Kombinezon to jednoczęściowy strój, który do szaf trendsetterek „wdarł” się w latach 60. ubiegłego wieku. Dziś niemal w każdym sklepie można kupić modele na lato i na eleganckie wyjścia. Aby móc je wyprasować, warto wiedzieć, z czego są zrobione.

Spis treści

  Jedwabny wieczorowy kombinezon należy prasować za pomocą żelazka ustawionego na najniższą możliwą temperaturę. Strój z lnu można wygładzić przy użyciu wygodnej parownicy. Do kombinezonu wizytowego z żakardu najlepiej użyć z kolei generatora pary, który jest w stanie wyrównać najtrudniejsze zagniecenia.

  Sposób prasowania kombinezonu – od czego zależy?

  Szafa każdej miłośniczki modowych nowinek pęka w szwach. Co sezon pojawiają się trendy, z których korzystają wszyscy pragnący być na czasie. W minionych latach do kategorii najbardziej szykownych kobiecych ubrań ponownie trafił kombinezon. W przeszłości nie był on postrzegany jako modne rozwiązanie. Swoją popularność zawdzięcza aktorkom – Ginie Lollobrigidzie i Brigitte Bardot – to właśnie one sprawiły, że w latach 60. każda trendsetterka miała elegancki kombinezon. Dziś kobiety noszą je przez cały rok, choć nie ulega wątpliwości, że największą popularnością cieszą się latem.

  Dostępne są zarówno modele wygodne, bawełniane, idealne do „biegania” po mieście, jak i te doskonałe na eleganckie bankiety – wieczorowy kombinezon bez problemu może zastąpić klasyczną małą czarną. Projektanci stworzyli nawet ślubną jedwabną wersję tego jakże wygodnego jednoczęściowego stroju. Satynowych i koronkowych kombinezonów należy szukać w sklepach z damską bielizną. Z kolei w popularnych sieciówkach można dostać jednoczęściowe stroje z dżerseju i jeansu. Wybierając konkretny rodzaj tego ubrania, kobiety kierują się swoimi indywidualnymi preferencjami, dobierają go do swojej figury i okazji. Biorą też pod uwagę to, z czego jest on uszyty. Rodzaj materiału ma wpływ nie tylko na sposób prania kombinezonu, decyduje też o wyborze konkretnych parametrów prasowania.

  Prasowanie kombinezonu wieczorowego

  Kombinezon damski na specjalne okazje nierzadko uszyty jest z jedwabiu. To szlachetny i drogi materiał, dlatego prasując go, należy być ostrożnym. Całą operację należy zacząć od przewrócenia jednoczęściowego stroju na lewą stronę. Należy również pamiętać o ustawieniu najniższej możliwej temperatury prasowania (ok. 90–120oC), która z reguły oznaczona jest w ustawieniach żelazka jako jedna kropka. Aby skrócić czas stania przed deską, należy zaopatrzyć się w sprzęt ze stopą zapewniającą doskonały ślizg, dzięki temu można zmniejszyć też ryzyko przypalenia jedwabiu. Dobrze jest wybrać żelazko z wyrzutem pary na poziomie do 55 g/min, przez co prasowanie trwa jeszcze krócej. Niektóre modele gwarantują dodatkowy (dużo mocniejszy) wyrzut pary, którego zadaniem jest usunięcie najbardziej opornych zagnieceń. Każdy, kto uważa, że jedwabny kombinezon to elegancki klasyk, który warto mieć w swojej szafie, musi wiedzieć, że przed jego zakupem najlepiej zaopatrzyć się w nakładkę na żelazko, która chroni delikatne tkaniny przed wysoką temperaturą. Dzięki niej nie trzeba obawiać się przypalenia i ewentualnego świecenia. Dodatkowo nakładka chroni urządzenie przed zarysowaniem i tym samym wydłuża jego żywotność.

  Prasowanie letniego kombinezonu

  Lato to czas, kiedy najczęściej wybierane są lekkie tkaniny, które nie przyklejają się do ciała i w których można poczuć się komfortowo w każdej sytuacji. W tym okresie największą popularnością cieszą się kombinezony bawełniane. Do ich prasowania można użyć żelazka parowego. Temperatura w przypadku takiej odzieży nie powinna być wyższa niż 150–180oC.

  W trakcie wakacji sporo kobiet decyduje się na kombinezon letni z lnu. Mimo że materiał ten jest odporny na wysokie temperatury (do 180–220oC), jego prasowanie jest bardziej czasochłonne niż bawełny. Wyróżnia go podatność na powstawanie nieestetycznych zagięć, które bardzo trudno wyprasować. Do opornego lnu dobrze jest użyć parownicy, dla której nie trzeba przygotowywać specjalnego stanowiska w postaci deski. Ponadto urządzenie to potrzebuje jedynie kilkadziesiąt sekund, aby się nagrzać i być gotowym do pracy. Prasując parownicą, można nie przewracać kombinezonu na lewą stronę – nie trzeba obawiać się przy tym świecenia, które bywa efektem nieumiejętnego posługiwania się żelazkiem. Co ważne, prasowanie parą pozwala odświeżyć strój i pozbyć się niektórych zapachów.

  Żakardowy kombinezon wizytowy – jak go prasować?

  Wynaleziony w XIX wieku żakard zwykle przeznaczany jest na elegancką odzież codzienną. Kombinezon z tego materiału można wykorzystać jako ubiór wizytowy lub do pracy. Dlatego musi on zawsze wyglądać naprawdę dobrze – bez jakichkolwiek zagnieceń i niedoskonałości. Porządnie wyprasowany strój służbowy to symbol profesjonalizmu. Aby osiągnąć ten cel, nie trzeba spędzać przed żelazkiem wielu godzin. Warto posłużyć się generatorem pary, który jest doskonały do grubych tkanin. Żakard, który należy wygładzać w temperaturze do 100°C, dzięki generatorowi będzie wyprasowany zgodnie z profesjonalnymi standardami. Ponadto znajdujące się obecnie na rynku modele tego sprzętu wyposażone są w specjalne systemy, które zmniejszają ryzyko kapania i tym samym chronią odzież przed poplamieniem.

  Deska do prasowania kombinezonu

  Duży wpływ na skuteczność prasowania ma też miejsce wykonywania tej czynności. Aby móc wyprasować kombinezon z długim rękawem, warto wykorzystać deskę ze zwężoną końcówką. Ogromne znaczenie ma również pokrowiec i konstrukcja blatu. Najlepszym wyborem jest deska siatkowa. Tymczasem wybierając pokrowiec, dobrze jest zdecydować się na bawełniany, który nie zatrzymuje wilgoci tak, jak robi to teflonowy. Miłośnicy generatorów powietrza mogą zaopatrzyć się z kolei w deskę z funkcją odsysania, która zapewnia lepsze wnikanie pary w tkaninę i sprawia, że ubrania po prasowaniu pozostają suche.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?