Dobrze dobrane materace do spania zapewniają wygodę i komfort podczas wypoczynku. Pod wpływem użytkowania mogą się jednak zabrudzić, dlatego warto pamiętać o ich regularnym pielęgnowaniu. W utrzymaniu czystości pomoże m.in. specjalny pokrowiec na materac, a także odkurzacz z odpowiednim filtrem.

Spis treści

  Sen stanowi bardzo ważny element życia człowieka – to podczas niego mamy szansę zregenerować się i odpocząć od obowiązków dnia codziennego. W związku z tym niezwykle istotne jest właściwe przygotowanie miejsca do spania. Podstawę stanowi wybór odpowiedniego materaca, który zapewni nam maksymalną wygodę. Równie istotne jest regularne dbanie o jego czystość i higienę. Ignorując obowiązek czyszczenia materaca, narażamy się bowiem na obecność w łóżku roztoczy, kurzu i złuszczonego naskórka.

  Materace do spania i ich rodzaje

  Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materacy. Różnią się one nie tylko materiałem, z którego są wykonane, ale również wymiarami. Ze względu na potrzeby konkretnego użytkownika można więc kupić zarówno materac dwuosobowy, jak i jednoosobowy, a także mały dla dziecka. Wymiary danego modelu zależą od konkretnego producenta.

  Wybierając materac do spania, należy też zwrócić uwagę, jaki materiał wykorzystano do jego produkcji. Pod tym względem wyróżnia się m.in.:

  • materace piankowe – są niezwykle wygodne i dobrze dopasowują się do kształtu ciała, zapewniając mu tym samym idealne podparcie; mogą być wykonane z jednego z trzech rodzajów pianki poliuretanowej: zwykłej, wysokoelastycznej lub termoelastycznej;
  • materace lateksowe – zrobione z mleczka kauczukowego; wyróżniają się dużą elastycznością i odpornością na odgniecenia, a także właściwościami antyalergicznymi i przeciwbakteryjnymi;
  • materace sprężynowe (inaczej bonellowe) – zbudowane z drucianych sprężyn tworzących siatkę; stanowią najbardziej tradycyjny rodzaj materaców na łóżko i odznaczają się niską ceną;
  • materace kieszeniowe – inny rodzaj materaców sprężynowych; są bardziej elastyczne i lepiej dostosowują się do kształtu ciała.

  Oprócz powyższych modeli warto także zwrócić uwagę na tzw. materac nawierzchniowy. Stanowi on rodzaj odpinanej nakładki, którą umieszcza się na właściwym materacu. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość doboru odpowiedniej jego twardości, bez konieczności wymiany całej bazy. Dodatkowo nakładka na materac najczęściej może być prana w pralce, co pomaga w utrzymaniu odpowiedniej higieny w miejscu spania.

  Innym ciekawym modelem jest też materac składany. Na co dzień dobrze sprawdzi się jako siedzisko, natomiast w przypadku wizyty gości może posłużyć jako dodatkowe łóżko.

  Przeczytaj również: Rodzaje narzut na łóżko – materiały i ich konserwacja.

  Jak dbać o materace?

  Bez względu na to, z czego wykonany jest materac na łóżko, należy o niego odpowiednio dbać. Warto bowiem pamiętać, że podczas snu często się pocimy, co sprzyja rozwojowi wilgoci, która staje się siedliskiem roztoczy, bakterii i alergenów. Może to negatywnie oddziaływać nie tylko na nasze samopoczucie, ale i zdrowie.

  Ważnym elementem, który znacząco ułatwia dbanie o czystość łóżka, jest pokrowiec na materac. Taka osłona chroni przed plamami, a także nadmierną wilgocią. Można ją bez trudu zdejmować i prać w pralce. Warto to robić przynajmniej raz na pół roku.

  Kolejnym krokiem jest wietrzenie materaca. Pomoże to w odparowaniu wilgoci i zapewni większy komfort snu. W tym celu raz na tydzień warto zdjąć ochraniacz na materac, a następnie wietrzyć całość przez około 30 minut.

  Chcąc utrzymać materace do spania w dobrym stanie, nie można zapominać o ich systematycznym obracaniu, co zapobiegnie nadmiernemu obciążeniu i odgnieceniom. Należy też pamiętać, aby ich nie zaginać ani nie składać. Niewskazane jest także chodzenie lub skakanie po materacu, na co warto uczulić zwłaszcza dzieci.

  Czyszczenie materaca na sucho – jaki odkurzacz wybrać?

  Mimo że pokrowiec na materac pełni funkcję ochronną, raz na jakiś czas warto posprzątać całą konstrukcję leżącą na łóżku. Pomoże to w zachowaniu maksymalnej świeżości i usunięciu wszelkich alergenów.

  Podstawową metodą sprzątania jest czyszczenie materaca na sucho. W tym przypadku idealnie sprawdzi się odkurzacz bezworkowy o kilku poziomach filtracji. Dzięki odpowiednim filtrom, bez trudu usunie on nie tylko kurz, ale również inne alergeny, np. nagromadzone roztocza i nie pozwoli im przedostać się z powrotem do otoczenia. Bez wątpienia jest to świetna informacja dla alergików, którzy muszą pamiętać o usuwaniu wszelkiego typu pyłków i zanieczyszczeń. Ponadto, nowoczesne modele tego typu sprzętu mają specjalny zestaw szczotek, wśród których znajdują się te, przeznaczone do czyszczenia kanap i tapicerek, co może znacznie ułatwić odkurzanie materaca.

  W czyszczeniu może też pomóc tradycyjny odkurzacz workowy. Musi jednak odznaczać się on dobrym systemem filtracji i odpowiednimi workami, takimi jak np. Hygiene+ Anti Odour. Dzięki nim możliwe jest usunięcie szkodliwych dla zdrowia alergenów, a także likwidacja brzydkich zapachów.

  Odkurzanie materaca warto przeprowadzać przynajmniej raz na dwa miesiące. Aby zwiększyć skuteczność tego zabiegu, można zastosować domowe sposoby. W tym celu należy wymieszać 2 szklanki sody oczyszczonej z kilkoma kroplami olejku herbacianego i całość rozprowadzić na łóżku. Po kilku godzinach wystarczy dokładnie odkurzyć materac odkurzaczem wyposażonym w filtr separujący pyłki od powietrza.

  Czyszczenie materacy z plam i zabrudzeń

  Jeżeli, np. na materacu dla dziecka powstały plamy z jedzenia lub picia, należy usunąć je na mokro. Można wówczas zastosować odkurzacz piorący wyposażony w filtr HEPA. Innym sposobem jest też sprzątanie parą, np. przy pomocy urządzenia Tefal IXEO. Choć domyślnie jest ono przeznaczone do prasowania, można je także wykorzystać do odświeżania tapicerek, a także materacy.

  Jeżeli plamy są wyjątkowo uciążliwe, trzeba sięgnąć po odpowiednie detergenty. Dobrze sprawdzą się proszki i płyny do czyszczenia tapicerki, a także odplamiacze enzymatyczne. Warto spróbować również domowych środków, np. mieszanki wody i soku z cytryny.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?