Kupując sprzęt do sprzątania, trzeba zwrócić uwagę na to, jakie właściwości ma dane urządzenie. Wyjątkowo istotny jest odpowiedni filtr do odkurzacza. Nowoczesne produkty często wyróżniają się kilkoma poziomami filtracji. Wśród tego typu udogodnień kluczowe znaczenie może mieć filtr EPA.
Spis treści
Dobry filtr do odkurzacza gwarantuje właściwe działanie sprzętu – chroni go, a przy tym zapewnia doskonałe pochłanianie kurzu ze sprzątanych powierzchni. Wiele osób ma jednak problem z rozróżnieniem rodzajów tego elementu urządzenia. Co jest lepsze – filtr EPA czy HEPA? Co oznaczają te nazwy i jakie są między nimi różnice? Wybierając filtr do odkurzacza, warto poznać podstawowe informacje na ten temat.
Filtr do odkurzacza – jakie są podstawowe rodzaje?
Filtr do odkurzacza to jeden z kluczowych elementów każdego urządzenia sprzątającego. Tego typu sprzęt pełni bowiem funkcję pompy filtrującej powietrze. Jest ono zasysane do jego wnętrza wraz ze sprzątanymi zabrudzenia.
Podstawowa klasyfikacja wyróżnia dwa filtry do odkurzacza: wlotowy i wylotowy. Związane są one z lokalizacją tego elementu w urządzeniu. Filtr wlotowy jest odpowiedzialny za wyłapywanie zabrudzeń, czyli pyłków, okruchów, kurzu, włosów i sierści zwierząt. W przypadku klasycznych odkurzaczy workowych trafiają one do worka (papierowego lub tekstylnego), w którym zatrzymywane są wszelkie zanieczyszczenia. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o modele bezworkowe. Filtracja jest wtedy możliwa dzięki charakterystycznej konstrukcji tzw. urządzeń cyklonowych. Za jej sprawą dochodzi do wywołania wiru powietrznego, który powoduje, że siła odśrodkowa wyrzuca zebrane przez sprzęt zanieczyszczenia i pyły do specjalnego pojemnika, gdzie pozostają odseparowane.
Co ważne, główne zadanie filtra wlotowego to ochrona silnika urządzenia przed działaniem pyłów oraz kurzu, które są zasysane do jego wnętrza wraz z powietrzem. Element ten jest więc bardzo istotny dla prawidłowego działania sprzętu.
Drugi filtr do odkurzacza, czyli filtr wylotowy, odgrywa równie ważną rolę. Dzięki niemu zanieczyszczenia zebrane przez urządzenie nie wydostają się z powrotem na zewnątrz. Zapewnia to niezwykle efektywne sprzątanie oraz gwarantuje dobrą jakość powietrza, którym później oddychamy. To bardzo ważne zwłaszcza w sytuacji, gdy w domu mieszkają alergicy lub małe dzieci. Dobór odpowiedniego filtra do odkurzacza jest więc kluczowy, ponieważ od jego skuteczności zależy to, jak czyste będzie wydmuchiwane przez urządzenie powietrze.
W przypadku modelu workowego worek sam w sobie częściowo odpowiada za filtrację powietrza. Oprócz tego w sprzęcie stosowane są inne, dodatkowe zabezpieczenia. Jeśli chodzi o odkurzacze bezrowkowe, wyposażenie ich w odpowiedni filtr zapewniający jak największą czystość powietrza ma jeszcze większe znaczenie. W obu przypadkach często stosowanymi, a przy tym najbardziej polecanymi rozwiązaniami są filtry EPA lub HEPA.
Filtr EPA a HEPA – jakie są różnice?
Jeden z najbardziej znanych filtrów do odkurzacza to filtr HEPA (skrót od angielskiego High Efficiency Particulate Air), czyli cząsteczkowy filtr powietrza. Wyróżnia się on bardzo wysoką skutecznością. Doskonale zatrzymuje nie tylko zanieczyszczenia mechaniczne, lecz także m.in. drobne cząsteczki kurzu, bakterie, grzyby, roztocza i wirusy. Jego działanie jest więc o wiele bardziej efektywne niż w przypadku tradycyjnych filtrów siateczkowych lub gąbkowych. Poleca się go zwłaszcza alergikom, a także osobom starszym. Taki filtr do odkurzacza świetnie sprawdzi się również w domach, w których przebywają małe dzieci. Na szczęście coraz częściej jest on standardowym elementem sprzętu sprzątającego.
Odkurzacze często mają również filtr EPA, dlatego wielu użytkowników zastanawia się, czym różni się on filtru HEPA. Pewne zamieszanie wywołała nowa norma klasyfikacji tego typu produktów, którą wprowadzono w 2010 roku. Według niej niektóre starsze klasy HEPA zostały po prostu przemianowane na EPA. W rzeczywistości filtr EPA (Efficiency Particulate Air) jest więc podkategorią filtrów HEPA.
Aby wyjaśnić, czym różnią się filtry EPA i HEPA, warto przytoczyć listę kategoryzującą produkty o tych oznaczeniach. Obowiązujące obecnie klasy to:
- EPA klasa E10 (kiedyś: HEPA H10) – charakteryzuje się skutecznością na poziomie ok. 85%. Pozwala na wyłapywanie cząsteczek, których wielkość przekracza 0,4 µm. Dotyczy to m.in. różnego rodzaju bakterii, kurzu, pyłów, cząstek dymu tytoniowego, sadzy, spalin i wirusów, które są osadzone na cząstkach nośnych. Tego typu filtr EPA ma najniższą klasę;
- EPA klasa E11 (kiedyś: HEPA H11) – całkowita skuteczność filtra osiąga maksymalnie 95%;
- EPA klasa E12 (kiedyś: HEPA H12) – wyróżnia się skutecznością na poziomie 99,5% i zapewnia wyłapywanie cząsteczek o wielkości 0,1 µm;
- HEPA klasa H13 – skuteczność całkowita filtra utrzymuje się na poziomie 99,95%. Jest on w stanie zatrzymywać cząsteczki o rozmiarze 0,3 µm;
- HEPA klasa H14 – najbardziej skuteczny filtr, zatrzymujący aż 99,995% zanieczyszczeń.
Warto wiedzieć, że w klasyfikacji filtrów znajduje się również oznaczenie ULPA (U15, U16 i U17). Tego typu udogodnienia nie są jednak stosowane w domowych odkurzaczach.
Przeczytaj również, o klasach reemisji kurzu i ich skuteczności.
Jak wybrać filtr EPA?
Wybierając filtr EPA do odkurzacza, warto kierować się jego klasą – im wyższa, tym większa skuteczność. W warunkach domowych często jednak wystarczy filtr EPA E11. Nowoczesne urządzenia są bowiem wyposażone w kilkupoziomowe systemy filtracji. Przykładowo, sprzęt bezworkowy może mieć dodatkowy filtr piankowy do odkurzacza. Takie połączenie gwarantuje dokładne wychwytywanie nawet 99,98% kurzu – jego reemisja do otoczenia utrzymuje się wówczas na poziomie 0,02%. Rozwiązanie tego typu jest dostępne m.in. w odkurzaczu TEFAL SILENCE FORCE CYCLONIC PARQUET PRO, który dodatkowo wyróżnia się bardzo cichym działaniem i dużą pojemnością zbiornika na zanieczyszczenia.
Taką samą skuteczność odseparowywania zanieczyszczeń ma również odkurzacz workowy, np. przyjazny alergikom model TEFAL SILENCE FORCE FULL CARE TW7475, który jest wyposażony w specjalny worek Hygiene+. Dzięki niemu filtr EPA się nie brudzi, dlatego nie trzeba go myć ani wymieniać.
Czy ten artykuł był pomocny?
1
1