Brzydka woń wydobywająca się z pralki to problem, z którym zmaga się wielu użytkowników urządzeń piorących. Jej przyczyną jest nagromadzony brud i wilgoć znajdująca się we wnętrzu sprzętu. Istnieją jednak proste sposoby na to, żeby usunąć nieprzyjemny zapach z pralki i tym samym zadbać o jej czystość.

Spis treści

  Rolą pralki jest oczyszczanie ubrań z plam i zanieczyszczeń, a także nadawanie im świeżości. Aby urządzenie odpowiednio spełniało swoje zadanie, konieczna jest jego regularna pielęgnacja. W innym przypadku sprzęt zacznie utrudniać robienie domowych porządków. Pierwszym sygnałem, wskazującym na zaniedbanie urządzenia, jest nieprzyjemny zapach wydobywający się z pralki. To duży problem, ponieważ przykre aromaty nie tylko osadzają się na pranej odzieży, ale również roznoszą po całym domu. Warto więc wiedzieć, jak pozbyć się brzydkiej woni z urządzenia, a także z pomieszczenia, w którym się ono znajduje.

  Jakie są przyczyny nieprzyjemnego zapachu z pralki?

  Przed odpowiedzią na pytanie, jak usunąć nieprzyjemny zapach z pralki, warto zastanowić się, skąd właściwie biorą się przykre aromaty. Ich przyczyną jest najczęściej brud zalegający w filtrze urządzenia. Pod wpływem użytkowania dostają się do niego różnorodne zanieczyszczenia, w tym m.in. włosy, nitki czy sierść zwierząt, a także fragmenty chusteczek higienicznych, które nie zostały wyjęte z kieszeni ubrania przed praniem. Oprócz tego zabrudzenia mogą gromadzić się na kołnierzu urządzenia. Dlatego też warto co jakiś czas sprawdzać czystość filtrów i gumowych elementów.

  Zapach stęchlizny z pralki może też wynikać z używania nadmiernej ilości detergentów. Podczas prania środki czyszczące odkładają się w rurach i szufladce. Po pewnym czasie przyjmują konsystencję mazi, która wydziela nieprzyjemną woń. Aby uniknąć przykrego zapachu z pralki, warto więc stosować się do zaleceń producenta dotyczących ilości stosowanych środków chemicznych.

  Jeszcze inną przyczyną dziwnego zapachu wydobywającego się z pralki mogą być pojedyncze ubrania, które zostały przez nią „wciągnięte” podczas prania. Dotyczy to drobnej odzieży, takiej jak skarpetki czy majtki. Jeżeli przez dłuższy czas pozostają one we wnętrzu urządzenia, pod wpływem dużej wilgoci zaczynają gnić, czego rezultatem jest zapach stęchlizny. Dlatego też, po każdym praniu należy dokładnie sprawdzić, czy w pralce nie zostały żadne elementy garderoby. Dodatkowo po wyjęciu upranych ubrań, drzwi urządzenia warto zostawić otwarte i zamknąć je, dopiero gdy wnętrze będzie suche.

  Jak usunąć brzydki zapach z pralki?

  Nieprzyjemny zapach z pralki w łatwy i szybki sposób można usunąć. W tym celu warto wykorzystać specjalne detergenty, dedykowane czyszczeniu wnętrza urządzeń piorących. Przy ich pomocy należy dokładnie przeczyścić kołnierz, filtry i szufladki sprzętu. Oprócz profesjonalnych środków można jednak użyć też sprawdzonych, domowych sposobów.

  Warto zastosować mieszankę soku z cytryny lub octu z ciepłą wodą. Roztwór należy przygotować w proporcjach 1:1. Następnie wystarczy delikatnie zamoczyć czystą ścierkę w przygotowanym płynie i uważnie przemyć nią wszystkie zagłębienia gumowego kołnierza pralki. Kolejnym krokiem do tego, żeby usunąć brzydki zapach z pralki, jest przeprowadzenie prania „na pusto”. Najpierw do szufladki trzeba wsypać 2–3 łyżki sody oczyszczonej, a następnie włączyć urządzenie, ustawiając temperaturę na 90℃. Jeżeli po tym zabiegu brzydki zapach z pralki wciąż jest wyczuwalny, należy powtórzyć cały proces.

  Aby mieć pewność, że przykre aromaty wydobywające się z urządzenia piorącego nie powrócą, warto przeprowadzać czyszczenie regularnie. Najlepiej robić to raz na kilka tygodni, uzależniając proces od częstotliwości prania.

  Zobacz także: Jak skutecznie wyczyścić pralkę?

  Oczyszczacz powietrza – czy warto zastosować go w przypadku brzydkiego zapachu z pralki?

  Brzydka woń wydobywająca się z pralki przenosi się nie tylko na prane w niej ubrania, ale jest również wyczuwalna w całym pomieszczeniu, w którym znajduje się urządzenie. Z czasem nieprzyjemne aromaty mogą roznieść się też po całym mieszkaniu. Dlatego też niezwykle istotne jest właściwe oczyszczanie powietrza.

  Aby zniwelować przykre zapachy w domu, warto zainwestować w dobry oczyszczacz. Dzięki niemu każde pomieszczenie zawsze będzie świeże i czyste. Zadaniem takiego sprzętu jest odfiltrowywanie powietrza z wszelkich pyłów (m.in. kurzu, sierści czy smogu), a także likwidacja brzydkich aromatów, np. tych wydobywających się z pralki. Urządzenie do oczyszczania powietrza to także doskonałe rozwiązanie dla alergików. Za jego sprawą mieszkanie zawsze będzie wolne od różnego typu alergenów, w tym kwiatowych pyłków czy roztoczy.

  Dodatkową zaletą sprzętu jest to, że sprawdzi się on w różnych pomieszczeniach – zarówno w sypialni i salonie, jak i korytarzu, a nawet łazience, w której stoi pralka. W tym ostatnim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest mały oczyszczacz powietrza.

  Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

  Kupując sprzęt do likwidowania zanieczyszczeń i brzydkich zapachów, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele rodzajów urządzeń. Można kupić m.in. nawilżacz-oczyszczacz powietrza lub standardowy sprzęt, bez funkcji nawilżania.

  Najważniejszym elementem urządzenia jest jednak odpowiedni filtr. Dobry sprzęt powinien być wyposażony w filtr wstępny, HEPA oraz węglowy. Ten ostatni odpowiada za dokładne usuwanie brzydkich aromatów, a także związków lotnych.

  Domowy oczyszczacz powietrza powinien być też przystosowany do potrzeb użytkowników. Należy więc odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką rolę ma przede wszystkim odgrywać urządzenie. Można bowiem spotkać modele dedykowane alergikom, a także te, które nastawione są na usuwanie smogu lub nawilżanie powietrza. Ciekawym sprzętem jest też oczyszczacz powietrza z jonizatorem, którego celem jest likwidacja bakterii i wirusów, a co za tym idzie, poprawa zdrowia i samopoczucia używających go osób.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?