Legginsy to element garderoby, który może być nie tylko wygodny, lecz także modny. Aby jednak zachowały ładny wygląd, należy o nie dbać. W tym celu warto stosować się do odpowiednich zasad prania i prasowania, dzięki którym spodnie zachowają się w dobrym stanie przez długi czas.

Spis treści

  Legginsy to specyficzny rodzaj spodni, który można nosić na wiele sposobów. Najczęściej łączy się je z sukienkami, spódnicami lub tunikami – pełnią wówczas taką samą funkcję, jak rajstopy. Czasami zakładane są samodzielnie, zwłaszcza jeśli zostały uszyte z grubszego materiału. Wyjątkowy rodzaj spodni tego typu stanowią legginsy sportowe, przystosowane do wykonywania w nich ćwiczeń fizycznych. Aby zapobiec ich szybkiemu zniszczeniu, warto znać podstawowe zasady dbania o materiały, z których są wykonane.

  Legginsy na co dzień i ich rodzaje

  Legginsy stanowią dość kontrowersyjny element kobiecego ubioru. Bez wątpienia są niezwykle wygodne i komfortowe, w związku z czym wiele pań decyduje się na noszenie ich zamiast zwykłych spodni. Legginsy damskie występują w wielu rodzajach. Jako element codziennego stroju spotyka się m.in.:

  • legginsy bawełniane lub z wiskozy – noszone najczęściej jako spodnie „po domu” lub jako dodatek do sukienek, spódnic lub tunik,
  • legginsy skórzane – wykonywane najczęściej z ekoskóry, noszone zamiast zwykłych spodni lub jako dodatek do sukienek,
  • ocieplane legginsy – wykończone specjalnym ocieplającym puszkiem i przystosowane do noszenia w chłodniejsze dni,
  • legginsy ciążowe – dostosowane do potrzeb ciężarnych kobiet,
  • legginsy push-up – podkreślające kształt pośladków.

  Wszystkie powyższe modele mogą też występować jako legginsy z wysokim stanem, co jest dużym udogodnieniem dla pań, które preferują taki typ spodni.

  Czym charakteryzują się legginsy sportowe?

  W zależności od wybranej aktywności fizycznej, bez trudu można kupić legginsy na rower, do biegania, na siłownię czy na narty. Tego typu modele przeznaczone są nie tylko dla pań, lecz także dla panów. Zarówno legginsy męskie, jak i damskie muszą jednak odznaczać się określonymi cechami.

  Spodnie sportowe powinny przede wszystkim ściśle przylegać do ciała, a przy tym być bardzo elastyczne i odporne na wilgoć. W związku z tym wykonuje się je najczęściej ze sztucznych tkanin, takich jak np. poliester czy elastan. Przybierają formę mikrosiateczki, która pozwala materiałowi oddychać, zwiększając tym samym komfort użytkowania. Dla uzyskania maksymalnej wygody warto dodatkowo postawić na legginsy bezszwowe, które nie powodują otarć.

  Zobacz także: Jak dbać o ubrania z elastanu?

  Jak prać legginsy?

  Bez względu na to, jakie legginsy ma się w swojej szafie, należy odpowiednio o nie dbać. Podstawą jest regularne pranie. Spodnie tego typu tworzą wrażenie „drugiej skóry”, co oznacza, że są bardzo obcisłe. Takie ubrania są narażone na przepocenie, co jest nie tylko niekomfortowe, lecz także może negatywnie oddziaływać na zdrowie. Częste pranie powinno dotyczyć przede wszystkim legginsów sportowych, ponieważ podczas wzmożonej aktywności fizycznej organizm wydziela więcej potu.

  Jak jednak prać legginsy? Najważniejszym krokiem jest uważne przeczytanie informacji umieszczonych na metce ubrania. Zapoznawszy się z zaleceniami, w łatwy sposób można uniknąć zniszczenia odzieży.

  Mimo że wszystkie legginsy powinno się prać zgodnie ze wskazówkami producenta, istnieją pewne ogólne zasady czyszczenia tego typu spodni. Należy:

  • prać legginsy w niskiej temperaturze (najlepiej w programie przystosowanym do delikatnych tkanin),
  • przed włożeniem spodni do pralki przewrócić je na lewą stronę,
  • unikać zmiękczaczy do tkanin i zbyt dużej ilości proszku do prania,
  • zrezygnować z wirowania, które może spowodować nadmierne rozciągnięcie materiału,
  • wystrzegać się suszenia legginsów w suszarce – lepiej wysuszyć je na świeżym powietrzu, pamiętając jednak, aby nie wystawiać ich na słońce.

  Czy wszystkie legginsy można prasować?

  Zazwyczaj po praniu ubrania wymagają prasowania. W tym celu można zastosować np. żelazko z generatorem pary, które dokładnie rozprostowuje nawet wyjątkowo trudne zagniecenia. Sprzęt tego typu połączony jest ze specjalnym pojemnikiem na wodę. Wlana do niego ciecz pod wpływem wysokiej temperatury zamienia się w parę, która jest następnie wyrzucana przez otwory znajdujące się w stopie urządzenia. Dzięki stałemu i dodatkowemu wyrzutowi pary żelazko ze stacją parową wygładza nawet kilka warstw materiału jednocześnie, bez konieczności dociskania go do tkaniny. Dodatkową zaletą jest również możliwość prasowania w pionie. Oznacza to, że wystarczy rozwiesić dane ubranie na wieszaku, zbliżyć do niego urządzenie do prasowania i w tej pozycji usunąć wszelkie zagniecenia. Podobnie działa też bardziej tradycyjne żelazko parowe pionowe.

  Chociaż żelazko z generatorem pary ma wiele zalet, to pojawia się pytanie: czy można nim wyprasować każde legginsy? Niestety, okazuje się, że nie. W przypadku większości spodni sportowych wykonanych z materiałów sztucznych prasowanie, nawet parą, jest zabronione. Kontakt z wysoką temperaturą może bowiem doprowadzić do zniszczenia legginsów do biegania lub na siłownię. Oznacza to, że stracą one swoje pierwotne właściwości. Dlatego też, w razie wątpliwości, czy można prasować dane legginsy, warto zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na metce ubrania.

  Prasowanie bawełnianych legginsów – jakie żelazko wybrać?

  Prasowanie niektórych legginsów jest jednak możliwe – dotyczy to głównie ubrań, które zrobione są z bawełny. W większości przypadków można wówczas sięgnąć po żelazko na parę lub z generatorem pary. Dobrze sprawdzi się też klasyczny sprzęt do prasowania, np. żelazko bezprzewodowe lub z przewodem. Kluczem do skutecznego wyprasowania takich legginsów jest bowiem odpowiednia temperatura sprzętu – najczęściej nie powinna ona wynosić więcej niż 150°C. Rodzaj stopy żelazka ma drugorzędne znaczenie, warto jednak wybrać urządzenie wyposażone w specjalną technologię Durilium Airglide Autoclean. Dzięki niej wygładzanie zagnieceń jest niezwykle szybkie i przyjemne.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?