Oddychanie zbyt suchym lub zbyt wilgotnym powietrzem może się wiązać z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Do rozwoju schorzeń dochodzi głównie za sprawą pojawiających się w zawilgoconych pomieszczeniach grzybów oraz pleśni. Innymi skutkami są nieestetyczny wygląd oraz zniszczenie ścian, sufitów i podłóg.

Spis treści

  Nadmierna wilgoć w domu pojawia się z różnych powodów. Można ją jednak bardzo skutecznie usunąć oraz zabezpieczyć się przed jej ponownym wystąpieniem. Sprawdź, jak to zrobić!

  Jaka powinna być prawidłowa wilgotność powietrza w domu?

  Wilgotność w domu lub mieszkaniu jest bardzo ważnym aspektem dla zachowania komfortu życia mieszkańców. Nadmierna doprowadza do rozwoju grzybów oraz pleśni, z kolei zbyt niska powoduje wysuszenie błon śluzowych i skóry. Obydwa te stany mogą doprowadzić do rozwoju poważnych chorób. Ponadto zbyt duża wilgoć w domu powoduje ogromny dyskomfort – zapach panujący we wnętrzach jest bardzo nieprzyjemny, para wodna zbiera się na szybach, a ręczniki i wyprane ubrania nie chcą schnąć. Jaka wilgotność w domu jest najlepsza dla komfortu i stanu zdrowia jego mieszkańców? Za optymalny uważa się przedział 30–65% dla domów oraz 40–60% dla mieszkań, przy jednoczesnym zachowaniu temperatury panującej w pomieszczeniach na poziomie 20–22℃. Co ważne, poziom wilgotności powietrza w domu można mierzyć za pomocą higrometru, który jest dostępny w marketach budowlanych oraz sklepach z artykułami gospodarstwa domowego.

  Przyczyny nadmiernej wilgoci w mieszkaniu

  Wilgoć w domu może mieć wiele przyczyn. Wśród najczęstszych powodów jej występowania wymieniane są: brak odpowiedniej wentylacji w domu lub mieszkaniu, zbyt szczelne okna, a także brak nawyku regularnego wietrzenia pomieszczeń oraz ich niedogrzewanie. Za przyczynę wilgoci uważane są również uszkodzenia instalacji grzewczej oraz wodno-kanalizacyjnej. Problem może tkwić także na zewnątrz budynku – w przeciekającym dachu, braku izolacji fundamentów, błędów w konstrukcji budynku lub jej zawilgoceniu. Bardzo często powodem nadmiernej wilgoci są też nieprawidłowo ocieplone ściany oraz źle zamontowane rynny. Wilgoć w domu może pojawić się również jako efekt powodzi lub zalania.

  Domowe sposoby na wilgoć

  Usuwanie wilgoci i niedopuszczenie do rozwinięcia się chorobotwórczych pleśni oraz grzybów może być dużo łatwiejsze, niż się wydaje. Warto wiedzieć, co pochłania wilgoć. Do prawidłowego usuwania jej nadmiaru konieczna jest sprawnie działająca wentylacja. Należy również używać pokrywek oraz okapu podczas gotowania. Istotne jest także wietrzenie pomieszczeń i ogrzewanie ich – wilgoć w pokoju czy łazience ma mniejsze szanse na rozwój w takich warunkach. Warto także mieć na uwadze, że niektóre rośliny pochłaniają wilgoć z otoczenia. Należą do nich m.in. skrzydłokwiat, paprotka, róża jerychońska oraz bluszcz.

  Jak zrobić pochłaniacz wilgoci?

  W pozbywaniu się wilgoci np. ze ścian przydatne mogą być proste pochłaniacze wykonane własnoręcznie. Z powodzeniem można je zrobić z chlorku wapnia (dostępnego w sklepach budowlanych), skarpetki, kawałka drewna i miseczki. Istnieje również możliwość zastąpienia chlorku ryżem lub żelem krzemionkowym – wtedy jednak wydajność domowego pochłaniacza będzie mniejsza. Skarpetkę należy napełnić chlorkiem wapnia i zawiązać na supeł. Miseczkę trzeba ustawić w miejscu zbierania się dużej ilości wilgoci, na niej położyć drewienko, a na nim skarpetę. W naczyniu będzie się gromadzić woda pochłaniania z otoczenia. Można również wykorzystać sól gruboziarnistą zawiniętą w gazę, która pod wpływem absorbowanej wody zacznie się stopniowo rozpuszczać. Dobrym rozwiązaniem na samodzielne wykonany pochłaniacz wilgoci jest również umieszczenie kredy w miejscach wymagających osuszenia. Te sposoby sprawdzą się także w małych przestrzeniach, np. gdy pojawi się wilgoć w szafie.

  Pochłaniacz wilgoci do mieszkania

  Gdy samodzielnie wykonane osuszacze powietrza nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto kupić elektryczny sprzęt. Dobrze dobrany pod kątem mocy osuszacz pozwoli na szybkie i skuteczne pozbycie się nadmiaru wilgoci z domu. Jego działanie polega na obniżeniu wilgotności względnej powietrza, a następnie na pochłanianiu jej nadmiaru i skraplaniu wody do specjalnych pojemników. Warto zdecydować się na urządzenie z higrostatem, który pozwala na stałe utrzymanie zadanego poziomu wilgotności w pomieszczeniu.

  Wilgoć w domu a zdrowie dziecka i dorosłego

  Nadmierna wilgoć i powiązany z nią rozwój pleśni oraz grzybów może się negatywnie odbić na zdrowiu mieszkańców. Bardzo często wywołują one m.in.:

  • infekcje układu oddechowego,

  • alergie,

  • bóle głowy,

  • problemy skórne,

  • bezsenność,

  • zaburzenia koncentracji,

  • bóle mięśni.

  Mogą one powodować również poważne zagrożenie dla zdrowia – nowotwory żołądka, przełyku, a także bezpłodność.

  Oczyszczacz powietrza – ratunek przy wilgoci

  Rozważając kwestię, jak pozbyć się wilgoci w domu, warto również skupić się na maksymalnym oczyszczeniu powietrza z zalążków pleśni oraz grzybów. Aby powietrze w domu było od nich wolne, warto zakupić oczyszczacz, który poprzez wymuszenie przez wentylator obiegu powietrza sprawia, że dostaje się ono do urządzenia, a dzięki zastosowanym filtrom usuwane są z niego wszelkie zanieczyszczenia. Następnie powietrze jest wydmuchiwane do pomieszczenia.

   

  Zobacz także: Jaki oczyszczacz sprawdzi się w pokojach dziecięcych?

   

  Preparat do usuwania wilgoci ze ścian

  W przypadku wilgoci na ścianie można skorzystać ze specjalistycznych środków chemicznych, które nie tylko ją osuszą, ale głównie zapobiegną rozwojowi szkodliwych grzybów oraz pleśni lub usuną je, gdy już się pojawiły. Produkty te zabezpieczają także przed powrotem wilgoci. Warto dobierać je ostrożnie i wykorzystywać jedynie na wskazane przez producenta podłoże, np. tynk czy drewno. Bardzo często przed zaaplikowaniem środka konieczne jest skucie tynku oraz oczyszczenie go, aby zabezpieczenie było trwalsze i pewniejsze.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?