Zestaw do sprzątania dla dzieci to ciekawy gadżet, który pomoże w nauczeniu najmłodszych porządku. Odciąży to rodziców, a także sprawi, że ich pociechy staną się bardziej odpowiedzialne i samodzielne. Z czasem będą one też mogły sięgnąć po właściwe urządzenie sprzątające, takie jak np. lekki odkurzacz.

Spis treści

  Kwestia tego, jak nauczyć dziecko porządku jest niezwykle istotna. Warto zachęcać malucha do sprzątania jak najwcześniej, ponieważ pozwoli to na uniknięcie wielu problemów na dalszych etapach jego rozwoju. Jeżeli przedszkolak będzie umiał sprzątać, istnieje duża szansa, że wykorzysta dobre nawyki również w wieku nastoletnim. Dodatkowo pomoże mu to stać się bardziej odpowiedzialnym i zorganizowanym. Aby usprawnić proces uczenia malucha zasad porządków, warto zwrócić uwagę na specjalne zestawy do sprzątania dla dzieci, a także zastosować kilka tricków.

  Jak nauczyć dziecko porządku?

  Wielu rodziców zastanawia się, jak nauczyć dziecko sprzątać po sobie. Podstawą tego procesu jest zrozumienie, że dwu-, trzyletni maluch nie odróżnia porządku od bałaganu. Dlatego też należy spokojnie wyjaśnić mu tę kwestię. Najlepiej zrobić to na konkretnym przykładzie. Podczas sprzątania w pokoju, trzeba pokazać dziecku, jak układać zabawki lub książki na półce, tłumacząc przy tym, że dzięki temu się nie zniszczą. Innym sposobem jest zbieranie porozrzucanych na podłodze pluszaków i klocków oraz wskazanie, że w ten sposób powstanie na niej miejsce, w którym można będzie rozłożyć, np. grę interaktywną. Z kolei po zabawie z wykorzystaniem puzzli należy starannie schować wszystkie elementy z powrotem do pudełka – dziecko to zapamięta i z czasem zacznie robić to automatycznie.

  Podczas uczenia dziecka porządku najważniejsze jest więc tłumaczenie i pokazywanie. Należy też pamiętać, że przykład idzie z góry – jeżeli rodzicom nie przeszkadza bałagan, trudno wymagać od malucha, że sam z siebie zacznie sprzątać. Dlatego też początkowo to rolą dorosłych jest porządkowanie pokoju potomstwa. Dziecko powinno w nim oczywiście czynnie uczestniczyć, nawet jeśli nie umie jeszcze zrobić pewnych rzeczy samodzielnie. Nie wolno wówczas na nie krzyczeć – jeżeli chaotycznie ułoży gry lub zabawki, warto docenić jego pracę, po czym pokazać, że można zrobić to w inny, lepszy sposób.

  Zastanawiając się, jak nauczyć dziecko dbania o porządek, warto zwrócić uwagę na regularność sprzątania. Po każdej zakończonej zabawie maluch powinien usłyszeć jasny komunikat, że pora pozbierać wszystkie zabawki. Dzięki temu, po pewnym czasie wejdzie mu to w nawyk, a sama czynność sprzątania będzie dla niego zupełnie naturalna.

  Gdy dziecko będzie na tyle duże, by móc posprzątać samodzielnie, należy bezwzględnie wymagać od niego porządku. Nie warto jednak sięgać po krzyk czy groźby. W sposób łagodny, lecz stanowczy należy poinformować malucha, że jeśli nie uprzątnie swojego pokoju, nie będzie mógł, np. obejrzeć ulubionej bajki.

  Przeczytaj również: Ciastolina dla dzieci - jak posprzątać domu po pracach plastycznych?

  Jak nauczyć dziecko sprzątać po sobie? Przydatne tricki i porady

  Jak nauczyć dziecko porządku, gdy nie sprawdzają się podstawowe rady? Warto wówczas zamienić sprzątanie w zabawę. Dzięki temu maluch o wiele chętniej przystąpi do usuwania bałaganu.

  W przypadku małych dzieci, zabawki takie jak piłeczki czy małe pluszaki można po prostu wrzucać do pojemnika, w którym zazwyczaj są przechowywane. Wystarczy ustawić kosz w odpowiedniej odległości od malucha tak, aby mógł dorzucić do niego dany przedmiot. W ten sposób podczas zabawy pokój szybko zostanie uprzątnięty.

  Jeśli chodzi o nieco starsze dzieci, dobrym pomysłem jest sprzątanie na czas. Można zaproponować dziecku wyścigi – kto pierwszy uprzątnie dany rodzaj zabawek. Taka mała dawka gry i rywalizacji sprawi, że porządki będą dla niego prawdziwą przyjemnością.

  Zestaw do sprzątania dla dzieci – ciekawy gadżet dla najmłodszych

  Innym sposobem na zachęcenie malucha do porządków jest zestaw do sprzątania dla dzieci z odkurzaczem. Dzięki niemu nauczy się podstaw odkurzania, przez co w przyszłości chętniej sięgnie po zwykły sprzęt. Dziecięcy zestaw do sprzątania może też zawierać mopy, szczotki, szufelki i gąbki. Pozwala to na przyzwyczajenie dziecka do tego, że przeprowadzenie porządków jest zajęciem kompleksowym.

  Co wybrać: zestaw sprzątający dla dzieci czy zwykły odkurzacz?

  Zestawy sprzątające dla dzieci to dobre rozwiązanie dla maluchów w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Po pewnym czasie nie będą jednak już dla nich tak atrakcyjne. Zestaw z wózkiem jest bowiem jedynie zabawką, w związku z czym nie nadaje się do prawdziwych porządków.

  Gdy dziecko osiągnie odpowiedni wiek (około 10 lat), warto zachęcić je do sprzątania przy użyciu zwykłego odkurzacza. Warto wówczas wybrać sprzęt dostosowany do możliwości swojej pociechy. Dobrze sprawdzi się, np. bezprzewodowy odkurzacz bezworkowy. Jest niezwykle lekki i poręczny, dlatego też poradzi sobie z nim nawet dziecko. Dodatkowo urządzenie tego typu jest bardzo często wyposażone w specjalny filtr i technologię cykloniczną, która pozwala na dokładne usuwanie kurzu i roztoczy oraz odseparowanie ich od powietrza. Jest to niezwykle istotne podczas sprzątania dziecięcego pokoju, ponieważ najmłodsi są najbardziej narażeni na działanie szkodliwych alergenów. Nowoczesne odkurzacze bezrowkowe mogą mieć też specjalną szczotkę z podświetleniem, dzięki której łatwo docierają nawet do trudno dostępnych miejsc.

  Innym rozwiązaniem jest też zwykły odkurzacz bezworkowy. Najlepiej wybrać model kompaktowy, który wyróżnia się niezwykle ergonomiczną budową, co sprawia, że sprzątanie jest wygodne i komfortowe, nawet dla dziecka. Należy jednak pamiętać o tym, aby miał odpowiedni system filtracji i rozbudowany system szczotek, dzięki któremu bez problemu można wyczyścić zarówno panele, jak i dywan.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?