Spaliny samochodowe towarzyszą każdemu, zwłaszcza mieszkańcom dużych miast. Wdychamy je, nie tylko przebywając na zewnątrz – część z nich wnika również do domów. Warto zastanowić się, jak sobie z nimi poradzić. To bardzo istotne, ponieważ spaliny są toksyczne i zagrażają zdrowiu człowieka.

Spis treści

  Spaliny samochodowe zawierają wiele toksycznych substancji, które wpływają negatywnie nie tylko na nasze zdrowie, lecz także na stan całego środowiska naturalnego. Przyczyniają się m.in. do powstawania smogu, który jest coraz większym problemem na świecie. Specjaliści od lat wskazują na potrzebę redukcji zanieczyszczeń powietrza. Na szczęście postęp technologiczny powoduje, że pojazdy spalinowe produkują coraz mniej szkodliwych związków. Sytuacja wciąż jest jednak daleka od ideału, dlatego należy zadbać o zdrowie również we własnym zakresie.

  Jaki jest skład spalin samochodowych?

  Coraz więcej ludzi przemieszcza się własnymi samochodami. Mimo rozwoju technologicznego i prób wprowadzania innowacji w postaci aut elektrycznych większość aut to wciąż pojazdy spalinowe. Emisja spalin jest więc bardzo wysoka i to bez względu na porę roku. Przyczynia się to do pogorszenia stanu powietrza. Badanie spalin pokazuje bowiem, że jedynie niewielka część zawartych w nich substancji nie wykazuje negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i środowisko naturalne. Wśród neutralnych związków znajdują się tlen, azot i wodór.

  Skład spalin samochodowych jest jednak o wiele bardziej złożony. W gazach wydobywających się z rur wydechowych znajduje się szereg groźnych substancji, które zagrażają zdrowiu i życiu organizmów żywych, w tym ludzi. Toksyczne składniki spalin, występujące w nich w dużych stężeniach, to przede wszystkim tlenki węgla, które określane bywają mianem „cichych zabójców”, ponieważ są niewyczuwalne, a zatrucie nimi ma szereg poważnych konsekwencji zdrowotnych. Spaliny samochodowe zawierają też metale ciężkie, sadzę, dymy, popioły i inne substancje stałe, które kryją się pod wskaźnikami PM10 oraz PM2,5. Oznaczenia te są dobrze znane z określania poziomu smogu i zanieczyszczenia powietrza.

  Analiza spalin pokazuje, że zawierają one także wiele innych, szkodliwych dla zdrowia substancji, w tym:

  • węglowodory;

  • tlenki azotu;

  • tlenki siarki;

  • związki ołowiu.

  To jednak wciąż nie wszystko. Skład spalin ma negatywny wpływ nie tylko na ludzi, lecz także na środowisko naturalne, ponieważ przyczynia się do powstawania zjawiska cieplarnianego w atmosferze. W tym przypadku najbardziej toksyczne substancje to przede wszystkim dwutlenek węgla, metan, podtlenek azotu oraz amoniak.

  Czym grozi nadmierne wdychanie spalin?

  Wysoka emisja spalin to poważny problem niemal na całym świecie. W niektórych państwach przyczynia się nawet do większej liczby śmierci niż wypadki samochodowe. Substancje wydostające się z rur pojazdów stanowią przy tym zagrożenie dla wielu obszarów zdrowia.

  Wydzielanie spalin przez pojazdy ma przede wszystkim negatywny wpływ na funkcjonowanie układu oddechowego człowieka. Ich obecność w powietrzu ma związek z rozwojem oraz nasileniem objawów astmy, zwłaszcza u dzieci i osób starszych. Stanowią również jedną z przyczyn powstawania POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, której symptomami są duszności, świszczący oddech oraz uczucie ucisku w klatce piersiowej. Oprócz tego spaliny samochodowe wzmagają różnego typu alergie i mogą być czynnikiem powodującym pojawienie się kataru siennego. Zawierają też substancje kancerogenne, czyli takie, które sprzyjają rozwijaniu się nowotworów.

  Uczulenia i choroby płucne to jedynie część skutków wdychania spalin. Zanieczyszczone powietrze negatywnie wpływa również na funkcjonowanie układu krążenia. Płyną z tego takie zagrożenia jak zaburzenia ciśnienia krwi, kołatanie serca czy zawroty głowy. Nadmierna ekspozycja na działanie spalin samochodowych zwiększa też ryzyko niedokrwiennego udaru mózgu, zawału serca lub nagłego zatrzymania krążenia.

  Spaliny samochodowe oddziałują również bardzo negatywnie na rozwijający się płód. Jeżeli kobieta w ciąży narażona jest na przewlekłe wdychanie szkodliwych substancji, istnieje większe prawdopodobieństwo, że jej dziecko urodzi się z upośledzeniami, niską masą ciała lub będzie wykazywać większą podatność na infekcje.

  Oddychanie mocno zanieczyszczonym powietrzem negatywnie wpływa też na nasze samopoczucie. Może skutkować rozdrażnieniem, zmęczeniem i bólami głowy.

  Spaliny samochodowe – jak chronić się przed ich działaniem?

  Łatwo zauważyć, że toksyczne składniki spalin mogą stać się przyczyną wielu schorzeń i problemów ze zdrowiem. Technologia idzie jednak na przód – współczesne pojazdy emitują o wiele mniej zanieczyszczeń niż jeszcze kilka dekad temu. Mimo to problem wciąż jest aktualny, dlatego należy zastanowić się, jak ochronić się przed działaniem spalin. Choć nie da się go całkiem wyeliminować, warto kierować się kilkoma zasadami, które pozwolą ograniczyć ekspozycję na szkodliwe substancje.

  Przed wyjściem z domu powinno się sprawdzać aktualne alerty smogowe dla swojego miejsca zamieszkania. Jeżeli zanieczyszczenia utrzymują się na wysokim poziomie, najlepiej założyć maseczkę antysmogową wyposażoną w specjalne filtry. Inwestycja w nią to wyraz dbałości o własne zdrowie.

  Jeżeli uprawia się sport na dworze, warto też pamiętać, aby robić to z dala od dróg szybkiego ruchu. Bieganie wzdłuż nich, zamiast poprawić wydolność i kondycję organizmu, może przynieść odwrotny skutek.

  Trzeba również zwrócić uwagę na stan powietrza w swoim domu. Spaliny samochodowe często przedostają się do pomieszczeń – wystarczy uchylone okno, zwłaszcza jeżeli mieszka się w dużym mieście. Aby zabezpieczyć się przed działaniem szkodliwych substancji, warto postawić w mieszkaniu oczyszczacz powietrza, np. Tefal Pure Air Genius PT3080. Sprzęt wysokiej klasy jest wyposażony w czujnik zanieczyszczeń, który analizuje stan powietrza i dostosowuje do niego prędkość oczyszczania. Ważna jest też czterostopniowa filtracja, dzięki której zatrzymywany jest nie tylko smog i pyły, lecz także kurz, roztocza, pleśń, sierść zwierząt, formaldehyd, bakterie, wirusy i wszelkie alergeny. Dodatkowo, dzięki wskaźnikowi czystości dostarczonego powietrza (CADR), powietrze w pomieszczeniu o powierzchni do 10 m² może zostać przefiltrowane już w 4 minuty! Innowacyjne urządzenie sterowane jest przy pomocy aplikacji Pure Air, która dzięki współpracy z Plume Labs dostarcza również informacji o stanie powietrza w mieście, w którym się żyje. Zapewnia to pełną wygodę i komfort.

   

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1