Flanela to materiał, który należy do grupy welurów. Charakteryzuje się miękką i przyjemną w dotyku strukturą, która nie jest tak podatna na zagniecenia, jak czysta bawełna bądź len. Prasowanie flaneli po praniu nie jest niezbędne, ale z pewnością zwiększa wizualną atrakcyjność materiału.

Spis treści

  Parownica do prasowania to coraz częściej wybierane urządzenie gospodarstwa domowego, które cechuje się nie tylko łatwą obsługą, ale również wysoką efektywnością pracy, dzięki czemu jej używanie jest po prostu krótsze. Co więcej, parownica do ubrań nie tylko wygładza strukturę materiału, ale również odświeża tkaninę poprzez usuwanie nieprzyjemnych zapachów. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w przypadku flaneli.

  Prasowanie parą – jaki daje rezultat w przypadku flaneli?

  Flanela jest masywnym, odpornym na uszkodzenia mechaniczne naturalnym materiałem. Najczęściej występuje jako splot płócienny, choć niekiedy można spotkać również wersje skośne. Należy do grupy materiałów drapanych, ponieważ jej produkcja odbywa się przez drapanie, a następnie strzyżenie materiału. Bardzo często wykonuje się z niej pościel oraz prześcieradła. Niestety, poszewki są idealnym miejscem do rozmnażania się bakterii, które mogą niekorzystnie wpływać na stan zdrowia m.in. poprzez wywoływanie alergii. Dlatego też pościel, na której śpimy, powinna być zmieniana przynajmniej raz na dwa tygodnie. Prasowanie pościeli i ubrań dla wielu osób nie należy do najprzyjemniejszych czynności, jednak wykorzystując gorącą parę, można nieco uprościć cały proces.

  Niektóre urządzenia do prasowania parą umożliwiają odświeżanie i usuwanie zagnieceń z tkanin w pionie, a do swojej pracy nie potrzebują deski. Chcąc wyprasować flanelową koszulę, wystarczy powiesić na dołączonym statywie, którego płaska powierzchnia pozwala na dociśnięcie tkaniny w szczególnie pogniecionych miejscach. Użytkownik ma pewność, że ubranie nie będzie się przesuwać i wszystkie zagniecenia zostaną szybko wygładzone. Najlepsze parownice do ubrań cechują się nie tylko dużą mocą, ale również krótkim czasem nagrzewania, możliwością regulacji natężenia pary, pojemnym zbiornikiem na wodę oraz solidną konstrukcją zapewniającą stabilność.

  Żelazko parowe do prasowania w pionie jest przeznaczone praktycznie do każdego rodzaju odzieży, a dzięki regulowanej mocy niestraszna mu nawet gruba flanela. Cały proces przebiega znacznie szybciej niż w przypadku tradycyjnego żelazka. Tego typu urządzenia idealnie nadają się dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia i nie mają czasu na długotrwałe prasowanie.

  Jak prasować flanelę tradycyjną metodą?

  Aby sprawnie wyprasować odzież lub pościel wykonaną z flaneli, kluczowe jest właściwe wykonanie prania. Po pierwsze, nie należy wypełniać bębna pralki po brzegi. Z jednej strony może to skrócić żywotność urządzenia, z drugiej zaś ubrania oraz poszewki będą o wiele bardziej pogniecione. Wyprane rzeczy należy wyciągnąć z pralki zaraz po zakończeniu prania. W przypadku pościeli warto poprosić drugą osobę o pomoc w jej wytrzepaniu i równomiernym rozwieszeniu. Prasowanie można rozpocząć, gdy poszewki są jeszcze lekko wilgotne.

  Biała flanela powinna być prasowana na lewej stronie, gdyż unikniemy wtedy przypadkowego zabrudzenia przez żelazko. Ciemne kolory również najlepiej prasować na lewej stronie, dzięki temu wyeliminujemy ryzyko błyszczenia fragmentów materiału. Kolorową flanelę można prasować po obu stronach materiału. Należy również pamiętać o wodzie do żelazka. Aby odpowiednio dbać o urządzenie i jednocześnie unikać przypadkowych plam, należy używać wody destylowanej, która nie pozostawia żadnego osadu.

  Flanela – co jeszcze warto o niej wiedzieć?

  Flanela jest materiałem bardzo miękkim w dotyku, dlatego bywa często wykorzystywana do produkcji piżam. Flanelowa piżama jest szczególnie polecana na okresy przejściowe – gdy temperatura powietrza spada, miękki materiał daje uczucie ciepła i komfortu. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju odzież należy zmieniać co około 5 dni. Tak jak inne tkaniny, flanela jest siedliskiem bakterii, które nieustannie się rozmnażają. Wymiana całej pościeli i piżamy jest zalecana po każdej chorobie, a nawet przeziębieniu, gdyż liczba bakterii i mikroorganizmów znajdujących się na materiale jest wtedy jeszcze większa.

  Do czego jeszcze używa się tego popularnego materiału? Popularne damskie i męskie koszule flanelowe są najczęściej wykonane z mieszanki włókien naturalnych i syntetycznych. Dlaczego tak się dzieje? Sztuczny dodatek w postaci np. poliestru pozytywnie wpływa na żywotność materiału. Co więcej, ogranicza gniecenie i rozciąganie oraz zapobiega kurczeniu się ubrania. Warto wybierać koszule, które w swoim składzie mają maksymalnie kilkanaście procent włókien syntetycznych. W przeciwnym wypadku może okazać się, że ubrania nie są wystarczająco przewiewne i sprzyjają nadmiernemu poceniu się.

  Zaraz po zakupie ubrań lub pościeli z flaneli powinno się je wyprać. Sposób prania należy dostosować do zaleceń producenta znajdujących się na metce. Aby kolory przez długi czas zachowały swoją intensywność, ubrania powinno się prać na lewej stronie.

  W przypadku prasowania flaneli parownicą należy odczekać około 10 minut przed włożeniem rzeczy do szafy – w tym czasie materiał odda resztki wilgoci. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko namnażania się drobnoustrojów na materiale.

  Bawełniana flanela jest szczególnie polecana dla dzieci oraz wszystkich zmarzluchów. Warto jednak pamiętać, że dobre właściwości termiczne poszewki flanelowej sprawią, że w letnie noce będzie nam zbyt ciepło. W takiej sytuacji najbardziej polecana jest pościel z satyny, która daje uczucie delikatnego chłodu.

  Jedną z największych zalet flaneli jest jej stosunkowo niska cena. Ten naturalny materiał jest tolerowany prawie przez wszystkich. W przypadku osób o wrażliwej skórze należy wybierać jasne lub całkiem białe materiały, które nie podlegały silnemu farbowaniu.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1