Łóżko to kluczowy element sypialni. Jego otoczenie zawsze powinno być czyste i zadbane, ponieważ m.in. od tego zależy komfort naszego wypoczynku. Niestety, z czasem pod meblem zbiera się kurz. Aby dokładnie usunąć zanieczyszczenia z trudno dostępnych miejsc, warto użyć odpowiedniego odkurzacza.

Spis treści

  Kurz pod łóżkiem, choć często niewidoczny dla oka, sprawia, że cała sypialnia staje się brudna i zaniedbana. Nie chodzi tylko o kwestie estetyczne – zanieczyszczenia są siedliskiem roztoczy i alergenów, które mają niekorzystny wpływ na zdrowie. Dlatego też sprzątanie pod łóżkiem, zwłaszcza dziecięcym, jest niezwykle istotne. W porządkach w sypialni może pomóc m.in. odkurzacz bezprzewodowy i bezworkowy.

  Jakie są rodzaje łóżek?

  Łóżka do sypialni mogą mieć wiele rodzajów. Wybór jednego z nich zależy od potrzeb i preferencji kupującego. Podstawowy podział mebli do spania związany jest z ich rozmiarem. Można więc nabyć zarówno łóżko jednoosobowe (pojedyncze), jak i dwuosobowy model.

  Łóżko sypialniane może być również dostosowane do wieku osoby, która będzie na nim spać. Dorośli wybierają najczęściej modele kontynentalne lub ramowe. Stosunkowo popularne jest też tzw. łóżko rozkładane, które za dnia może pełnić funkcję kanapy. Taki mebel często znajduje się również w pokojach dzieci. Jeżeli jednak w tym samym pomieszczeniu śpi dwójka pociech, dobrym rozwiązaniem jest też łóżko piętrowe.

  Jak odkurzyć pod łóżkiem z szufladami?

  Niektóre rodzaje łóżek do sypialni mają pod spodem szuflady. Z jednej strony jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ można w nich składować pościel. Z drugiej jednak, łóżko z pojemnikiem utrudnia nieco proces sprzątania. Aby dotrzeć do zakurzonej podłogi, trzeba bowiem przesunąć całą konstrukcję mebla.

  Po odsunięciu łóżka z szufladami można przejść do sprzątania. W tym celu można wykorzystać, np. odkurzacz bezworkowy. Sprzęt tego typu jest niezwykle wydajny, a przy tym skuteczny. Najlepiej, aby miał odpowiedni system filtracji – dobrze sprawdzą się m.in. filtry piankowe i HEPA. Dzięki nim można usunąć aż 99,8% kurzu i cieszyć się czystą i zadbaną sypialnią. Odkurzacze bezworkowe mogą być też wyposażone w technologię cyklonową, która sprawia, że zanieczyszczenia nie przedostają się z powrotem do powietrza. To ważna informacja, zwłaszcza dla alergików.

  Po usunięciu kurzu spod łóżka warto też przemyć podłogę. Można wówczas zastosować zwykły mop, zwilżony wodą z odpowiednim detergentem. Innym sposobem jest wykorzystanie odkurzacza z funkcją mycia, przy pomocy którego bez trudu można odświeżyć każdą powierzchnię.

  Odkurzacz bezprzewodowy do sprzątania pod klasycznym łóżkiem sypialnianym

  Jeżeli jednoosobowe lub dwuosobowe łóżko w sypialni nie ma szuflad, nie trzeba go przesuwać. Warto jednak, aby nie stało przy samej ścianie, ponieważ może to utrudnić usuwanie kurzu i innych zanieczyszczeń.

  Aby odkurzyć podłogę pod klasyczny łóżkiem, trzeba użyć poręcznego sprzętu. Sprzątanie ułatwi w tym przypadku dobry odkurzacz bezprzewodowy. Urządzenie jest niezwykle kompaktowe i lekkie, a przez to wygodne w użyciu, dlatego bez trudu dotrze nawet do najmniejszych zakamarków. Aby idealnie spełniało swoją funkcję, powinno mieć zestaw odpowiednich ssawek. W przypadku odkurzania pod łóżkiem dobrze sprawdzi się np. wąska szczotka wyposażona w żarówkę LED, która podświetla trudno dostępne miejsca. Dzięki temu ułatwieniu, bez trudu można dostrzec nawet ukryty kurz, którego nie widać na pierwszy rzut oka. Stosując odkurzacz pionowy z taką szczotką, mamy więc pewność, że usuniemy wszelkie pyłki i kłaczki. Ponadto, tego typu sprzęt nadaje się nie tylko do sprzątania pod łóżkiem, ale i innymi meblami.

  Przeczytaj również: Odkurzacz wielofunkcyjny – niezastąpiony przy sprzątaniu?

  Czy warto używać klasycznego odkurzacza workowego do sprzątania pod łóżkiem?

  Choć bezprzewodowy odkurzacz szybko i łatwo usunie zanieczyszczenia pod łóżkiem, jeśli nie mamy takiego sprzętu, możemy zastosować klasyczny odkurzacz do sprzątania z workiem. W tym przypadku trzeba jednak wybrać odpowiednią szczotkę. Najlepiej sprawdzi się długa i wąska ssawka, przy pomocy której można dotrzeć do nawet najmniejszych szczelin. Dzięki niej mamy gwarancję usunięcia zarówno kurzu, jak i np. sierści.

  Łóżko dziecięce – jak pod nim posprzątać?

  Regularna pielęgnacja łóżka dla dzieci i przestrzeni wokół niego jest niezwykle istotna. Najmłodsi mają bowiem mniejszą odporność na szkodliwe działanie kurzu i roztoczy. Przebywanie w zakurzonym pomieszczeniu może więc grozić rozwojem alergii i wystąpieniem przykrych objawów, takich jak np. katar czy kaszel.

  Aby temu zapobiec, pod dziecięcym łóżkiem warto odkurzać minimum raz w tygodniu. Bardzo ważny jest przy tym wybór odpowiedniego sprzętu. Warto zainwestować w cichy odkurzacz bezworkowy ze specjalnymi filtrami (np. HEPA) i technologią separującą kurz od powietrza. Dzięki niemu wszystkie alergeny zostaną dokładnie usunięte.

  Innym rozwiązaniem jest odkurzacz wodny. Urządzenie jeszcze dokładniej pochłania kurz, roztocza i pyłki, także kwiatowe. Najczęściej wyposażone jest w filtr HEPA, w związku z czym docenią je rodzice wrażliwych na uczulenia dzieci, a także wszyscy alergicy. Odkurzacz z filtrem wodnym daje też wrażenie oczyszczonego i nawilżonego powietrza, co jest jego dodatkowym atutem. Sprzątanie z nim powierzchni pod łóżkiem gwarantuje więc czystość i pełne odświeżenie.

  Kiedy sprawdzą się odkurzacze automatyczne?

  Jeżeli konstrukcja łóżka sprawia, że jego podstawa znajduje się bardzo blisko podłogi, dobrym rozwiązaniem może się okazać zastosowanie automatycznego odkurzacza, czyli tzw. robota sprzątającego. To bezprzewodowe urządzenie dotrze w każdą szczelinę i fachowo rozprawi się z kurzem i innymi pyłami. Jego zaletą jest także to, że zajmuje niewiele miejsca, dlatego też sprawdzi się nawet w małych mieszkaniach.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  2