Myszoskoczek domowy nie jest wymagającym zwierzęciem, jednak, aby trzymać go w domu, należy się do tego odpowiednio przygotować. Myszoskoczki hoduje się w klatce, którą należy odpowiednio wyposażyć oraz regularnie sprzątać.

Spis treści

  Istnieją różne rasy myszoskoczków, ale najpopularniejszą z nich jest  myszoskoczek mongolski. Pochodzi on z północno-wschodnich Chin oraz stepów Mongolii. W niewoli zaczęto go hodować w połowie XX w. w Stanach Zjednoczonych.

  Klatka myszoskoczka - jak ją skompletować i czyścić?

  Klatka dla myszoskoczków to miejsce wypoczynku i zabawy, a także pełni funkcję toalety i stołówki, dlatego należy odpowiednio zadbać o jej wyposażenie. Dla niewielkich gryzoni świetnie sprawdzi się klatka piętrowa, w której każde piętro może pełnić odmienną funkcję. Jej metalowe ściany najlepiej, aby były odpinane od plastikowej kuwety-parteru mieszkania myszoskoczków, którą w razie potrzeby można wyjąć i łatwo oczyścić. W klatce nie powinno zabraknąć zadaszonych schronień, np. w postaci drewnianych, ceramicznych czy plastikowych domków, gdzie zwierzęta będą mogły odpoczywać i spać. Ich wnętrze można wyścielić miękką bawełnianą watą. Kompletując wyprawkę dla myszoskoczka, nie należy również zapominać o: miskach, poidełku, zabawkach (np. mostkach, tunelach), akcesoriach do ścierania zębów, naczyniu wypełnionym piaskiem do kąpieli.

  Najlepszym dnem klatki jest plastikowa kuweta, którą wystarczy odpiąć od metalowych ścian i dachu i, w razie potrzeby, wyszorować dokładnie w wannie, np. płynem do mycia naczyń bądź gotowym preparatem przeznaczonym do mycia i dezynfekcji klatek gryzoni. Dno klatki można wypełnić żwirkiem bądź trociami. Wysokie boki plastikowej kuwety zabezpieczą przed nadmiernym rozsypywaniem wyściółki przez myszoskoczki.

  Jaki odkurzacz do domu?

  Jeżeli jednak gryzonie nieco zabrudzą otoczenie klatki, wówczas szybkie sprzątanie zapewni dobry odkurzacz, np.: mały odkurzacz ręczny bądź bardziej klasyczny na worki czy z funkcją prania, wyposażony w filtr wodny.

  • Odkurzacz workowy

  Odkurzacz workowy to jeden z najpopularniejszych modeli odkurzaczy dostępnych na rynku. Wybierając model dla siebie, warto zwrócić uwagę o dostępność dla niego oryginalnych worków bądź ewentualnie ich tańszych zamienników. Im bardziej popularny producent sprzętu, tym mniej problemów stanowi później kupno worków do konkretnego rodzaju odkurzacza. Na rynku dostępne są zarówno worki papierowe, które wyrzuca się, gdy całkowicie się zapełnią, jak również worki do wielokrotnego użytku, które po skończonym odkurzaniu wystarczy opróżnić i ponownie zainstalować we wnętrzu urządzenia. Najbardziej higienicznym, choć w porównaniu do dwóch poprzednich rodzajów worków, znacznie droższych, są syntetyczne worki jednorazowe. Są one hipoalergiczne i wykonane z materiałów, które uniemożliwiają rozpoczęcie się procesów gnilnych czy rozwój roztoczy.

  • Odkurzacze bezworkowe

  Na rynku dostępne są również odkurzacze bezworkowe, w których zbiornik na kurz jest integralną częścią urządzenia. Ciekawym rozwiązaniem do domu, zwłaszcza gdy mieszkają w nim zwierzęta, jest mały odkurzacz ręczny. Sprzęt nie wymaga podpinania kabla do gniazda elektrycznego, gdyż jest zasilany akumulatorami, dlatego można się z nim swobodnie poruszać po całym mieszkaniu. Świetnie sprawdzi się do odkurzania średnio zabrudzonych powierzchni. Wybierając mały odkurzacz akumulatorowy dla siebie, warto zwrócić uwagę na modele, które w zestawie posiadają dodatkowo szczotkę, która umożliwia odkurzanie na mokro.

  Odkurzacz z filtrem wodnym to idealne rozwiązanie dla alergików. W tego typu modelach urządzeń wszelkie zanieczyszczenia (jak: sierść zwierząt, kurz, pył, piasek), które dostają się do ich wnętrzach, po prostu topią się w wodzie i nie dostają się w żadnym stopniu z powrotem do otoczenia. Odkurzacz wodny umożliwia swobodne pranie dywanów, wykładzin czy meblowych tapicerek. Wybierając model do domu, warto kupić taki, który posiada kilka odmiennych kształtem końcówek, które umożliwią komfortowe i wygodne czyszczenie różnych powierzchni. Zwierzęta domowe, takie jak myszoskoczki, mogą wydzielać nieprzyjemny zapach, dlatego aby go nieco zneutralizować wystarczy wlać do filtra wodnego w odkurzaczu kilka kropel olejku eterycznego. Wówczas podczas sprzątania z wnętrza urządzenia będzie wydzial się przyjemny, świeży zapach.  

  Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu zwierząt?

  Sklepy zoologiczne oferują specjalne środki, które zmniejszają brzydki zapach zwierząt, takie jak: pochłaniacze i neutralizatory. Pochłaniacz zapachów, np. w postaci proszku lub pojemnika, można umieścić w kuwecie. Neutralizatory działają podobnie, ale sprawdzają się lepiej poza zwierzęcą klatką. Preparaty najczęściej dostępne są w postaci wygodnego w użyciu sprayu, który rozpylony w pomieszczeniu natychmiast uwalnia od brzydkiego zapachu, nie pozostawiając przy tym plam.

  Oczyszczanie powietrza w domu

  Profesjonalny oczyszczacz powietrza to bardzo przydatne urządzenie w każdym gospodarstwie domowym, zwłaszcza gdy mieszkają w nim zwierzęta. Sprzęt pozwala kontrolować jakość powietrza we wnętrzu własnego domu. Dobry oczyszczacz powietrza powinien być wyposażony w 4 poziomy filtracji, zwłaszcza filtr węglowy, który pozbywa się brzydkich zapachów oraz filtr antyalergiczny, który wychwytuje nawet najdrobniejsze cząsteczki znajdujące się w powietrzu, jak: kurz, pył, złuszczony naskórek zwierząt, sierść, wirusy czy bakterie. Modele, które działają w oparciu o nowoczesną technologię NanoCaptur, dodatkowo oczyszczają powietrze z formaldehydu, czyli wyjątkowo niebezpiecznego dla zdrowia człowieka związku rakotwórczego. Oczyszczacz pozwala oddychać świeżym, orzeźwiającym i czystym powietrzem.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1