Organizacja imprezy w domu lub mieszkaniu wiąże się nie tylko z koniecznością wzmożonych przygotowań przed jej rozpoczęciem, ale również z długo trwającym sprzątaniem po jej zakończeniu. Warto zaopatrzyć się w sprzęt, który usprawni cały proces.

Spis treści

  Na rynku istnieje spory wybór urządzeń ułatwiających sprzątanie w domu. Przed decyzją o zakupie konkretnego modelu warto wiedzieć, czym charakteryzuje się i jak działa odkurzacz ręczny, wodny czy akumulatorowy. W zależności od tego, czy przyjęcie organizowane jest dla dzieci, czy dla dorosłych, możemy potrzebować inaczej działającego urządzenia.

  Odkurzacze workowe

  Modele tego typu są zdecydowanie najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne. Przeznaczone są zarówno do odkurzania różnego rodzaju parkietów, jak i dywanów. Impreza urodzinowa dla dzieci bardzo często odbywa się w kilku różnych pokojach, a jeśli w którymkolwiek z nich znajduje się dywan, po zakończeniu przyjęcia możemy spodziewać się na jego powierzchni znacznej ilości okruchów i pozostałości dekoracji. Z dużym prawdopodobieństwem znajdą się one również na kanapie i krzesłach. Aby szybko posprzątać mieszkanie w takiej sytuacji, warto skorzystać z tradycyjnych workowych odkurzaczy, które mają w zestawie kilka wymiennych końcówek dopasowanych do powierzchni. Dzięki temu w krótkim czasie uda się pozbyć niechcianych elementów z różnych miejsc. Tego rodzaju urządzenia z uwagi na ich wysoką higieniczność są polecane zwłaszcza dla osób cierpiących na alergie. Szczelnie zamknięte worki nie przepuszczają kurzu, a najnowocześniejsze modele są dodatkowo wyposażone w system filtracji. Jeśli w domu znajdują się małe dzieci lub mieszkamy w bloku, warto wybierać ciche sprzęty. Dobrze zwracać uwagę również na efektywność energetyczną, która pozwala na znaczne obniżenie ilości zużywanego prądu. Wadą odkurzaczy workowych jest konieczność dodatkowego dokupowania worków, a przy częstym odkurzaniu ich regularnego wymieniania.

  Odkurzacze bezworkowe

  Odkurzacze tego typu są przeznaczone dla osób, które szukają urządzeń tańszych w eksploatacji. Jak sprzątać mieszkanie takim sprzętem? Kurz i wszelkie resztki są wciągane do specjalnego pojemnika, który wymaga każdorazowego czyszczenia po zapełnieniu. Cechą charakterystyczną odkurzaczy bezworkowych jest taka sama moc ssąca, niezależnie od stopnia zapełnienia. Wyróżniają się również większą skutecznością w pochłanianiu kurzu i wyższym stopniem czystości wydmuchiwanego powietrza. Warto wybierać urządzenia z maksymalnie dużym pojemnikiem, aby ograniczyć częstotliwość jego czyszczenia. By jak najszybciej posprzątać dom, na przykład po imprezie sylwestrowej, najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie odkurzacza z dużym zasięgiem pracy. Tego rodzaju urządzenia zapewniają idealną czystość mieszkania i powietrza po zakończeniu całego procesu.

  Odkurzacze bezprzewodowe (pionowe)

  Bezprzewodowy odkurzacz to ciesząca się coraz większą popularnością alternatywa dla tradycyjnych urządzeń tego typu. Sprzęt czerpie energię z wbudowanej baterii lub akumulatora. Konsekwencją imprezy przebieranej z licznymi elementami dekoracyjnymi jest duża ilość skrawków papieru w różnych miejscach w mieszkaniu, nieraz trudno dostępnych. W tym przypadku tradycyjne odkurzacze ze względu na ograniczony zasięg kabla nie zawsze zdają egzamin. Modele stojące doskonale sprawdzają się w mieszkaniach i domach, gdzie utrudnieniem mogłaby być konieczność każdorazowego przepinania kabla. Tego rodzaju urządzenia zazwyczaj są wyposażone w uniwersalną szczotkę, za pomocą której można posprzątać każdą powierzchnię. Warto szukać modeli, które zapewniają jak najdłuższy czas pracy – zazwyczaj działają około pół godziny. Jeśli wiemy, że taki czas będzie niewystarczający do posprzątania całego domu, lepszym rozwiązaniem będą tradycyjne modele, zasilane energią z gniazdka.

  Komfort użytkowania jest zapewniony również dzięki temu, że nie trzeba wymieniać worka. Odkurzacz stojący jest najczęściej wyposażony w specjalny pojemnik, gdzie gromadzi się kurz oraz śmieci. Po jego zapełnieniu wystarczy szybki demontaż i opróżnienie, aby powrócić do kontynuowania czynności. Najbardziej nowoczesne i zaawansowane modele charakteryzują się zaledwie kilkugodzinnym czasem ładowania. Ciekawą opcją są urządzenia łączące funkcje odkurzacza pionowego i ręcznego. W takim przypadku wystarczy dokonać niewielkiego przekształcenia sprzętu, aby uzyskać ręczny moduł idealny do sprzątania na wysokości. Tego rodzaju modele są polecane osobom, które przywiązują wagę do mobilności.

  Odkurzacz z filtrem wodnym

  Urządzenia tego typu sprawdzają się w przypadku dużych zabrudzeń, usuwają bowiem nie tylko kurz, ale również plamy z podłogi, a nawet dywanów. Z powodzeniem można wykorzystywać je do sprzątania po imprezie rodzinnej. Filtr wodny doskonale radzi sobie z roztoczami, dlatego odkurzacz wodny przyda się w domu każdego alergika. Sprzęt umożliwia zarówno tradycyjne odkurzanie, jak i zbieranie plam z podłogi. Jest to opcja przydatna przy sprzątaniu zabawy organizowanej dla dzieci. Najbardziej zaawansowane modele są wyposażone w dodatkową funkcję piorącą, która jest przeznaczona do czyszczenia dywanów i tapicerek. Należy jednak pamiętać o każdorazowym dokładnym oczyszczeniu pojemnika, co zapobiegnie namnożeniu się grzybów. Wielkość pojemnika powinna być dopasowana do powierzchni mieszkania, aby ograniczyć częstotliwość napełniania go wodą. Tego rodzaju urządzenia sprawdzą się, jeśli impreza odbywa się w okresie jesienno-zimowym.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?