Atłas to niezwykle elegancki materiał, który spodoba się wszystkim osobom, które cenią sobie klasę i styl. Odznacza się dużą delikatnością, dlatego też należy o niego odpowiednio dbać. Podstawowymi zabiegami pielęgnacyjnymi są: pranie w odpowiedniej temperaturze oraz prasowanie parą.

Spis treści

  Atłasowa tkanina znana była już w starożytności – wytwarzano ją od VI wieku n.e. na terenie ówczesnego Bizancjum. Popularność w Europie Zachodniej zyskała jednak dopiero w średniowieczu. Atłas stanowił wówczas towar luksusowy, za którego możnowładcy byli w stanie zapłacić fortunę. Dziś, materiał ten jest już ogólnodostępny, dlatego bez problemu można kupić np. atłasową pościel. Aby utrzymać tkaninę w dobrym stanie, trzeba jednak stosować się do pewnych zasad. Warto więc zaopatrzyć się m.in. w dobre żelazko, które nie zniszczy delikatnego materiału.

  Czym jest atłas?

  Termin „atłas” pochodzi od arabskiego słowa atlas, które oznacza dosłownie „gładki”. Jest to idealny opis. Atłasowa tkanina to bowiem nic innego jak gładki materiał, który może być produkowany z różnych surowców. Wśród nich warto wymienić, chociażby bawełnianą przędzę, wiskozowe włókna oraz jedwab.

  Atłas wyróżnia się swoją fakturą. Z jednej strony jest połyskliwy i błyszczący, natomiast z drugiej zupełnie matowy. Dodatkowo materiał może być jednolity lub wzorzysty. Zawsze jest jednak wykonany przy pomocy specjalnego splotu atłasowego. Co ciekawe, jednym z jego rodzajów jest satyna.

  Zobacz także: Jak pielęgnować satynę?

  Co produkuje się z atłasu?

  Atłas jest chętnie wykorzystywany w branży odzieżowej. Wykonuje się z niego elegancką i zmysłową bieliznę zarówno na dzień, jak i na noc. Z tkaniny szyje się również zjawiskowe suknie, np. balowe lub ślubne. Ponadto materiał stosowany jest do produkcji szykownych bluzek i spódnic, a także podszewek.

  Oprócz tego powstaje z niego pościel atłasowa, która jest niezwykle lśniąca i śliska. Dzięki swojej fakturze doskonale chłodzi, nawet w gorące, letnie dni. Jej niezwykle stylowy wygląd sprawia, że spodoba się ona wszystkim miłośnikom klasycznej elegancji w sypialni.

  Atłas stosowany jest również jako tkanina obiciowa na meble. Dzięki niemu wyglądają one wyjątkowo wytwornie i wykwintnie.

  Jak pielęgnować atłas? Zasady prania

  Atłas jest delikatną tkaniną, która nie jest zbyt odporna na plamy. Usuwanie z niej zabrudzeń nie należy z kolei do najłatwiejszych, ponieważ podczas prania trzeba pamiętać o kilku istotnych zasadach.

  Przede wszystkim, przed zabraniem się do czyszczenia atłasowej pościeli lub ubrania, należy dokładnie zapoznać się z informacjami na metce produktu. Powinny znajdować się tam najważniejsze wiadomości dotyczące zarówno prania, jak i prasowania. Po przeczytaniu ich trzeba się do nich bezwzględnie stosować. Zignorowanie zaleceń producenta może bowiem skutkować zniszczeniem materiału.

  Co do zasady, odzież lub pościel z atłasu należy prać w niezbyt wysokich temperaturach – zalecany jest zakres między 40 a 60℃. Wyższa wartość może zaszkodzić delikatnej tkaninie i doprowadzić do jej skurczenia.

  Istotne jest także zastosowanie odpowiednich środków do prania atłasu. Przede wszystkim, należy wystrzegać się mocnych detergentów, w tym silnych odplamiaczy. Tego typu preparaty mogą pozostawić na tkaninie nieestetyczne odbarwienia, których nie da się już usunąć. Dlatego też, jeśli chce się zachować atłasowe ubranie w dobrym stanie, lepiej użyć delikatnych środków piorących. Aby dodatkowo zabezpieczyć materiał, przed praniem warto przewrócić odzież na lewą stronę.

  Jak prasować atłas?

  Prasowanie atłasu również musi być przeprowadzone w odpowiedni sposób. Jakie żelazko kupić do wygładzania tej tkaniny? Najważniejsze, aby sprzęt miał dodatkowe funkcje, takie jak system antywapienny oraz zapobiegający kapaniu, dzięki którym na materiale nie powstają brzydkie zacieki i plamy. Wyposażone jest w nie np. nowoczesne żelazko na parę. Dodatkowym ułatwieniem podczas prasowania atłasu może być też specjalna nakładka ProtecStyle, którą umiejscawia się na stopie urządzenia. W ten sposób tkanina jest chroniona przed przypaleniem oraz nadmiernym wyświeceniem. Równie dobrze sprawdza się też sprzęt ze stopą pokrytą nowoczesną powłoką Durilium AirGlide Autoclean. Za jej sprawą żelazko do prasowania delikatnie sunie po materiale, rozprostowując nawet mocne zagniecenia.

  Sam proces prasowania należy przeprowadzić zgodnie z instrukcją podaną na metce ubrania lub pościeli. Należy zwrócić szczególną uwagę na zaznaczoną tam temperaturę, a następnie ustawić ją na żelazku do prasowania. Dodatkowo warto pamiętać, aby podczas wygładzania atłasowa tkanina była przewrócona na lewą stronę.

  Bezpieczne wygładzanie atłasu, czyli prasowanie parą

  Jeszcze lepszym sposobem na rozprostowanie atłasu jest prasowanie parą. W tym celu warto użyć takich urządzeń jak żelazko parowe pionowe lub generator pary (inaczej żelazko ze stacją parową). Tego typu sprzęt zapewnia maksymalną skuteczność oraz ochronę materiału przed zniszczeniem.

  Żelazka z generatorem pary działają na zasadzie wypuszczania odpowiednio gorącej pary wodnej, która delikatnie wnika w strukturę tkaniny i dokładnie ją rozprasowuje. Tego typu zabieg może być stosowany w przypadku większości delikatnych i trudnych w utrzymaniu materiałów, w tym atłasu. Funkcja prasowania w pionie dodatkowo ułatwia cały proces. Aby wyprasować sukienkę, spódnicę czy bluzkę, wystarczy rozwiesić ją na wieszaku, a następnie zbliżyć do niej urządzenie i zastosować wyrzut pary. W ten sposób stopa żelazka z parownicą nie dotyka atłasowego materiału, przez co niemożliwe jest jego przypalenie.

  Prasowanie parowe ma jeszcze jedną zaletę. Dzięki niemu nie tylko można usunąć wszelkie zagniecenia z atłasowych tkanin, ale również dokładnie odświeżyć materiał. To doskonały sposób na szybkie zlikwidowanie brzydkich zapachów, takich jak papierosowy dym czy woń potu.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?