, alergicy i astmatycy oraz osoby starsze, o osłabionym układzie oddechowym. Astma u dzieci jest szczególnie niebezpieczna, dlatego warto zadbać o czyste powietrze w pokoju malucha.

  Wybierając oczyszczacz dla astmatyka, należy zwrócić uwagę na dwa podstawowe parametry – jego wydajność oraz filtry. Pierwszy z nich określa zdolność urządzenia do skutecznej filtracji konkretnej objętości powietrza, dlatego należy wybierać sprzęt o jak najwyższej wydajności. Filtry w oczyszczaczu powietrza, które najefektywniej pozbędą się najdrobniejszych cząsteczek kurzu, pyłków, bakterii, pleśni czy odchodów roztoczy, to filtry HEPA, wśród których najskuteczniejsze to H13 i H14.

  Nie bez znaczenia są również dodatkowe funkcje jak np. jonizacja powietrza. Nowoczesna technologia wykorzystuje zaczerpniętą z natury reakcję, która rozbija cząsteczki wody. Tego typu mechanizm pojawia się w trakcie burzy z wyładowaniami. Dzięki zastosowaniu jonizacji, chorobotwórcze alergeny są neutralizowane jeszcze w powietrzu, zanim dotrą do organizmu człowieka.

  Jaki odkurzacz dla astmatyka wybrać?

  Astma to wyjątkowo uciążliwa przypadłość, którą bardzo często nasila kurz gromadzący się w domu. Osoby, które cierpią na to schorzenie, powinny oprócz oczyszczacza powietrza zainwestować również w dobry odkurzacz, który także wspomoże walkę ze szkodliwymi alergenami znajdującymi się w mieszkaniu. Wybierając sprzęt sprzątający, należy zwrócić uwagę na zamontowany w nim filtr, jak również rodzaj wymiennego worka. Modele polecane astmatykom i alergikom to odkurzacze z filtrem HEPA lub wodnym. Pierwsze z nich wykonuje się ze szklanych włókien, dzięki którym zatrzymują większość szkodliwych zanieczyszczeń, w tym również bakterii, pyłków i roztoczy. Filtr należy regularnie wymieniać na nowy. Producenci zalecają taką wymianę przeprowadzić przynajmniej raz do roku. Alternatywą dla tradycyjnych filtrów są filtry wodne. Wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia dostają się wówczas do specjalnego zbiornika wypełnionego wodą, przez co nie mają możliwości ponownego wydostania się do obiegu.

  Domowe sposoby na to, by nie nasilić objawów astmy

  Najlepszym sposobem na skuteczną walkę z astmą jest unikanie alergenów i drobnych zanieczyszczeń powietrza, niestety nie zawsze jest to możliwe. Najważniejszą zasadą, jaką należy wprowadzić w domu astmatyka, jest częste sprzątanie i pozbycie się z mieszkania sprzętów oraz gadżetów, które łatwo przyciągają kurz, przez co mogą powodować silną duszność. Należą do nich np. puchate dywany, długie i ciężkie zasłony oraz firany, koce, sztuczne kwiaty czy nadmiar bibelotów na regałach i szafkach.

  W przypadku uczulenia na roztocza domowego kurzu warto regularnie stosować profesjonalne środki roztoczobójcze, które skutecznie usuwają ich szczątki i odchody. Pościel należy prać w wysokiej temperaturze i stosować specjalne pokrowce, które zabezpieczają przed rozwojem chorobotwórczych roztoczy.

  Należy zadbać też o prawidłową wentylację i umiarkowaną temperaturę w pomieszczeniu. Zbyt mała wilgotność w domu może prowadzić do nadmiernego przesuszania się błon śluzowych w układzie oddechowym. Z kolei nadmiar wilgoci w powietrzu stwarza idealne środowisko do rozwoju chorobotwórczych grzybów. Dlatego tak ważne jest, aby w otoczeniu astmatyka zadbać o optymalne warunki.

  Gdy reakcje uczuleniowe, zwłaszcza przy astmie alergicznej, nasilają się w kontakcie z pleśnią, należy usunąć z mieszkania wszelkie rośliny doniczkowe, zwłaszcza z sypialni. Do zwalczania pleśni w łazience lub kuchni pomagają skuteczne środki pleśniobójcze. Silne środki czyszczące należy stosować, zachowując ostrożność i stosując się do zaleceń producenta.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  2