Zachowanie odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza jest bardzo ważne nie tylko dla swobody oddychania. Jest konieczne również dla ochrony zdrowia m.in. śluzówek oraz oczu. Aby zapewnić nawilżenie powietrza na optymalnym poziomie 45–55%, warto używać nawilżacza ultradźwiękowego. Korzystanie z niego wskazane jest zwłaszcza w okresie grzewczym, kiedy to przez używanie ogrzewania znacząco spada wilgotność powietrza w pomieszczeniach.

Spis treści

  Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy sprawdza się świetnie zarówno w domach czy mieszkaniach, jak i miejscach pracy, gwarantując właściwą wilgotność powietrza.

  Jak działa nawilżacz ultradźwiękowy?

  Nawilżacz ultradźwiękowy ma za zadanie dostarczyć parę wodną do powietrza, by było ono bardziej wilgotne, a przez to zdrowsze. Jego działanie polega na rozbijaniu wody na małe cząsteczki przy użyciu ultradźwięków. Wytwarzane są one przez urządzenie za pomocą specjalnej membrany ultradźwiękowej i generatora pobudzającego ją do działania. Mgiełka wodna wywiewana jest do otoczenia za pomocą wentylatora. Jest ona widoczna gołym okiem. Taki typ nawilżacza powietrza jest bardzo popularny, jednakże warto zaznaczyć, że nie powinni z niego korzystać właściciele zwierząt – dźwięki emitowane przez urządzenie są dla czworonogów bardzo nieprzyjemne. Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza jest bezpieczny dla dzieci, należy jednak pamiętać, że jego działanie zmniejsza temperaturę panującą w pomieszczeniu.

   

  W naszych artykułach znajdziesz również porady, jak wybrać nawilżacz powietrza dla dzieci. 

   

  Zalety i wady ultradźwiękowego nawilżacza

  Zalety ultradźwiękowego nawilżacza powietrza:

  • energooszczędność – zużycie około 60 W na 1 litr (dm³) wody,
  • niskie koszty i wygoda eksploatacji poprzez brak elementów, które należy cyklicznie wymieniać,
  • cicha praca,
  • mała wielkość kropli, przez co trudno o nadmierne nawilżenie powietrza,
  • precyzyjne ustawienie poziomu nawilżenia powietrza,
  • nawilżacz powietrza ultradźwiękowy nadaje się do pokojów dziecięcych.

  Wady ultradźwiękowego nawilżacza powietrza:

  • skomplikowana obsługa,
  • zmniejszona żywotność w porównaniu do innych typów nawilżaczy powietrza,
  • nawilżacz ultradźwiękowy szkodliwie działa na zwierzęta,
  • mała wydajność,
  • konieczność używania wody demineralizowanej,
  • brak funkcji oczyszczania powietrza w standardowych modelach,
  • mgiełka może osiadać na meblach i podłodze, co może mieć wpływ na rozwój grzybów.

  Jak wybrać ultradźwiękowy nawilżacz powietrza?

  Wybór nawilżacza ultradźwiękowego, podobnie jak każdego innego sprzętu elektrycznego, nie należy do łatwych. Warto jednak wiedzieć, na jakie aspekty zwrócić uwagę, by być zadowolonym ze swojej decyzji. Jedną z najważniejszych kwestii jest wydajność nawilżacza. Z reguły jest ona określana przez producentów jako powierzchnia, którą dany nawilżacz jest w stanie obsłużyć oraz ilość wytwarzanej mgiełki – należy zawsze dostosować ją do rozmiarów pomieszczenia. Niemniej ważna jest także moc nawilżacza, czyli pobór prądu elektrycznego przez urządzenie. Decydując się na dany model, warto również zwrócić uwagę na pojemność zbiornika na wodę – zbyt mały będzie wymuszał konieczność bardzo częstego dolewania wody do urządzenia. Ważną kwestią są filtry zamontowane w nawilżaczu ultradźwiękowym powietrza. Aktualnie bardzo popularne są filtry HEPA oraz wapienne. Dodatkowe funkcje nie są kluczową kwestią, ale mogą znacząco poprawić komfort korzystania z urządzenia. Niezwykle przydane są: wskaźnik braku wody lub wskaźniki napełnienia zbiornika, elektroniczny higrostat, który pozwala na utrzymanie stałej wilgotności w pomieszczeniu, różnorodne programy nawilżania, ustawienia intensywności mgiełki, opcja timer, pilot do zdalnego sterowania itp. Warto zdecydować się na zakup nawilżacza powietrza ultradźwiękowego z jonizatorem, który zadba dodatkowo o równowagę jonów dodatnich i ujemnych, co sprzyjać będzie naszemu zdrowiu.

  Czy nawilżacze ultradźwiękowe są szkodliwe?

  Większość urządzeń wykorzystywanych niezgodnie z instrukcją czy przeznaczeniem jest szkodliwa. Warto wiedzieć, jak korzystać z nawilżacza ultradźwiękowego, by nie stwarzał on zagrożenia dla zdrowia i życia użytkowników. W tym rodzaju nawilżacza powietrza należy stosować destylowaną wodę. Istotne jest również częste i dokładne czyszczenie urządzenia – wystarczy do tego woda z dodatkiem mydła i bawełniana ściereczka. Do nawilżaczy ultradźwiękowych nie powinny być wlewane olejki zapachowe i eteryczne. Ważną kwestią dotyczącą bezpiecznego użytkowania jest niewykorzystywanie go w zamkniętej przestrzeni – drzwi pomieszczenia, w którym pracuje, powinny być otwarte. Nieszkodliwy nawilżacz ultradźwiękowy to sprawny nawilżacz, dlatego należy zaprzestać korzystania z niego w momencie wydzielenia się białego pyłu lub pojawienia się innych usterek.

  Nawilżacz ewaporacyjny czy ultradźwiękowy?

  Najważniejszą kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze nawilżacza, jest fakt posiadania bądź nieposiadania zwierząt. Gdy jesteśmy właścicielem pupila mieszkającego lub przebywającego okazyjnie w domu, dużo lepszym rozwiązaniem będzie nawilżacz ewaporacyjny. Będzie mógł on działać bez ograniczeń podczas pobytu zwierzęcia w domu. Obydwa rodzaje nawilżaczy mają podobne działanie (nawilżacz ewaporacyjny dodatkowo oczyszcza powietrze z kurzu i pyłu) i w równym stopniu obniżają temperaturę powietrza panującą w pomieszczeniu.

   

  Dowiedz się więcej o działaniu nawilżaczy ewaporacyjnych w naszym artykule. 

   

  Nawilżacz parowy czy ultradźwiękowy?

  W kwestii wyboru nawilżacza powietrza parowego lub ultradźwiękowego warto zwrócić uwagę na ich funkcjonalność. Nawilżacz ultradźwiękowy jedynie nawilża powietrze, nie oczyszczając go z żadnego rodzaju zanieczyszczeń. Nawilżacz parowy dodatkowo usuwa z powietrza wirusy, bakterie i drobnoustroje. Niektórzy za wadę uznają fakt, że podwyższa on temperaturę powietrza, w przeciwieństwie do nawilżacza ultradźwiękowego.

  Jaka woda do nawilżacza ultradźwiękowego?

  Jak wspomniano wcześniej, w nawilżaczach ultradźwiękowych stosowana powinna być woda destylowana. Można zastąpić ją woda przegotowaną. Do nawilżaczy powietrza z filtrem wapiennym można zastosować wodę z kranu.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1