Włóczka świetnie sprawdza się nie tylko jako przędza do robienia na drutach. Jest także materiałem, który wykorzystuje się do wielu ciekawych domowych dekoracji. Z włóczki można stworzyć oryginalne świąteczne domowe dekoracje ścienne, okienne, a także ciekawe zabawki dla dzieci. Problematyczne może być natomiast sprzątnięcie po tej twórczej czynności.

Spis treści

  Sprzątanie po tworzeniu domowych dekoracji może być bardzo wymagającą czynnością, szczególnie jeśli w domu dużo jest dywanów i miękkich wykładzin. Nie jest do tego potrzebny odkurzacz centralny, natomiast przydatny okaże się ten z dobrze dopasowaną szczotką i dużą mocą zasysania.

  Włóczka – co można z niej zrobić?

  Włóczka to materiał, który sprawdzi się nie tylko przy tradycyjnym szydełkowaniu. Z miękkiej przędzy wykonać można bowiem przepiękne dekoracje okienne. Wystarczy kilka kolorowych kłębków, drobnych ozdób i ciekawy pomysł. Włóczka nadaje wnętrzu miękkości, jej pastelowe kolory ocieplają pokój, czyniąc go przytulnym. Dekoracje sprawdzają się także w czasie świąt wielkanocnych. Połączenie ozdobnych jajek, świeżych kwiatów, gałązek brzozy lub wierzby i miękkiej włóczki pozwoli zrealizować niejeden oryginalny pomysł. Tego typu wystrój doskonale sprawdzi się w stylu skandynawskim, a także we wszystkich aranżacjach nawiązujących do tradycyjnego, domowego klimatu.

  Zabawki dla dziecka z włóczki

  Włóczka bawełniana to doskonały materiał, z którego samodzielnie można wykonać zabawki dla dziecka i dekoracje do jego pokoju. Jest miękki, przyjemny w dotyku, a przede wszystkim naturalny. Dziecko, dotykając takich ręcznie robionych zabawek, ćwiczy motorykę ręki, uczy się poznawać nowe faktury, uwrażliwia się na dotyk. Ze starszym dzieckiem można wspólnie stworzyć domowe dekoracje, a nauka szydełkowania z pewnością pomoże w rozwijaniu sprawności dziecięcej ręki. Warto pamiętać, że motoryka mała sprzyja z czasem umiejętności uczenia się języków obcych i doskonalenia innych kompetencji językowych. Gruba włóczka to świetny materiał do wstępnej nauki szydełkowania. Doskonałym pretekstem do pierwszych prób szydełkowania są z pewnością święta. Uroczysty czas skłania do tworzenia samodzielnych stroików. Własnoręcznie wykonane dekoracje z włóczki z pewnością sprawią dziecku ogromną satysfakcję. Wspólną zabawę można jednak rozpocząć właściwie o każdej porze roku.

  Przeczytaj również: DIY dla dzieci – jak sprzątać po zabawach plastycznych?

  Sprzątanie domu po tworzeniu dekoracji z włóczki

  Przy sprzątaniu drobnych skrawków pozostałych po pracach ręcznych z pewnością doskonale sprawdzi się odkurzacz ręczny, jednak warto postawić na bardziej kompleksowe rozwiązanie. Trudno bowiem wyobrazić sobie czyszczenie całej wykładziny odkurzaczem ręcznym o dużej mocy. Lepiej zdecydować się więc na sprzęt, który będzie miał wielofunkcyjną szczotkę umożliwiającą odkurzenie zarówno paneli, jak i miękkich wykładzin. Dobra, dwupozycyjna szczotka umożliwia efektywne sprzątanie drewnianych podłóg i dywanów z grubym włosiem. Przy czyszczeniu miękkich powierzchni z pozostałości włóczki sprawdzi się odkurzacz workowy.  Można wykorzystać również model bezworkowy, ale ten musi mieć dużą moc silnika. Nowa generacja EffiTech gwarantuje, że przy niskim zużyciu energii odkurzacz wyjątkowo skutecznie zbiera kurz i wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia z podłoża każdego rodzaju.

  Odkurzacz dla alergika i nie tylko

  Włóczka to również materiał, na którym łatwo osadza się kurz, rozwijają się różnego rodzaju roztocza i inne drobnoustroje. W pokojach, w których znajdują się włóczkowe dekoracje, warto dokładnie sprzątać. Przed odkurzaniem należy wytrzepać wszystkie miękkie dekoracje lub przetrzeć je odpowiednio przygotowanym do tego sprzętem. Unoszący się kurz usunąć jednak można jedynie dobrej jakości odkurzaczem. Wzorcowe modele wyróżnia jak najniższa reemisja kurzu i skuteczne pochłanianie nawet najmniejszych zanieczyszczeń. Warto postawić na 3-poziomowy system filtracji, który w najlepszych rozwiązaniach gwarantuje wychwycenie aż 99,99% pochłanianego kurzu. Takimi rozwiązaniami cechuje się np. X-trem Power od Tefala. Sprawdzają się również odkurzacze z filtrem HEPA, które wychwytują nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia.

  Jaki odkurzacz wybrać?

  Odkurzacz wodny, a właściwie odkurzacz z filtrem wodnym to z pewnością dobre rozwiązanie dla alergików. Zanieczyszczenia wyłapywane są do zbiornika z wodą, dzięki czemu znika ryzyko wydostania się ich na zewnątrz. Dobrym rozwiązaniem jest też odkurzacz bezworkowy, przy którego użyciu jest ograniczony kontakt z kurzem, a wymiana filtra odbywa się raz na kilka miesięcy. Tego typu rozwiązania gwarantują, że w domu, w którym są zbierające kurz dekoracje z włóczki, można będzie efektywnie zadbać o czystość. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się jednak urządzenie wielofunkcyjne. Multifunkcjonalny odkurzacz bezprzewodowy jest wygodny w użyciu, nie trzeba bowiem tracić czasu na zmienianie szczotek przeznaczonych do różnych typów powierzchni. Dzięki rozwiązaniom bezprzewodowym można dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Jeśli urządzenie jest ponadto wyposażone w odkurzacz ręczny, sprzątanie domu staje się przyjemną czynnością – to sprzęt o wyjątkowej skuteczności w każdych warunkach. Główną zaletą takich rozwiązań jest jednak wszechstronność. Odkurzacz pionowy, dzięki multifunkcjonalnej szczotce, sprawdza się na każdej powierzchni. Łatwo więc usuwa zarówno resztki włóczki pozostałe po robieniu dekoracji, jak i kurz, który się na takich stroikach gromadzi.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?