Serpentyny to rodzaj dekoracji wykonanych najczęściej z papieru lub bibuły. Wiesza się je zwykle pod sufitem, aby przystroić mieszkanie z okazji urodzin czy sylwestra. Istnieją także serpentyny w sprayu, które zastygają po wytryśnięciu z butelki. Ten drugi rodzaj jest nieco trudniejszy do sprzątania.

Spis treści

  Urodzinowe serpentyny porozrzucane po wszystkich zakątkach mieszkania mogą przyprawić o ból głowy. Mimo że dają one dużo frajdy podczas zabawy, warto zawczasu pomyśleć o ich sprzątaniu. Może warto przed imprezą ochronić najdelikatniejsze sprzęty i wynieść dywany? To na pewno ułatwi sprzątanie mieszkania, kiedy goście się już rozejdą.

  Co to jest serpentyna? Jakie są rodzaje?

  Serpentyny to najczęściej papierowe wstążki używane do dekoracji w czasie zabaw takich jak przyjęcie urodzinowe czy sylwester. Kupuje się je zwinięte w rulony lub spakowane w tuby. Rozwiesza się je w mieszkaniu, co nadaje wnętrzu „imprezowy” charakter. Można także samodzielnie zrobić serpentyny z bibuły.

  Bardziej zaawansowanymi dekoracjami tego typu są serpentyny w sprayu. Wyglądają one jak butelki lakieru do włosów. Po wstrząśnięciu sprayu i naciśnięciu przycisku serpentyna wykonana z substancji przypominającej piankę strzela w górę i zastyga. Po zastygnięciu nie powinna być lepiąca.

  Podczas zabawy serpentyny w sprayu dają nieco podobny efekt jak strzelające konfetti. Konfetti zazwyczaj trudno pozbierać (lub wciągnąć odkurzaczem), z kolei serpentynę trudniej jest odkleić.

  Jak sprzątać serpentyny w domu?

  Co będzie potrzebne do posprzątania serpentyn po imprezie? To zależy od ich rodzaju.

  Do serpentyn papierowych i z bibuły przydadzą się:

  • miotła i szufelka,
  • worki na śmieci,
  • dobry odkurzacz,
  • końcówka odkurzacza do mebli,
  • mały, ręczny odkurzacz.
  • Do serpentyn w sprayu potrzebne będą:
  • mydło w płynie,
  • płyn do mycia naczyń,
  • płyn do mycia podłóg,
  • terpentyna,
  • butelka ze spryskiwaczem,
  • gąbka do mycia,
  • rękawice do sprzątania,
  • szczotka do ubrań.

  Jaki odkurzacz będzie dobry do szybkiego sprzątania serpentyn (i nie tylko) po imprezie? Najwygodniejszą opcją są odkurzacze „3 w 1”, gdyż te niewielkie maszyny łączą w sobie stojący odkurzacz, odkurzacz ręczny i specjalną lekką końcówkę do ścian i sufitów (jest to doskonały sposób na pozbycie się girland i serpentyn, które w „magiczny” sposób dostały się na karnisze i lampy).

  Sprzątanie serpentyn – porady krok po kroku

  Pamiętaj, aby sprzątanie zawsze zaczynać od góry – często przy tego typu „wybuchowych” dekoracjach ich resztki lądują na karniszach czy lampach. Dobrze się rozejrzyj, aby chwilę po zakończeniu porządków nie trzeba było powtarzać sprzątania podłogi!

  Najpierw postaraj się zebrać serpentyny rękami lub miotłą. Od razu pakuj je do worka na śmieci lub wyrzucaj do kosza. Chodzi o to, aby pozbyć się jak największej ilości śmieci przed odkurzaniem.

  Specjalną końcówką odkurzacza przeznaczoną do ścian (z miękką szczotką) odkurz karnisze i lampy.

  Za pomocą odkurzacza ręcznego lub końcówki do odkurzania mebli usuń z kanap, półek, stołów wszelkie pozostałości po zabawie.

  Może się zdarzyć, że kolorowy papier zamoknie i zostanie wdeptany w powierzchnię mebli lub w podłogę. Jest duże prawdopodobieństwo, że zostawi po sobie kolorowe plamy. Jeśli na meblach są ślady po serpentynach, przejdź do części poradnika dotyczącej czyszczenia serpentyn w sprayu.

  Pierwszy krok zastosuj także w przypadku serpentyn w sprayu. Im więcej dekoracji zbierzesz rękami, tym mniej będzie trzeba czyścić na mokro.

  Jak sprzątać serpentyny w sprayu?

  Na początek żelazna zasada: Nie czekaj zbyt długo z czyszczeniem serpentyn ze sprayu. Póki są jeszcze dość miękkie, łatwiej będzie je usunąć.

  Pierwszym sposobem, jaki możesz wypróbować, jest zmywanie serpentyn w sprayu za pomocą letniej wody z mydłem. Jeśli zastygniętych wstążeczek jest niewiele, to powinno wystarczyć. Tę samą metodę można zastosować do usunięcia serpentyn z dywanu, mebli tapicerowanych i innych tkanin. Tak samo możesz potraktować ewentualne plamy po barwniku, które pozostały po usunięciu serpentyny.

  Do usunięcia serpentyn przyklejonych do podłogi powinno wystarczyć wyczyszczenie ich za pomocą płynu przeznaczonego do danego rodzaju podłóg. Konieczne może być mycie z wykorzystaniem gąbki zamiast mopa.

  Aby rozpuścić bardziej uporczywe serpentyny w sprayu, zastosuj terpentynę. Pamiętaj, że to łatwopalny rozpuszczalnik, który może wywoływać podrażnienia. Załóż rękawice, nie pracuj w pobliżu otwartego płomienia i postaraj się, by sprzątane pomieszczenie było dobrze wentylowane.

  Jak zastosować terpentynę do mycia serpentyn w sprayu? Do butelki ze spryskiwaczem wlej wodę wymieszaną z terpentyną w równych proporcjach. Delikatnie spryskaj powierzchnię serpentyn, odczekaj kilka minut i postaraj się je zetrzeć gąbką. Jeśli przykleiły się do tapicerowanych mebli i tkanin, przeprowadź „próbę bezpieczeństwa” na niewidocznym kawałku tkaniny. Odczekaj kilka minut. Jeśli tkanina nie odbarwia się, możesz zastosować ją do czyszczenia. Tak czy inaczej, staraj się, by rozpuszczalnik lądował przede wszystkim na serpentynach, nie na meblach.

  Zmywanie serpentyn ze sprayu ze skóry, włosów i ubrań

  Serpentyny powinny dać się łatwo odkleić się ze skóry. Jeśli jednak zdążą mocno zastygnąć, może to sprawić pewną trudność. Najlepiej zadziała letnia woda z mydłem.

  Aby wyczyścić serpentyny z ubrań, musisz poczekać, aż zastygną. Spróbuj je wtedy usunąć szczotką do ubrań.

  Jeśli na ubraniu pozostała plama, nałóż na nią za pomocą gąbki trochę wody i płynu do mycia naczyń lub zwykłego mydła. Chwilę pougniataj, zostaw na kilkanaście minut i wrzuć do pralki. Zamiast mydła możesz też wykorzystać ocet – w tym przypadku nie zostawiaj go na powierzchni tkaniny, tylko od razu upierz. Najbezpieczniej będzie go przetestować najpierw na niewidocznym kawałku tkaniny, aby mieć pewność, że nie uszkodzi delikatnego materiału.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1