Cekiny, brokat i sztuczne pióra to nieodłączne elementy wielu dziecięcych prac plastycznych. Dzieci kochają kolorowe cekiny, bo nadają ich dziełom blasku i sprawiają, że nie można obok nich przejść obojętnie. Większości rodziców cekiny natomiast kojarzą się głównie z tym, że trudno się je sprząta.

Spis treści

  Cekiny to jeden z tych elementów dekoracyjnych, który wyjątkowo trudno się sprząta. Ślady twórczości artystycznej dzieci można odnaleźć w domu nawet po kilku tygodniach.

  Do czego służą cekiny?

  Cekiny to dodatki, z których korzystają przede wszystkim dzieci podczas tworzenia różnorodnych prac plastycznych. Cekiny kwiatki, koła, serduszka i wiele innych kształtów wypełniają niejedno artystyczne dzieło maluchów. Po cekiny często sięgają również dorośli, przygotowując stroje karnawałowe dla dzieci, a także używając ich jako ozdoby do pakowania prezentów lub dekoracji na domowe przyjęcie.

  Sprzątanie cekinów – jak się przed nim ustrzec?

  Cekiny są bardzo niewdzięcznym przedmiotem do sprzątania. Co więcej, błyskawicznie można je roznieść po całym domu. Nawet duże cekiny są na tyle małe, że potrafią wpaść z najmniejsze zakamarki, z których trudno je wydobyć. W wielu przypadkach problemów tych można jednak uniknąć. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu miejsca pracy dziecka. W tym celu stolik, który za chwilę ma zostać zasypany ozdobami z cekinów, można przykryć folią malarską lub rozciętym workiem na śmieci. Zebranie cekinów ściereczką z drewnianego stołu jest dość trudne, ale cekiny rozrzucone na folii sprząta się błyskawicznie – wystarczy tylko zwinąć i związać rozłożoną wcześniej folię. Warto od małego uczyć dziecko, że folii nie można składać w dowolny sposób (np. od środka stołu), bo część resztek materiałów pozostałych po pracy z pewnością się rozsypie. Wspólnie z dzieckiem należy zwinąć folię od rogów do środka i w ten sposób pozbyć się zbędnych śladów twórczości.

  Jeśli na podłogę spadnie nam kilka cekinów, a nie mamy czasu na sięgnięcie po odkurzacz, dobrym rozwiązaniem jest wałek do czyszczenia ubrań – wystarczy przejechać nim po podłodze w miejscu, w którym rozsypały się kolorowe cekiny.

  Zobacz także: Jak szybo i skutecznie posprzątać serpentyny po przyjęciu?

  Jaki odkurzacz sprawdzi się przy sprzątaniu cekinów?

  Sprzątanie cekinów, które spadły na podłogę, może niejedną osobę doprowadzić do frustracji. Często jest bowiem tak, że wydaje nam się, że wszystkie elementy zostały już usunięte z podłogi, a tymczasem co chwilę spotykamy na podłodze kolejny błyszczący element. O ile kolorowe cekiny można dość szybko dostrzec i przywrócić w domu porządek, to cekiny transparentne są już znacznie trudniejsze do posprzątania.

  W porządkowaniu po pracach plastycznych warto wspomóc się odkurzaczem o dużej mocy. Podstawowym wyznacznikiem powinna być etykieta energetyczna. Niedługo na rynku nastąpi wymiana etykiet na uproszczone oznaczenia, natomiast obecnie najlepiej wybierać nawet mały odkurzacz o klasie A+++. Klasa energetyczna przekłada się nie tylko na ogólną moc odkurzacza, lecz także na jego energooszczędność oraz poziom hałasu. Pożądana moc odkurzacza powinna wynosić więcej niż 900W, natomiast głośność nie powinna przekraczać progu 80 dB.

  Jaki odkurzacz kupić?

  Gdy w domu jest małe dziecko, porządki trzeba robić dużo częściej niż w innych sytuacjach. Dobry odkurzacz powinien być przystosowany do pracy na różnych powierzchniach, a więc równie dobrze czyścić dywany, twarde podłogi, a także kanapy, sofy i tapicerkę różnych innych mebli. Ze sprzątaniem porozrzucanych cekinów najlepiej poradzi sobie odkurzacz bezprzewodowy. Tradycyjny odkurzacz z plączącym się kablem może sprzyjać jeszcze większemu rozniesieniu cekinów po domu poprzez ich przyklejanie się do kółek odkurzacza i ciągnącego się kabla. Zarówno odkurzacz workowy, jak i bezworkowy mogą oczywiście skutecznie usuwać cekiny z podłogi, ale przy okazji będą je częściowo przenosić do innych pomieszczeń. Odkurzacz bezprzewodowy pod tym kątem jest niezawodny. Dokładnie czyści przestrzeń, ułatwiając codzienne porządki. Niezależnie od tego, czy na podłodze znajdują się cekiny, pokruszone ciastka czy piasek, czyszczenie za pomocą takiego sprzętu jest dużo prostsze.

  Dlaczego warto wybrać dobry odkurzacz bezprzewodowy?

  Dobry odkurzacz powinien być dostosowany do potrzeb określonego domu. Jeśli mieszkają w nim małe dzieci, odkurzacz bezprzewodowy wydaje się najlepszym rozwiązaniem z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim odkurzacz bezprzewodowy zapobiega roznoszeniu się brudu, okruchów, różnego rodzaju skrawków. W przypadku rozsypanych cekinów czy podobnych drobnych elementów pozwala on błyskawicznie usunąć zabrudzenie. Odkurzacze takie jak Air Force od firmy Tefal efektywnie czyszczą właściwie każdą powierzchnię. Nie mają plączącego się kabla, który utrudnia sprawne sprzątanie. Średnia moc urządzenia pozwala na około pół godziny nieprzerwanego sprzątania. W przypadku tak niewdzięcznych do sprzątania elementów jak cekiny można posprzątać mieszkanie w kilkanaście minut, wykorzystując pełną moc urządzenia. Nie trzeba kilka razy przeciągać szczotką po podłodze i wracać w te same miejsca – jednym pociągnięciem można usunąć wszelkie cekiny i inne drobne elementy. Uniwersalna szczotka, która sprawdza się na wszystkich powierzchniach, zdecydowanie skraca czas odkurzania – przechodząc od sprzątania drewnianej podłogi do czyszczenia dywanu lub kanapy, nie trzeba przerywać pracy i wymieniać końcówki na inną.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?