Papierowe, wystrzałowe konfetti sprawia, że każda impreza staje się bardziej… imprezowa. Konfetti często wykorzystuje się je na balach dla dzieci, co sprawia im wiele radości. A jak to wszystko później posprzątać? Sprawdź najszybsze i najskuteczniejsze sposoby na posprzątanie domu z konfetti.

Spis treści

  Balony, konfetti, serpentyny, brokat ‒ to dekoracje, które świetnie się prezentują podczas zabawy. Gorzej jednak wyglądają, kiedy impreza się skończy. Jak szybko pozbyć się konfetti z podłogi, mebli i dywanów?

  Co to jest konfetti?

  Konfetti to najczęściej malutkie ścinki papieru, rzadziej spotyka się konfetti metalizowane czy wykonane z tworzyw sztucznych. Najczęściej kupuje się gotowe konfetti strzelające, ale można też po prostu umieścić ścinki w balonie i go nadmuchać. W odpowiednim momencie wystarczy przebić balon, by wszystko wokół pokryły kolorowe skrawki papieru.

  Konfetti ma długą historię. Wywodzi się ze średniowiecznej włoskiej tradycji rzucania przedmiotami w tłum podczas parad. Początkowo były to owoce, słodkości, drobne monety, a także zgniłe jajka czy kule błota. Udokumentowane praktyki tego typu pochodzą już z XIV wieku. Papierowe konfetti przypominające to współczesne zostało po raz pierwszy wykorzystane w 1885 w Paryżu, w czasie zabawy sylwestrowej.

  Tego rodzaju dekoracja jest ozdobą w momencie wystrzelenia jej w powietrze. Później jednak staje się dość trudnym przeciwnikiem w walce o uporządkowane mieszkanie (lub ogród).

  Zobacz także: Jesienne dekoracje z papieru - jak zrobić?

  Sprzątania domu z konfetti: zacznij od oszacowania strat

  Przystępując do sprzątania domu po imprezie, najpierw oceń, co będzie wymagało czyszczenia:

  • Czy konfetti leży na meblach tapicerowanych?
  • Czy musisz posprzątać tylko podłogę?
  • Czy rozsypało się także na dywanach?
  • Czy dostało się pod meble i na półki?

  Rozejrzyj się dobrze, gdyż nawet w promieniu pięciu metrów możesz znaleźć kolorowe fragmenty papieru. Mogą się przemieszczać wraz z ruchem powietrza, przyczepiać się do skarpetek, ubrań i zwierząt domowych ‒ najlepiej więc zacząć sprzątanie konfetti jak najszybciej.

  Jak pozbyć się konfetti z mieszkania?

  Jeśli konfetti jest bardzo dużo, zacznij od zmiecenia go w jedno miejsce i wyrzucenia do worka na śmieci. Do tego celu możesz użyć gumowej miotły antystatycznej lub standardowej miotły do podłogi. Resztę konfetti najlepiej odkurzyć.

  Jeśli konfetti jest niewiele:

  • Konfetti papierowe i każdego innego rodzaju zbierzesz za pomocą taśmy klejącej. Owiń kawałek taśmy wokół dłoni lepiącą stroną na zewnątrz i „poklepuj” delikatnie konfetti. Kiedy taśma przestanie się kleić, wymień ją na nową. Najlepiej użyć szerokiej taśmy izolacyjnej ze względu na to, że ma mocniejszy klej. Wąskie taśmy do papieru raczej nie zdadzą egzaminu.
  • Podobnie zadziała rolka z taśmą klejącą do czyszczenia ubrań. Najlepiej sprawdzi się na kanapach i innych tapicerowanych meblach.
  • Konfetti metalizowane możesz zebrać mokrą szmatką (sposobu tego nie poleca się w przypadku papierowego konfetti, gdyż może ono puścić farbę i zabrudzić czyszczone powierzchnie).
  • Konfetti rozsypane na meblach możesz zbierać delikatnie zwilżoną ściereczką lub zmiatać miotełką do kurzu (w tym drugim przypadku więcej konfetti znajdzie się na podłodze).

  Odkurzanie konfetti ‒ najlepszy sposób na czyste podłogi

  Najwygodniejszym sposobem na pozbycie się konfetti jest odkurzanie:

  • z mebli tapicerowanych końcówką do mebli tradycyjnego odkurzacza lub odkurzaczem ręcznym (w tym drugim przypadku może być nieco trudniej ze względu na mniejszą moc),
  • z dywanów i wykładzin za pomocą turboszczotki (wiele modeli odkurzaczy ma ją w wyposażeniu),
  • z podłóg i płytek najwygodniej posłużyć się końcówką bez szczotki (lub z możliwością regulacji) ‒ dzięki temu konfetti nie będzie przyczepiało się do włókien, tylko od razu wpadnie do rury odkurzacza.

  Najwygodniej posprzątają konfetti szczęśliwi posiadacze odkurzaczy typu „3 w 1”, które wyposażone są w głowicę działającą jak odkurzacz ręczny. Po przełączeniu można odkurzyć także wysoko położone elementy (np. karnisze). Niektóre modele mają również turbo elektroszczotki w wersji mini, dobre do czyszczenia kanap i innych tapicerowanych mebli.

  Pamiętaj! Musisz zwracać uwagę, czy worek lub pojemnik odkurzacza się nie napełnił i nie wymaga wymiany, szczególnie jeśli konfetti było naprawdę dużo. Są modele odkurzaczy, które zrobią to za ciebie i poinformują, że mają pełny pojemnik.

  Sprzątanie konfetti w ogrodzie

  Sprzątnięcie konfetti z ogrodu to jeszcze większe wyzwanie. Nie zaleca się wykorzystywania domowego odkurzacza na podwórku. Konfetti z trawy można usuwać podobnie jak suche liście, czyli za pomocą grabi, miotły lub dmuchawy do liści.

  Sprzątanie po imprezie. Sprytne porady na koniec

  • Zadbaj o to, aby przed imprezą w mieszkaniu było czysto. To zmniejszy ilość sprzątania, kiedy zabawa się skończy.
  • Pokoje sprzątaj, zaczynając od położonych najdalej od kuchni. „Przerabiaj” pokoje po kolei.
  • Zaczynaj porządkowanie i odkładanie rzeczy na miejsca zawsze od tej samej strony, np. od lewej do prawej.
  • Zawsze sprzątaj konfetti (i inne dekoracje) po imprezie od góry do dołu. Zacznij od karniszy przy suficie, przejedź szczotką od odkurzacza wszystkie meble, a skończ na podłodze.
  • Zanim zaczniesz odkurzanie mieszkania – przewietrz je. Dobrze zrobić to również po zakończeniu odkurzania.
  • Jeśli konfetti się zmoczyło i pozostawiło na podłogach czy meblach kolorowe plamy, przetrzyj je alkoholem.
  • Po intensywnej imprezie, w której brali udział palacze, warto uprać firanki i zasłony. Równie dobrze zadziała parownica do ubrań (w tym przypadku nie będzie trzeba niczego zdejmować z karniszy). Zasłony i firany zostaną nie tylko pozbawione nieprzyjemnego zapachu, ale i bakterii.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?