Prasowanie delikatnych materiałów wymaga nie tylko szczególnej ostrożności, ale również pewnej wiedzy teoretycznej. Dowiedz się, jak działa parownica do prasowania ubrań i czy można jej używać do jedwabnej lub szyfonowej żorżety.

Spis treści

  Sukienki i bluzki z żorżety są bardzo eleganckie i stylowe. Można je nosić zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje. Choć tkanina ma niską podatność na zagniecenia, warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Czy lepiej sprawdzi się żelazko, czy parownica do ubrań?

  Żorżeta – co to za materiał?

  Większość kobiet lubi wyglądać pięknie i modnie. „Modnie” to jednak pojęcie względne, które dla każdego będzie miało inne znaczenie. Nie trzeba od razu wyróżniać się w tłumie – czasem wystarczy mały dodatek, aby poczuć się pięknie i wyjątkowo. Jednym z ciekawszych materiałów do kobiecych stylizacji jest delikatna żorżeta, która nadaje ubiorowi zmysłowości i charakteru. Spodnie i tuniki z żorżety wyglądają niezwykle lekko i sprawdzą się na każdą okazję.

  Żorżeta to materiał wykonany z przeźroczystej tkaniny o płóciennym splocie. Najczęściej wytwarza się ją z jedwabiu, wełny lub bawełny. Jej charakterystyczną cechą jest nieregularna, pomarszczona powierzchnia, która jest efektem zastosowania procesu skręcania nici. Najczęściej spotyka się sukienki z żorżety, ale w sklepach znajdziemy też coraz więcej żorżetowych spódnic, koszul i bluzek. Materiał jest bardzo cienki, zwiewny, lejący i delikatny, dlatego ubrania z żorżety przeznaczone są głównie na lato. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby pokusić się o żorżetową stylizację również w innych porach roku.

  Żorżeta wełniana jest najpopularniejszym rodzajem tej tkaniny. Szyje się z niej eleganckie sukienki dla pań w każdym wieku. Dozwolona jest pełna dowolność fasonów. Żorżeta jedwabna to idealna propozycja na lato – zwiewne sukienki, delikatne szale lub apaszki będą ozdobą wielu letnich stylizacji. Bawełniana żorżeta ma uniwersalne zastosowanie i wykorzystuje się ją jako materiał na damską i męską garderobę. Coraz częściej spotyka się również żorżety satynowe, z których można wykonywać nie tylko ubiory, ale również elementy do dekoracji sal ślubnych i okien.

  Żelazko czy parownica do ubrań – jak prasować sukienki z żorżety?

  Ze względu na swoją strukturę żorżeta to materiał o wysokiej odporności na zagniecenia. Tkanina wygląda na pomarszczoną, dlatego czasem sprawia wrażenie, jakby nie potrzebowała prasowania. Jest to jednak złudzenie, które często wprowadza w błąd i może być powodem stylizacyjnych wpadek. Dlatego warto sprawdzić, w jaki sposób prasować materiały żorżetowe, aby prezentowały się elegancko i schludnie. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań, które idealnie sprawdzi się w przypadku delikatnych tkanin, jest prasowanie przy pomocy parownicy do ubrań, która szybko i skutecznie usuwa niepożądane zagniecenia.

  Zwykłe żelazko w przypadku tak cienkich i subtelnych materiałów jak żorżeta nie sprawdzi się najlepiej. Stosowanie gorącej temperatury na żorżecie może ją jedynie zniszczyć. Dlatego warto mieć w domu urządzenie do prasowania parą. Najlepsza parownica do ubrań nie tylko wyprasuje odzież, ale również ją odświeży i zdezynfekuje, ponieważ gorąca para zabija 99% bakterii. Prasowanie parą wykonuje się głównie w pozycji pionowej, gdy płyta urządzenia bezpośrednio przylega do materiału. Jedynie podczas prasowania mankietów i kołnierzyków zaleca się zmianę na pozycję poziomą.

  Parownice do prasowania sprawdzą się nie tylko do prasowania żorżety i innych delikatnych tkanin, ale również do koronek oraz falbanek. Co ciekawe, prasowanie parowe to również świetny sposób na odświeżenie poduszek, kanap oraz innych tapicerowanych mebli. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom żelazka parowe do prasowania w pionie nie powodują powstawania mokrych plam, niezależnie od pozycji użytkowania. Są również szybkie w obsłudze, a wyjmowany zbiorniczek na wodę łatwo uzupełnić np. pod kranem.

  Dlaczego warto stosować prasowanie parą do ubrań z żorżety?

  Jeszcze kilkanaście lat temu prasowanie ubrań było czymś nieprzyjemnym i uciążliwym. Nie dość, że wiązało się ze żmudnym rozkładaniem deski do prasowania, to jeszcze wymagało pozycji stojącej, która jest bardzo niezdrowa dla kręgosłupa. Rozwój techniki pozwolił jednak wypracować rozwiązania, które nie tylko dbają o zdrowie, ale również zapewniają komfort użytkowania. Ale to tylko niektóre z zalet prasowania w pionie. Stosowanie parownic do ubrań to przede wszystkim oszczędność czasu. Nowoczesne urządzenia parowe zapewniają nie tylko szybszą, ale również wydajniejszą pracę. Jest to możliwe dzięki dobrze zaprojektowanej konstrukcji, która uwalnia parę wodną pod odpowiednim ciśnieniem i wygładza prasowany materiał. Pozwala to na wyprasowanie kilku warstw jednocześnie, nawet tak grubych jak ręczniki i pościel. Stosowanie parownic to również łatwość i wygoda użytkowania. Nie trzeba martwić się ustawianiem odpowiedniej temperatury w zależności od rodzaju tkanin – urządzenie robi to automatycznie. Wiele modeli wyposażonych jest także w system automatycznej kontroli pary, dzięki czemu generują odpowiednio duży strumień, gdy zostaje skierowany w kierunku zagnieceń.

  Parownice do prasowania dbają również o tkaniny, nie tylko tak delikatne jak żorżeta. Można je stosować do wszystkich gatunków materiałów – zarówno tych o cienkiej strukturze, jak i cięższych i grubych. Ochronę zapewnia specjalna nakładka w stopie żelazka, która się nie nagrzewa, dzięki czemu generowana temperatura jest w pełni bezpieczna dla ubrań. Ponadto emitowana z urządzenia para nie nabłyszcza tkaniny i nie powoduje przebarwień, co zdarza się przy używaniu tradycyjnego żelazka.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1