Obowiązki dziecka w domu to nie tylko nauka samodzielności, lecz także okazja do świetnej zabawy dla całej rodziny. Do codziennych porządków warto zachęcać już od najmłodszych lat, pamiętając, aby zajęcia odpowiednio dostosować do wieku malucha.

Spis treści

  Dziecko, które pomaga w domowych obowiązkach, staje się bardziej zaradne i samodzielne. Warto chwalić malucha za każde zrealizowane zadanie, nawet jeśli nie wykonało go idealnie – będzie to zachętą do wykonywania kolejnych czynności. Dziecko uczone porządku od najmłodszych lat będzie rosło w przekonaniu, że czystość i ład to nieodłączny element codziennego życia domowego.

  Obowiązki dziecka w domu – od czego zacząć?

  W naukę robienia porządków domowych warto zaangażować całą rodzinę. Pomocna w tym może okazać się, np. lista obowiązków, na której wystarczy spisać zadania, jakie mają poszczególni członkowie rodziny. Na kolorowej tablicy powinny znaleźć się dokładnie opisane czynności, które w przypadku dziecka muszą być dostosowane do jego wieku i możliwości. Widząc, że cała rodzina jest zaangażowana w dbanie o porządek, maluch chętniej będzie pomagać i wykonywać różnorodne prace domowe.

  Jak nauczyć dziecko dbania o porządek?

  W przypadku dzieci najlepiej sprawdza się nauka poprzez zabawę. Warto zatem poszczególne obowiązki dziecka w domu przedstawiać jako formę miłego spędzania czasu, czy to z rodzeństwem, czy z rodzicami. Maluch może bawić się np. w rzucanie klockami do celu, czyli do pudełka przeznaczonego do ich przechowywania, zawody z bratem czy siostrą w to, kto szybciej poukłada zabawki, przybory do malowania, ubrania. Aby dziecko zrozumiało, czemu służy sprzątanie i dlaczego należy je wykonywać, można zasugerować, że np. ulubiona zabawka, leżąc na brudnej, zakurzonej półce, zachoruje i pobrudzi się, dlatego mebel trzeba regularnie przecierać.

  Dzieci chętnie naśladują swoich rodziców, dlatego warto dawać im dobry przykład. Ucząc malucha wykonywania codziennych obowiązków domowych, samemu również należy dbać o porządek. Cenna jest także pomoc rodzica w wykonywaniu różnorodnych zadań, zwłaszcza jeśli początkowo przysparzają one dziecku nieco trudności. Z czasem maluch nabierze wprawy i sam sobie poradzi.

  Aby prace porządkowe przebiegały sprawniej, warto się do nich odpowiednio przygotować. Jeśli dziecko posiada bardzo dużo zabawek, można przedyskutować z nim, którymi już się nie bawi, część z nich spakować w karton i wynieść na strych albo oddać innemu dziecku (nauczy to malucha dzielenia się z innymi). Dodatkowo warto kupić papierowe lub plastikowe pudełka, wiklinowe kosze bądź kolorowe skrzynie na szpargały i zabawki, które ułatwią dziecku utrzymanie porządku w pokoju. Razem z dzieckiem można dodatkowo nakleić na nie nalepki przedstawiające grupę zabawek, która znajduje się w danym pojemniku.

  Przeczytaj również: Jak usunąć naklejkę z szyby? 

  Obowiązki domowe odpowiednie do wieku dziecka

  Obowiązki dziecka w domu należy dostosować do jego wieku i możliwości. Warto również wziąć pod uwagę zmęczenie malucha, np. po dodatkowych zajęciach tanecznych w szkole czy przedszkolu. Rozkazywanie czy podnoszenie głosu jedynie zniechęci dziecko do wykonania nawet najprostszych i najmniej wymagających czynności domowych.

  • Jakie są obowiązki dziecka 2- i 3-letniego?

  Angażowanie już 2- i 3-letnich dzieci w codzienne obowiązki to cenna nauka samodzielności, która z pewnością zaowocuje w przyszłości. Maluchy w tym wieku mogą bez problemu wykonywać takie czynności jak: wrzucanie brudnego ubrania do kosza na bieliznę, odkładanie zabawek i książek na półkę, wyrzucenie zużytej pieluchy do kosza czy pomaganie mamie lub tacie w karmieniu domowego zwierzątka.

  • Jakie są obowiązki dziecka w wieku 4–7 lat?

  Starsze dzieci, w przedziale wiekowym od 4 do 7 lat, mogą wykonywać samodzielnie znacznie więcej czynności, należy jednak pamiętać, że to wciąż maluchy, dlatego nie wszystko może im się udać. Rodzic powinien wówczas chwalić dziecko za włożony wysiłek w obowiązki domowe, pamiętając jednocześnie, aby nie wymagać od niego perfekcyjnych rezultatów. Dzieci od 4 do 7 lat mogą samodzielnie ścierać kurze, sprzątać zabawki w swoim pokoju, ścielić łóżko, pomagać nakrywać do stołu i sprzątać naczynia po skończonym posiłku, podlewać kwiaty, udzielać się w rozpakowywaniu zakupów, zamiatać, a także wybrać sobie ubranie do przedszkola (najlepiej pod nadzorem rodzica).

  Kilkuletnie dzieci mają naturalną potrzebę pomagania, dlatego warto angażować je w wykonywanie różnych czynności. Jeśli są one dla nich zbyt trudne, wówczas mogą zrealizować je razem z rodzicem.

  • Jakie są obowiązki dziecka 8-, 9-, 10-letniego?

  Dzieci w wieku 8–10 lat coraz lepiej i efektywniej radzą sobie z domowymi obowiązkami. Maluchy mogą już bez problemów odkurzyć swój pokój czy usunąć drobne zanieczyszczenia, np. za pomocą odkurzacza ręcznego, wynieść niewielki worek ze śmieciami do kosza, nakryć stół, rozpakować zakupy, spakować tornister, nakarmić domowe zwierzątko, pomagać w przygotowywaniu posiłków, posprzątać swój pokój i zetrzeć kurz z półek, rozpakować zmywarkę i odłożyć czyste ubrania na półkę lub do szafy.

  • Jakie są obowiązki dzieci w wieku 11 lat i starszych?

  Nastolatkom bardzo zależy na samodzielności, dlatego można zachęcać je do wykonywania bardziej odpowiedzialnych zadań. Kilkunastoletnie dziecko można poprosić np. o wyprowadzenie psa na spacer, załadowanie zmywarki i nastawianie jej programu myjącego, pomoc w sprzątaniu kuchni, łazienki czy salonu, zmywanie, włączenie pralki, odkurzenie dywanu, umycie podłogi czy przygotowanie nieskomplikowanych potraw (np. kanapek dla całej rodziny). 

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1