Płytki drewnopodobne to oryginalne rozwiązanie aranżacyjne, zwłaszcza w kuchni i łazience. Można je zamontować praktycznie wszędzie, ponieważ są odporne na wilgoć, a na różnice temperatur reagują znacznie lepiej niż klasyczne drewno. O płytki drewnopodobne należy jednak odpowiednio zadbać.

Spis treści

  Na rynku dostępne są przeróżne rodzaje płytek imitujących drewno, niektóre są w kształcie prostokątów lub kwadratów, inne posiadają gładką powierzchnię lub są pokryte słojami przypominającymi te występujące w drewnie. Podobnie jest z kolorystyką – płytki mogą mieć przybrać różne barwy, w zależności od tego, jakie drewno imitują.

  Czym są płytki drewnopodobne?

  Płytki drewnopodobne, podłogowe oraz ścienne, to płytki ceramiczne, które imitują wygląd drewna. Są funkcjonalne, a przede wszystkim trwałe, dlatego często wybiera się je do aranżacji wnętrz mieszkań. Płytki drewnopodobne rewelacyjnie sprawdzają się w miejscach, gdzie zastosowanie klasycznej podłogi czy ściany z drewna jest niepraktyczne, np. w wilgotnej łazience, czy też wyjątkowo kosztowne, jak w przypadku podłóg wykonanych z drewna egzotycznego. Płytki tego typu dodają wnętrzom niepowtarzalnego charakteru, są odporne na zarysowania i uderzenia, a także stosunkowo łatwe w czyszczeniu i pielęgnacji.

  Zobacz także: Płytki z terakoty - jak o nie dbać?

  Płytki drewnopodobne rektyfikowane

  Klasyczne płytki ceramiczne można poddać procesowi rektyfikacji po to, aby nadać im identyczne rozmiary oraz regularne brzegi. Wówczas obcina się je mechanicznie oraz starannie szlifuje. Efektem rektyfikacji są płytki o ostrych krawędziach i równych rozmiarach.

  Płytki drewnopodobne podłogowe – na co zwrócić uwagę, wybierając środek czystości?

  Z uwagi na częste użytkowanie podłoga lub schody z płytek drewnopodobnych wymagają regularnego czyszczenia i pielęgnacji. W porównaniu do płytek na ścianie podłogowe płytki imitujące drewno są znacznie bardziej narażone na zabrudzenia i ścieranie. Aby podłoga wyglądała dobrze przez lata, należy często usuwać z niej zanieczyszczenia. Na półkach sklepowych znajduje się wiele różnorodnych preparatów czyszczących, jednak przed zakupem konkretnego warto zapoznać się z etykietą umieszczoną na opakowaniu, ponieważ nie każdy środek do usuwania brudu sprawdza się w przypadku mycia kafli podłogowych.

  Płytki drewnopodobne ścienne – naturalne środki czystości

  Do czyszczenia powierzchni płytek drewnopodobnych na ścianie można użyć gotowego preparatu dostępnego w sklepie bądź skorzystać z domowych sposobów na usuwanie zanieczyszczeń. Naturalne środki myjące nie tylko skutecznie czyszczą, ale są również przyjazne dla środowiska. Jednym z takich specyfików jest ocet. Świetnie radzi sobie z zabrudzeniami nagromadzonymi w fugach oraz ze smugami na powierzchniach, a jednocześnie delikatnie nabłyszcza płytki. Odrobinę octu wystarczy wymieszać z niewielką ilością wody, a następnie czyścić zabrudzoną powierzchnię gąbką. Ocet radzi sobie również z bardzo tłustymi plamami i nagromadzonym brudem, należy go tylko wcześniej podgrzać. Domowym środkiem do mycia płytek drewnopodobnych jest również szare mydło. Kosmetyk usuwa zabrudzenia, poleruje kafelki, a także zabezpiecza czyszczoną powierzchnię przed osadzaniem się na niej brudu. W przypadku większych zabrudzeń do mydła można dodać odrobinę sody oczyszczonej.

  Chemiczne środki do mycia płytek drewnopodobnych

  Aby podłoga wykonana z płytek drewnopodobnych lśniła czystością, należy ją regularnie myć, można do tego celu wykorzystać gotowe środki czyszczące. Najpierw warto jednak dokładnie zapoznać się ze sposobem użycia danego preparatu, dotyczy to zwłaszcza proporcji, w jakich należy go rozcieńczyć. Roztwór ze zbyt dużą ilością chemicznego środka może niszczyć płytki, powodując na przykład ich odbarwienie. Zabrudzenia powstałe w porach płytek podłogowych skutecznie usuwa środek o odczynie zasadowym. Z kolei kamień, który lubi gromadzić się na płytkach wskutek odparowywania wody, lepiej zmywa preparat czyszczący o kwaśnym odczynie.

  Jak czyścić płytki drewnopodobne?

  Płytki drewnopodobne to dość łatwy materiał do czyszczenia. Jest odporny na działanie wilgoci, a tym samym tworzenie się pleśni. Do mycia powierzchni wystarczy ciepła woda z dodatkiem detergentu, np. gotowego, dostępnego w sklepie, czy wykonanego domowymi sposobami. Najwięcej problemów podczas porządków mogą sprawić drewnopodobne płytki z ozdobnymi wgłębieniami i nacięciami, ponieważ brud z łatwością gromadzi się w szczelinach. Do mycia takich powierzchni przydaje się szczotka, którą można dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.

  Wybierając płytki drewnopodobne do domu, warto zwrócić uwagę na klasę ich ścieralności, gdyż pozwala ona przewidzieć, jak materiał zachowa się po licznych myciach. Po ułożeniu podłogi z płytek imitujących drewno z ich użytkowaniem należy zaczekać przynajmniej 24 godziny, tak aby klej użyty podczas prac remontowych dokładnie wysechł. Aby przyspieszyć zakończenie prac, można skorzystać ze specjalnej zaprawy szybkowiążącej.

  Płytki ceramiczne imitujące drewno to świetnie rozwiązanie w miejscach, w których zastosowanie klasycznego drewna jest niepraktyczne (kuchnia, łazienka). Materiał doskonale sprawdza się również do aranżowania przestrzeni poza domem. Płytki tarasowe drewnopodobne są odporne na działanie wilgoci i charakteryzują się dużą odpornością na ścieranie. Wystarczy odpowiednia pielęgnacja płytek drewnopodobnych, aby dobrze się prezentowały i służyły przez długie lata.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  8