Poszetka to ozdobna chusteczka, którą umieszcza się w górnej kieszonce męskiej marynarki. Stanowi doskonałe dopełnienie eleganckiego stroju, podobnie jak krawat czy muszka. Poszetki wymagają jednak specjalnego traktowania. Jak prawidłowo prasować ten element ubioru?

Spis treści

  Poszetki wykonane są najczęściej z jedwabiu lub lnu, rzadziej z bawełny lub wełny. Odpowiednio zadbana poszetka może służyć właścicielowi przez wiele lat. Mowa tu przede wszystkim o właściwej technice prasowania. Poszetkę należy prasować z ominięciem charakterystycznych obszyć na krawędziach, czyli tzw. ruloników. Nie mniej ważne jest dostosowanie metody prasowania i temperatury do materiału poszetki.

  Co to jest poszetka?

  Poszetka (franc. pochette) to ozdobna chusteczka, którą umieszcza się w piersiowej kieszonce męskiej marynarki (tzw. brustaszy). Ma ona kształt kwadratu, a jej zadaniem jest dopełnienie stroju mężczyzny, podobnie jak robią to krawaty, muszki czy ozdobne skarpetki. Poszetki męskie wykonane są zazwyczaj z lnu, jedwabiu, bawełny lub wełny. Białą chusteczkę wkłada się najczęściej do smokingu lub garnituru wizytowego, natomiast kolorowe poszetki pasują do codziennych zestawów. Chusteczki mogą być zbliżone kolorystycznie do krawatów, nie powinny być jednak wykonane z tego samego materiału. Poszetki układa się w brustaszy na kilka sposobów, w zależności od upodobań oraz okazji. W przypadku stroju formalnego nie należy zanadto eksponować poszetki, natomiast w codziennych zestawieniach chusteczka może być ułożona w bardziej fantazyjny sposób.

  Jak prasować poszetkę?

  Zachowanie odpowiedniej techniki prasowania poszetki jest bardzo istotne. Elegancka, a zarazem klasyczna poszetka do garnituru ma ręcznie wykonane obszycia na krawędziach, uformowane w tzw. rulonik. Taka technika szycia zapewnia sztywniejsze brzegi, dzięki czemu chusteczka o wiele lepiej się układa. Dlatego podczas prasowania poszetki do garnituru nie należy przesuwać żelazkiem po krawędzi – rozprasowane na płasko brzegi zdeformują się, a chusteczka straci swoją prawidłową formę. Temperatura i sposób prasowania powinny zostać dobrane indywidualnie do materiału poszetki.

  Jedwabna poszetka

  Jedwab to jeden z najpopularniejszych materiałów, z których wykonuje się poszetki. Białe chusteczki wykonuje się najczęściej z lnu, zaś jedwab zarezerwowany jest do poszetek wzorzystych. Ponieważ poszetki jedwabne są o wiele bardziej wiotkie niż lniane, osuwają się nieco w brustaszy, szczelnie ją wypełniając i nadając stylizacji nieco nonszalancki, oryginalny wygląd. Jedwabna poszetka sprawdzi się do złożeń typu mountain fold, chaotic i puff. Wadą tych chusteczek jest to, że bardzo szybko się marszczą oraz są trudne do prasowania. Jak prasować poszetki jedwabne? Należy pamiętać, że jedwab jest jedną z najdelikatniejszych tkanin, dlatego trzeba uważać na temperaturę żelazka oraz na wilgoć. Jedwab prasuje się na sucho, najlepiej przez bawełnianą szmatkę oraz przy temperaturze wynoszącej ok. 90–120℃. Niewskazane jest prasowanie z użyciem pary, gdyż może to spowodować uszkodzenie produktu. Należy oczywiście pamiętać o omijaniu brzegów poszetki.

  Poszetka lniana

  Biała lniana poszetka uważana jest za najbardziej uniwersalny i elegancki dodatek do garnituru. Sprawdzi się na każdą okazję – zarówno w przypadku zestawień formalnych, jak i marynarek sportowych. Fenomen lnianej poszetki wynika z faktu, że jest ona wykonana z materiału o wiele sztywniejszego niż jedwab, dzięki czemu łatwiej ułożyć ją w elegancki prostokąt (technika TV fold), czyli najbardziej formalny sposób ułożenia poszetki. Ponadto szorstka biała poszetka lniana tworzy interesujący kontrast w stosunku do połyskujących tkanin garniturów wieczorowych. Należy dodać, że biała poszetka z lnu jest o wiele bardziej elegancka niż biała jedwabna chusteczka. Zasada ta dotyczy tylko bieli – len w innym odcieniu nie będzie już tak gustowny jak jedwab. Jak prasować lnianą poszetkę? Chusteczki z tego materiału bardzo szybko się gniotą, przez co wymagają regularnego prasowania. Len powinno się prasować, kiedy jest jeszcze lekko wilgotny po praniu. Jeśli tkanina zdążyła już wyschnąć, warto ją nieco zwilżyć przed uruchomieniem żelazka. Len jest jedną z najbardziej wytrzymałych tkanin, dlatego świetnie znosi wysokie temperatury. Stopa żelazka powinna być bardziej rozgrzana niż w przypadku prasowania bawełny (180–220℃). By uniknąć świecenia się materiału, należy prasować lnianą poszetkę przez inną tkaninę. Do pielęgnacji chusteczek lnianych świetnie sprawdzi się urządzenie do prasowania parą, przez co zwilżanie tkaniny przed tą czynnością nie będzie już konieczne. Nie należy zapominać o konieczności omijania brzegów poszetki.

  Wełniana poszetka

  Wełniane poszetki nie są zbyt popularne, jednak świetnie pasują do tweedowych marynarek noszonych w sezonie jesienno-zimowym. Poszetkę z wełny należy prasować w temperaturze nie wyższej niż 150℃, najlepiej przez bawełnianą lub lnianą szmatkę, z ominięciem brzegów. Przy prasowaniu tego typu chusteczek nie powinno się używać pary, gdyż może to prowadzić do uszkodzenia materiału. Prasowanie powinno być delikatne, z przykładaniem stopy żelazka do materiału, bez przesuwania jej po włóknach.

  Poszetka z bawełny

  Poszetki bawełniane są stosowane nieco rzadziej niż te wykonane z jedwabiu czy lnu. Bardzo dobrze sprawdzą się do zestawów codziennych i mniej oficjalnych. Poszetki z bawełny łatwo się gniotą, ale są zarazem mało wymagające w pielęgnacji. Stopa żelazka powinna być nagrzana do temperatury 150–180℃. W celu uniknięcia wybłyszczenia chusteczki w ciemnym odcieniu należy prasować przez bawełnianą lub lnianą ściereczkę, z ominięciem brzegów. Do prasowania poszetki bawełnianej sprawdzi się także urządzenie wykorzystujące parę.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?