W obowiązkach domowych pomocne okaże się odpowiednie pranie firanek, które ułatwi późniejszy proces prasowania. Z kolei żelazko z generatorem pary umożliwia prasowanie w pionie, co bardzo ułatwia pracę, w szczególności, gdy tkanina ma dużą powierzchnię.

Spis treści

  Prasowanie firanek zapewne nie należy do ulubionych czynności wielu osób, głównie ze względu na to, że najczęściej posiadają one dużą powierzchnię, którą trudno idealnie wygładzić na zwykłej desce do prasowania. Dodatkowo tkaniny, z jakich zwykle wykonuje się firanki, są bardzo delikatne i łatwo je zniszczyć, np. zbyt wysoką temperaturą prasowania.

  Jak prać firanki, aby ułatwić sobie prasowanie?

  W prasowaniu firanek można sobie pomóc już na etapie ich prania. Bardzo delikatne materiały, np. firany panelowe, najlepiej prać ręcznie bądź w pralce automatycznej, pamiętając tylko, aby ustawić program na pranie delikatnych tkanin.

  W jakiej temperaturze prać firanki?

  Jeśli urządzenie nie posiada programu do prania tkanin delikatnych, temperatura prania nie powinna przekraczać 40℃. Z kolei opcję wirowania najlepiej wyłączyć bądź ustawić na najniższy poziom. Przed włożeniem firanki do pralki można ją dodatkowo złożyć w równą kostkę i umieścić w pościelowej powłoczce.

  Firanki sznurkowe najlepiej wyprać ręcznie, aby sznurki się nie poplątały. Jeżeli zdecydujemy się jednak na pranie w pralce, wówczas należy ustawić temperaturę na 30℃ i wyłączyć opcję wirowania.

  Jak wybielić firanki?

  Gdy zależy nam na intensywnej bieli prania, najlepiej na około godzinę przed włożeniem firanki do pralki namoczyć ją w specjalnym płynie bądź proszku o właściwościach wybielających. Przed umieszczeniem tkaniny w roztworze wybielającym należy pamiętać, aby dokładnie rozpuścić proszek w wodzie.

  Zobacz także: Sprawdzone domowe sposoby na wybielanie firanek

  Firany zdjęte z pomieszczeń, w których np. pali się papierosy, można moczyć dłużej, nawet do kilkunastu godzin. Jeśli zabrudzenia tkaniny były silne, a woda szybko zrobiła się mętna, wystarczy wymienić ją na nową, dodać środka wybielającego i kontynuować namaczanie.

  Czym prasować firanki?

  Firany balkonowe najlepiej prasować żelazkiem ustawionym na najniższą temperaturę oraz z funkcją spryskiwacza i wydobywania pary, ponieważ większość firanek najlepiej prasuje się, gdy są wilgotne. Alternatywą dla klasycznego żelazka jest nowoczesne urządzenie, które umożliwia prasowanie pod różnym kątem.

  Nowoczesne urządzenie IXEO

  Urządzenie IXEO to nowoczesna stacja do prasowania, którą można ustawić pod dowolnym kątem. Posiada wygodny wieszak, na którym można swobodnie umieścić np. świeżo wyprasowaną koszulę czy marynarkę. Znajdujące się w zestawie żelazko posiada wyrzutnik pary, z której pomocą z łatwością usunie się wszelkie zagniecenia z każdego materiału, nie dotykając go. Dzięki niemu można łatwo wyprasować duże firany do sypialni czy salonu. Ponadto niewielka stopa żelazka umożliwia swobodne prasowanie trudno dostępnych przestrzeni, np. między guzikami. IXEO posiada także wysuwane nóżki z regulacją wysokości oraz wygodny, przenośny pojemnik na wodę.

  Żelazko z generatorem pary

  Do prasowania delikatnych firanek na okno doskonale sprawdzi się również żelazko wyposażone w specjalny generator pary. Urządzenie wyrzuca parę pod dużym ciśnieniem, dzięki czemu można swobodne prasować w pionie, co jest szczególnie wygodne przy wygładzaniu firan o dużej powierzchni. Nowoczesne generatory, jakie oferuje np. marka Tefal, zapewniają ekstremalnie skuteczne prasowanie nawet najbardziej zagniecionych powierzchni.

  Wśród tego typu urządzeń na szczególną uwagę zasługują generatory pary wyposażone w podwójną ochronę. Pierwsza z nich to antywapienna szufladka, która zapewnia wysoką wydajność w wytwarzaniu pary i zawsze idealne efekty podczas prasowania. Druga funkcjonalność generatora pary to specjalny system rozbijania zanieczyszczonej wody. Wybierając tego typu urządzenie, warto również zwrócić uwagę na parametry ustawienia temperatury. Niektóre z nich mają możliwość prasowania różnego rodzaju materiałów bez konieczności ręcznego ustawiania temperatury. Wyposażone są także w czujniki ruchu automatycznie uwalniające parę, co znacznie ułatwia pracę z żelazkiem.

  Zobacz także: Jakie żelazko wybrać do prasowania w pionie?

  Jak prasować firanki z tiulu?

  Firany na okno najczęściej wykonuje się tiulu i woalu. Oba materiały wymagają trochę innego sposobu prasowania i dobrania odpowiedniej temperatury.

  Tiul to trudna do prasowania tkanina. Jest bardzo delikatna i cienka, dlatego do usuwania z niej zagnieceń dobrze sprawdzi się żelazko z generatorem pary. Urządzenie utrzymuje stałą temperaturę i umożliwia prasowanie w pionie bez konieczności bezpośredniego dotykania tkaniny taflą żelazka. Firanki z tiulu najwygodniej prasować na mokro, dlatego, jeśli w domu nie posiadamy generatora, można wówczas skorzystać z osobnego spryskiwacza, czystej i wilgotnej ściereczki lub, w przypadku zwykłego żelazka, często korzystać z wyrzutnika pary, aby tkanina podczas prasowania pozostawała lekko wilgotna. Korzystając z żelazka, w którym samodzielnie ustawia się temperaturę, należy pamiętać, aby ustawić ją na najniższy poziom. W innym przypadku istnieje ryzyko przypalenia firanki.

  Jak prasować firanki z woalu?

  Firanki z woalu, podobnie jak przy tkaninach tiulowych, należy prasować na najniższej temperaturze. Zbyt mocno rozgrzana tafla żelazka może spowodować nie tylko wypalenie dziury, ale również nadtopienie włókna, co doprowadzić do nieodwracalnego lekkiego błyszczenia się tkaniny. Prasowanie firanek z woalu ułatwi również ich wcześniejsze odpowiednie pranie. W pralce wystarczy wyłączyć funkcję wirowania bądź ustawić ją na najniższy poziom. Domowym sposobem, który również ułatwi prasowanie firan, jest ustawienie za deską jednego lub dwóch krzeseł. Na tak przygotowanej konstrukcji wystarczy układać równo wyprasowane fragmenty materiału, co zapobiegnie ich gnieceniu się w trakcie prasowania, zwłaszcza gdy firanka jest bardzo duża. Podobny sposób można stosować również podczas prasowania zasłon czy pościeli.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1