Domowy oczyszczacz powietrza to urządzenie, które jest w stanie przyczynić się do wyraźnej i odczuwalnej zmiany w atmosferze mieszkania lub domu. Nowoczesne, skuteczne oczyszczacze z kilkupoziomowym stopniem filtracji są w stanie usuwać 99%, a nawet 100% zanieczyszczeń.

Spis treści

  W domowy oczyszczacz powinien się wyposażyć każdy. Z powodu wysokiego poziomu zanieczyszczeń oczyszczanie powietrza w domu powoli staje się bowiem koniecznością. 

  Oczyszczanie powietrza w domu – dlaczego warto?

  Domowy oczyszczacz powietrza w domu to jedno z tych urządzeń, których popularność wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat w zaskakująco szybkim tempie. Jest to spowodowane m.in. tym, że ludzie zaczęli sobie coraz bardziej zdawać sprawę z poziomu zanieczyszczeń i tego, że podczas wietrzenia mieszkania lub domu wpuszczają je do środka razem ze świeżym powietrzem. Szczególnie jest to niebezpieczne zimą, kiedy poziom pyłów, cząsteczek, gazów i wielu innych szkodliwych dla człowieka związków znacząco rośnie. 

  Im więcej tego typu zanieczyszczeń dostanie się do domu, tym większa szansa, że z czasem domownicy zaczną skarżyć się na takie dolegliwości jak:

  • bóle głowy;
  • permanentne zmęczenie;
  • nawracający kaszel;
  • drapanie w gardle;
  • katar;
  • łzawienie oczu;
  • nawracające infekcje górnych dróg oddechowych.

  Obecne w powietrzu pyły zawieszone, czyli składniki smogu, które często dostają się do mieszkań, są szczególnie niebezpieczne. Spora część z pyłów PM2,5 może pełnić funkcję transporterów, które pomagają bakteriom dostać się do wnętrza organizmu. Badania udowadniają bowiem, że bakteria, która „przyłącza” się do takiej cząsteczki, może być niewidoczna dla układu immunologicznego. To z kolei sprawia, że odpowiedź organizmu na obecność bakterii przychodzi zbyt późno, już po tym, jak doprowadziła ona do rozwinięcia się infekcji lub stanu zapalnego. Domowe oczyszczacze powietrza zostały zaprojektowane tak, aby wszystkie te niebezpieczne substancje wychwycić i zatrzymać we wnętrzu urządzenia.

  Domowe oczyszczacze powietrza – jak działają?

  Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które ma sprawić, że z unoszącego się w pomieszczeniach powietrza wyłapane zostaną wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Odpowiednie filtry powinny zatrzymać niepożądane cząsteczki i wypuścić do pomieszczenia powietrze pozbawione szkodliwych substancji. Cały proces nie jest szczególnie skomplikowany, a dla jego powodzenia znaczenie ma kilka kwestii:

  • odpowiedni dobór filtrów – potrzebna jest taka kombinacja, która zapewni skuteczne usuwanie wszystkich rodzajów zanieczyszczeń;
  • właściwa moc (ilość powietrza, które oczyszczane jest przez urządzenie w ciągu godziny);
  • odpowiednia (nie za mała ani nie za duża) wydajność wentylatora w stosunku do wielkości oczyszczanej powierzchni. 

  Domowe oczyszczacze powietrza są rozbudowywane o dodatkowe funkcjonalności. Możesz więc wybrać np. oczyszczacz powietrza z jonizatorem, nawilżaczem lub ozonowaniem. 

  Jaki oczyszczacz powietrza do domu?

  Oczyszczacz powietrza, który sprawdzi się w domu, powinien się cechować przede wszystkim przemyślaną kombinacją filtrów. Nie ma na rynku uniwersalnego filtra, który będzie w stanie usunąć zarówno bakterie, pyły zawieszone, jak i gazy oraz innego rodzaju zanieczyszczenia. Bardzo dużym wyzwaniem dla producentów oczyszczaczy był przez długi czas formaldehyd – substancja obecna prawie w każdym domu, która ma wyjątkowo szkodliwe, rakotwórcze działanie. Nie każdy filtr mógł skutecznie i trwale usunąć go z powietrza. Na szczęście taką gwarancję daje np. Pure Air Connect z 4-poziomowym systemem filtracji oraz aplikacją mobilną. Każdy z zastosowanych w nim filtrów odpowiada za usunięcie określonego rodzaju zanieczyszczeń:

  • filtr wstępny usuwa większe zanieczyszczenia;
  • filtr węglowy radzi sobie z lotnymi związkami organicznymi, gazami, usuwa też przykre zapachy;
  • filtr Allergy+ HEPA to sposób na usunięcie pyłów, alergenów, bakterii i roztoczy
  • Filtr Nano Captur™ usuwa z powietrza niebezpieczny formaldehyd.

  To wszystko sprawia, że domowy oczyszczacz eliminuje do 100% zanieczyszczeń. Ponadto, zastosowany w nim inteligentny czujnik mierzy poziom zanieczyszczenia, aby dostosować prędkość filtrowania do aktualnej jakości powietrza. Ma także intuicyjną aplikację mobilną. Z dodatkowych zalet warto wymienić cichą pracę na poziomie 31 dB, a także przypomnienie o konieczności wymiany filtrów. 

  W urządzeniach, które są przeznaczone do oczyszczania powietrza w domach, powinien zostać zastosowany 3- lub 4-poziomowy system filtracji. Muszą się w nim znaleźć:

  • filtr wstępny podstawowy, który wychwytuje drobinki kurzu, włosów i sierść, czyli przed dalszymi etapami oczyszczania usuwa z powietrza największe cząsteczki;
  • filtr HEPA – z jeden z 4 różnych klas: E10, E11, E12, H13 i H14 (zalecana jest ostatnia, o najwyższej skuteczności); służy on do usuwania mikropyłów (m.in. PM2.5), a także bakterii, roztoczy, grzybów;
  • filtr węglowy – wykorzystywany do usuwania lotnych związków organicznych i neutralizacji brzydkich zapachów. 

  Ten podstawowy zestaw może zostać rozwinięty o filtr krzemionkowych (eliminuje on tlenki emitowane przez pojazdy), lampę UV (o działaniu odkażającym i wspomagającym działanie filtrów HEPA), a także filtr fotokatalityczny (skuteczny w zwalczaniu alergenów, bakterii i wirusów).

  Od czego zależy skuteczność systemu oczyszczania powietrza w domu? 

  Znaczenie ma nie tylko filtr oczyszczający powietrze w domu, lecz także inne parametry. Przed zakupem konkretnego modelu sprawdź:

  • jaką wydajność ma oczyszczacz: ile powietrza jest w stanie wypuścić w ciągu godziny (parametr podawany w ㎥/h);
  • jaki poziom hałasu generuje: najlepiej wybierać urządzenia, których praca nie przekracza 30 dB głośności; ponadto powinny mieć tryb nocny, który je „wycisza”;
  • czy urządzenie ma tryb automatycznego dostosowywania pracy do poziomu zanieczyszczeń w domu: do tego musi być wyposażone w inteligentne czujniki badające poziom zanieczyszczeń.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?