Pralnia to jedno z pomieszczeń, w którym panuje zazwyczaj spory nieład. Znaczna część osób nie dba o porządek w tym miejscu i, poza praniem odzieży, wykorzystuje je jako rodzaj składzika. Od czego więc warto zacząć sprzątanie pralni?

Spis treści

  Dobrze zorganizowana pralnia powinna być zaopatrzona m.in. w odrębne pojemniki na odzież czystą i zabrudzoną, w półki, na których ulokowane są najpotrzebniejsze detergenty oraz miejsce na suszarkę, żelazko czy deskę do prasowania. Należy mieć także na uwadze, że utrzymywanie czystości w tym pomieszczeniu jest niezbędne dla zdrowia – wszak dominują tu wilgoć, kurz oraz bakterie. Jakie zatem sprzęty oraz narzędzia sprawdzą się do czyszczenia pralni?

  Od czego zacząć sprzątanie pralni? Podstawowe akcesoria

  Przy sprzątaniu pralni w pierwszej kolejności należy zająć się usunięciem zalegającego kurzu i brudu z półek, pralki, szafek oraz umyciem podłóg. W tym celu należy zaopatrzyć się w poszczególne akcesoria. Do usuwania nagromadzonego pyłu bardzo dobrze sprawdzą się ściereczki z mikrofibry, które mają właściwości elektrostatyczne. Szmatki wyposażone są w specjalne włókna, za pomocą których przyciągają do siebie kurz, bez konieczności korzystania ze środków chemicznych. Oprócz ściereczek przydatne okażą się także zwykłe zmiotki i szufelki. Nie można również zapomnieć o mopach, które ułatwią czyszczenie podłóg. Te powinny być odpowiednio dobrane do powierzchni. Płaskie szczotki przydadzą się w przypadku podłóg, ścian i sufitów. Najlepsze okażą się te wyposażone w specjalne nakładki, wykonane z mikroaktywnych włókien, które są w stanie umyć nawierzchnię także na sucho. Obecnie na rynku można znaleźć również szczotki zaopatrzone zarówno w gąbki do czyszczenia na mokro, jak i w włosie do usuwania kurzu. Warto jeszcze wspomnieć o mopie wyposażonym w drążek teleskopowy, który umożliwi dotarcie do trudno dostępnych miejsc oraz będzie w stanie odciążyć kręgosłup (kij można dopasować do wzrostu osoby sprzątającej).

  Jaki odkurzacz będzie odpowiedni do sprzątania pralni?

  Nie da się ukryć, że prace przy porządkowaniu pralni przyspieszy dobry odkurzacz. Jakie urządzenie okaże się najlepsze do czyszczenia tego pomieszczenia? Wszystko jest oczywiście zależne od jego wielkości, rodzaju podłogi czy indywidualnych preferencji użytkownika. Wśród odkurzaczy, które świetnie sprawdzą się do sprzątania tego miejsca, wymienić można:

  • Odkurzacz workowy – tego typu sprzęt wyposażony jest w specjalny worek, do którego wpadają wszystkie zanieczyszczenia. Po sprzątaniu można go z łatwością opróżnić.
  • Odkurzacz bezworkowy – model ten, przeznaczony do usuwania brudu, wykorzystuje filtr powietrza. W wypadku tego urządzenia nie trzeba co prawda opróżniać lub wymieniać worka, ale należy regularnie czyścić wnętrze sprzętu. W związku z tym kontakt z zanieczyszczeniami jest konieczny. Mimo tego odkurzacze bezworkowe to o wiele lepsze rozwiązanie do porządkowania pralni i nie tylko. Są świetnym rozwiązaniem dla alergików, astmatyków oraz właścicieli zwierząt, ponieważ największe cząstki brudu zostają uwięzione w zbiorniku na wodę. Odkurzacz, który jest najczęściej zaopatrzony dodatkowo w filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air), przefiltrowuje powietrze, które z urządzenia wydostaje się czyste, świeże, bez alergenów i bakterii.
  • Odkurzacz pionowy – to doskonały sprzęt do czyszczenia małych powierzchni, jak omawiana pralnia, gdyż jest on łatwy do złożenia. Można nim manewrować, dzięki czemu kurz zostaje usunięty nawet z trudno dostępnych miejsc. Należy jednak zauważyć, że jego zasięg zależny jest od długości kabla albo mocy akumulatora. Jest to odkurzacz bardzo cichy, a niektóre z egzemplarzy wyposażone są w dodatkowy filtr HEPA.

  Właściwa organizacja pralni – co powinno się w niej znaleźć?

  Po uprzątnięciu pralni, warto jest wdrożyć odpowiednią organizację. Przede wszystkim należy pozbyć się wszystkich niepotrzebnych rzeczy jak nieużywane środki piorące, pęknięte kosze i klamerki, podarte pokrowce na deskę do prasowania, naderwane worki do prania, zepsute suszarki. Kolejnym krokiem jest rozłożenie nowych sprzętów i ustawienie wieszaków oraz koszy na czyste i brudne rzeczy, pojemników na klamerki czy pudełeczek na worki do prania. Podczas generalnych porządków można rozważyć zakup dodatkowych szafek, półek i organizerów, za pomocą których będzie można zaprowadzić ład w sprzątanym pomieszczeniu.

  Oczyszczacz powietrza – dobry sposób na czystość w pralni

  Warto jeszcze wspomnieć o urządzeniu, które ma szansę sprawdzić się w niejednej pralni. Mowa tu o oczyszczaczu. Sprzęt ten służy do przefiltrowywania powietrza poprzez zasysanie go, a następnie odfiltrowywanie z niego wszelkich zanieczyszczeń. Dobry oczyszczacz jest wyposażony w filtry: wstępny oraz wysokosprawny, węglowy HEPA. Oprócz usuwania kurzu z powietrza urządzenie likwiduje również składniki smogu, pyły, dym, lotne związki organiczne (jak np. złuszczony naskórek) oraz wszelkie niepożądane zapachy. Niektóre modele zawierają ponadto jonizator, nawilżacz czy elektroniczny timer. Jonizatory dobrze radzą sobie z usuwaniem bakterii i wirusów, nawilżacz sprawdzi się natomiast w okresie zimowym, kiedy dominuje suche powietrze. Maksymalna wielkość pomieszczenia, którą jest w stanie oczyścić urządzenie, wynosi zazwyczaj około 35 m2.

  Przeczytaj również: Oczyszczacz powietrza z jonizatorem – czy warto go kupić?

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?