Oczyszczacz powietrza zapewnia większą swobodę oddychania. Urządzenie wyposażone w dobry filtr i zapewniające wysoką wydajność filtracji skutecznie usuwa unoszące się w powietrzu szkodliwe dla zdrowia, pyłki, kurz, bakterie czy zarodniki pleśni.

Spis treści

  Nowoczesny oczyszczacz powietrza sprawdzi się nie tylko w domach alergików czy osób z chorobami związanymi z układem oddechowym. Jakość powietrza wewnętrznego wpływa na każdego człowieka, jego zdrowie, wydajność w pracy czy spokojny sen, dlatego warto zadbać, aby było czyste i świeże.

  Oczyszczacz powietrza – dlaczego warto w niego zainwestować?

  Oczyszczacze powietrza pomagają stworzyć w domu zdrowe środowisko, zwiększając tym samym komfort życia jego domowników. Nawet codzienne sprzątanie mieszkania nie uchroni przed unoszeniem się w powietrzu kurzu, pyłu czy zanieczyszczeń chemicznych. Różnego rodzaju alergeny są szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza osób cierpiących na astmę czy alergię, gdyż nasilają ich objawy. Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które skutecznie pomaga w walce z zanieczyszczeniami i niebezpiecznymi alergenami.

  Jak działa oczyszczacz powietrza?

  Oczyszczacz powietrza to urządzenie, którego działanie można porównać do pracy odkurzacza. Zanieczyszczenia takie jak bakterie, pyłki, kurz czy pleśń usuwane są poprzez proces mechanicznej filtracji. Wentylator zasysa powietrze do urządzenia, przetłacza je przez znajdujące się w nim specjalne filtry, a następnie wprowadza z powrotem do pomieszczenia. Filtry, jakie stosuje się w oczyszczaczach powietrza, wykonane są z materiału o porowatej strukturze, przez co możliwe jest zatrzymanie nawet najdrobniejszych cząsteczek brudu i zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu.

  Zobacz także: Nawilżacz powietrza na kaloryfer – jak działa?

  Jaki oczyszczacz powietrza kupić?

  Wybierając oczyszczacz powietrza do domu, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na parametr CADR (Clean Air Delivery Rate). Jest to wskaźnik, który określa, ile czystego powietrza urządzenie dostarczy do pomieszczenia w ciągu godziny i uwzględnia zarówno wydajność wentylatora, jak i skuteczność całego procesu filtracji, czyli oczyszczania powietrza. CADR określany jest w metrach sześciennych, podobnie jak inny parametr, jakiego oznaczenie możne znaleźć się na opakowaniu, czyli wydajność wentylatora. Należy o tym pamiętać, aby nie pomylić obu parametrów. Wydajność wentylatora to jedynie określenie, ile powietrza zanieczyszczonego zostanie zassane do urządzenia.

  Jaki oczyszczacz powietrza dla alergika?

  Oczyszczacze powietrza posiadają różne filtry, które dobierane są w zależności od konkretnego rodzaju zanieczyszczenia. Jednym z nich są alergeny. Odpowiedni oczyszczacz powietrza dla alergika powinien być wyposażony w specjalny filtr przeciwpyłowy klasy H13 bądź wyższej. Urządzenie powinno również posiadać filtr węgla aktywnego, który dodatkowo usuwa brzydkie zapachy i związki organiczne, np. rakotwórczy formaldehyd czy dym papierosowy.

  Dla alergików dobrym rozwiązaniem jest także oczyszczacz z filtrem antybakteryjnym czy lampą UV, która pomaga w dezynfekcji zanieczyszczonego powietrza. Wybierając urządzenie, warto też zwrócić uwagę na jakość filtracji. Najwyższą klasą, jaką stosuje się w tego typu produktach, jest filtr o oznaczeniu HEPA H13.

  Jaki oczyszczacz powietrza na smog?

  Oczyszczacz powietrza skuteczny w walce ze smogiem posiada filtr przeciwpyłowy i generator ujemnych jonów, który oddziałuje na zanieczyszczenia stałe w powietrzu. Ujemne jony powodują, że wszelkiego rodzaju pyłki, kurz czy brud unoszą się w powietrzu, a następnie są przyciągane do powierzchni, np. podłogi czy mebli, które łatwo można usunąć odkurzaczem czy wilgotną ściereczką. Z kolei filtr przeciwpyłowy skutecznie oczyszcza powietrze z takich zanieczyszczeń jak roztocza, bakterie, zarodniki roślin, a także ultradrobne cząsteczki pyłu.

  Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie oczyszczacza powietrza?

  Wybierając oczyszczacz powietrza do domu, warto zwrócić uwagę na generowany przez niego hałas, zwłaszcza gdy urządzenie będzie pracować w czasie odpoczynku, np. w nocy. Dźwięki, jakie wydobywa sprzęt, nazywane są fachowo mocą akustyczną. Należy pamiętać o tym, że im większa wydajność urządzenia, tym większy hałas będzie generować.

  Zobacz także: Nawilżacz powietrza dla dzieci – jaki wybrać?

  Kolejnym parametrem, na jaki warto zwrócić uwagę, jest tryb sterowania urządzeniem. Wygodnym rozwiązaniem jest tryb automatyczny, który zmienia natężenie pracy oczyszczacza w zależności od obecnego poziomu zanieczyszczenia powietrza w danym pomieszczeniu. Niektóre urządzenia mają również tryb szybkiego oczyszczania na wyższym poziomie bądź cichej pracy na znacznie niższym.

  Podczas zakupów dobrze jest również dowiedzieć się o maksymalnym poborze mocy urządzenia i wybrać model bardziej energooszczędny. Przydatną funkcją oczyszczacza powietrza jest także możliwość sterowania przez pilota, a nawet aplikację w telefonie. Niektóre modele mają również ciekawą funkcję child lock, która umożliwia zablokowanie panelu sterowania.

  Aby urządzenie było wydajne, należy dbać o jego filtry. Warto zatem zainwestować w oczyszczacz powietrza z kasetami filtracyjnymi, które mają wielowarstwowe, łatwe do wymiany filtry.

  Oczyszczacz powietrza pozwala cieszyć się zdrowym i świeżym powietrzem w domu. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia należy kierować się przede wszystkim własnymi oczekiwaniami. Produkt idealnie dopasowany do potrzeb, a jednocześnie o wysokiej wydajności i dobrych parametrach skutecznie pozbędzie się zarówno szkodliwych alergenów, jak i kurzu, organicznych związków chemicznych, a nawet najdrobniejszych cząsteczek pyłu.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?