Sprzątanie domu często stanowi nie lada wyzwanie. Okazuje się jednak, że zajęcie to nie musi być skomplikowane – wystarczy dobrze się zorganizować. Co zrobić, żeby sprzątanie domu stało się łatwiejsze?

Spis treści

  Sprzątanie w domu to dla wielu osób przykry obowiązek, który pochłania dużo czasu i energii. W związku z tym czynność ta odkładana jest niekiedy w nieskończoność. Należy jednak pamiętać, że porządek w domu jest rzeczą bardzo ważną, ponieważ w czystym i zadbanym mieszkaniu po prostu przyjemniej się przebywa. Bez wątpienia warto więc poznać sposoby na to, jak szybko i sprawnie przeprowadzić domowe porządki.

  Sprzątanie domu – organizacja przede wszystkim

  Od czego zacząć sprzątanie domu? Przede wszystkim należy dobrze się zorganizować. W tym celu warto przygotować harmonogram sprzątania domu. Dzięki niemu można uniknąć odkładania porządków na później. Najlepiej wyznaczyć konkretny dzień, który zostanie poświęcony na generalne sprzątanie domu – najczęściej będzie to sobota. Innym, jeszcze lepszym rozwiązaniem, jest stopniowe i systematyczne porządkowanie mieszkania. Wówczas każdego dnia należy poświęcić określoną ilość czasu na uprzątnięcie konkretnego pomieszczenia. Takie rozplanowanie obowiązków sprawi, że porządek w domu stanie się codziennością.

  Podstawowe zasady sprzątania domu

  Jak efektywnie sprzątać w domu? Warto stosować się do kilku ogólnych zasad:

  • porządki w domu należy rozpoczynać od najbardziej zabrudzonego pomieszczenia – wówczas przystępuje się do pracy z pełną energią,

  • sprzątanie w domu warto przeprowadzać zgodnie z ruchem wskazówek zegara, czyli od lewej do prawej – w ten sposób można mieć pewność, że nie pominie się żadnego zakamarka,

  • porządkowanie domu powinno przebiegać według metody „z góry na dół” – najpierw należy zdjąć pajęczyny z sufitu, oczyścić żyrandole i zetrzeć kurze z górnych półek, a następnie przechodzić stopniowo w dół aż do odkurzania podłogi,

  • przez zabraniem się do sprzątania domu warto zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne przybory, m.in. ścierkę, płyn do ścierania kurzu i mycia podłóg, mop, gumowe rękawice, odkurzacz itp.

  Jak posprzątać dom? Mycie okien i pranie zasłon

  Podczas generalnych porządków warto umyć okna. W tym celu można użyć specjalnych preparatów lub wykorzystać domowe sposoby na sprzątanie. Wystarczy dodać ok. 2 łyżki białego octu do 3,5 l wody i taką mieszaniną umyć okna. Dzięki temu domowemu trikowi na sprzątanie w domu można w łatwy sposób uniknąć nieestetycznych smug.

  W trakcie sprzątania domu warto też co jakiś czas uprać zasłony i firany. Większość tego typu dekoracji można włożyć do zwykłej pralki. Trzeba jednak pamiętać, że temperatura prania nie powinna przekraczać 40℃. Gdy zasłony i firanki wyschną, należy dokładnie je uprasować. W tym celu warto wykorzystać żelazko parowe lub żelazko z generatorem pary. Dobre urządzenia tego typu pozwalają na prasowanie w pionie bez użycia deski do prasowania. Ten sposób jest niezwykle szybki i efektywny, a także eliminuje ryzyko przypalenia materiału.

  Jak sprzątać dom? Porady i sposoby na porządki w pokojach

  Sprzątanie w domu oznacza konieczność pozbycia się wszystkich niepotrzebnych przedmiotów. Należy więc wyrzucić zbędne papiery czy stare gazety, a także inne śmieci. Następnie przedmioty znajdujące się na półkach warto przełożyć do posegregowanych kartonów – porządkowanie domu stanie się dzięki temu łatwiejsze.

  Osoby, które szukają odpowiedzi na pytanie, jak dobrze posprzątać dom, powinny pamiętać o kolejności porządków. W przypadku sprzątania pokoi należy kolejno:

  • wyczyścić sufit i żyrandole,

  • odkurzyć półki za pomocą ściereczki (np. z mikrofibry) i specjalnego preparatu,

  • wypolerować półki – tym przypadku warto zastosować domowe triki na sprzątanie, np. wykorzystać roztwór oliwy z oliwek połączony z sokiem z cytryny w proporcjach 1:1,

  • odkurzyć przedmioty, które stały na półkach i starannie je poukładać,

  • oczyścić sprzęt RTV (telewizor, radio czy głośniki),

  • odkurzyć posadzkę i umyć ją mopem (opcjonalnie: odkurzyć dywan),

  • wywietrzyć pomieszczenie.

   

  Przeczytaj także: Jak dbać o płytki podłogowe w kuchni?

   

  Bardzo istotne jest to, aby odkurzanie odkurzaczem stanowiło jeden z ostatnich elementów sprzątania domu. Dobry sprzęt w dużym stopniu ułatwi tę czynność. Warto zaopatrzyć się w odkurzacz o dużej mocy, z zaawansowanym systemem filtracji i różnorodnym zestawem szczotek, który dokładnie usuwa wszelkie zabrudzenia nawet z dywanów. Podczas sprzątania domu przydatny może okazać się również odkurzacz bezprzewodowy, który jest niezwykle lekki i poręczny, dzięki czemu dociera do wszystkich zakamarków. Współcześnie sprzęt tego typu jest również bardzo cichy, co stanowi dodatkowy atut, ponieważ dzięki temu domowe porządki są mniej uciążliwe.

  Jak szybko posprzątać dom? Porządki w kuchni i łazience

  Zastanawiając się, jak sprzątać w domu, nie można zapomnieć o uporządkowaniu kuchni. Warto przejrzeć kuchenne szafki i wyrzucić wszystkie przeterminowane produkty. Oczyszczanie półek należy przeprowadzić tak samo, jak w przypadku porządków w pokojach.

  Wyjątkowo ważnym elementem sprzątania domu jest umycie lodówki. Należy wyjąć z niej wszystkie produkty, a urządzenie rozmrozić i dokładnie wyszorować. Aby na dłużej zachować świeżość, warto wykorzystać domowe sposoby na sprzątanie – wystarczy umieścić w lodówce plastry cytryny z powbijanymi w nie goździkami.

  Przy sprzątaniu kuchni trzeba też dokładnie umyć piekarnik – w tym celu można wykorzystać sodę rozprowadzoną na wilgotnej ściereczce. Ponadto przy pomocy specjalnych płynów należy oczyścić glazurę, okap i zlew, a na końcu umyć podłogę.

  Sprzątanie w domu obejmuje też odświeżenie łazienki. Porządki należy rozpocząć od przetarcia półek ścierką i ułożenia na nich produktów. Konieczne może okazać się oczyszczenie fug, np. przy pomocy szczoteczki do zębów i roztworu wybielacza. Ważnymi elementami sprzątania domu są także umycie wanny lub kabiny prysznicowej, muszli klozetowej oraz lustra. W tym przypadku najlepiej użyć gotowych detergentów. Na koniec należy dokładnie przetrzeć podłogę.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  2