Mówi się, że „jak cię widzą, tak cię piszą”. W tym powiedzeniu jest wiele prawdy, ponieważ pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, dlatego niezwykle istotny jest czysty i schludny strój. Wiele osób zadręcza się pytaniem, jak prasować koszule, by były nienagannie gładkie. Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Spis treści

  To, jak prasować koszule, jest tylko pozornie trudnym pytaniem. Zastanawiasz się, jak to zrobić, by nie napsuć sobie krwi? Poznaj sprawdzone sposoby i dowiedz się, które urządzenia uprzyjemnią i skrócą czas spędzony przy desce.

  Prasowanie koszul – przygotowanie

  Jedną z najważniejszych kwestii podczas prasowania koszuli jest fakt, że powinna być ona idealnie czysta – wysoka temperatura żelazka może utrwalić wszelkiego rodzaju zabrudzenia oraz przebarwienia. Przed prasowaniem należy wyjąć fiszbiny z kołnierzyka oraz rozpiąć guziki. Aby koszula łatwiej się prasowała, warto ją zwilżyć – należy jednak zrobić to bardzo delikatnie, np. spryskiwaczem z żelazka lub butelką z rozpylaczem. Najlepiej sprawdzi się do tego woda destylowana. Ciemne koszule powinny być prasowanie przez bawełnianą ściereczkę – pomoże to w uniknięciu nieestetycznego świecenia się materiału.

  Jak wyprasować koszulę? Instrukcja krok po kroku

  To, jak szybko wyprasować koszulę, by była idealnie gładka, nie jest wiedzą tajemną. Wymaga jednak zastosowania się do pewnego schematu, który pozwoli na usprawnienie pracy. Prasowanie koszuli należy rozpocząć od kołnierzyka. Warto zacząć od jego spodniej części, a następnie przejść do tej widocznej. Nie trzeba zaprasowywać go po złożeniu – naturalnie zrolowany wygląda lepiej. W dalszej kolejności należy skupić się na barkach koszuli. Najlepiej naciągnąć je na wąską część deski. Następnym etapem powinno być prasowanie rękawów. Przysparzają one zazwyczaj najwięcej problemów. Jak więc prasować rękawy koszuli? Trzeba rozpocząć od wewnętrznej – niewidocznej – części mankietów (w przypadku mankietów na spinki widoczną częścią jest wewnętrzna!). Prasując rękawy, należy złożyć je równo wzdłuż szwów – z tej strony można dojechać żelazkiem bardzo blisko, z drugiej należy tego unikać, by nie zaprasować nieeleganckich kantów. Jednak aby wygładzić również ten fragment, trzeba złożyć koszulę tak, by pomięty materiały był na górze, i delikatnie przejechać po nim żelazkiem. Po wyprasowaniu jednego rękawa należy obrócić koszulę na drugą stronę, aby dokładnie wyprasować drugi. Na końcu trzeba przejść do największych części koszuli – lewego frontu, pleców oraz prawego frontu (na tym etapie można zamienić kolejność prasowania). Nie wolno zapominać o przestrzeniach między guzikami oraz fragmencie z dziurkami – ten element należy wyprasować z dwóch stron. Po wyprasowaniu koszuli warto powiesić ją na wieszaku, by wyschła i wystygła. Dla zachowania kształtu można zapiąć dwa górne guziki.

  Jak prasować koszulę, by ułatwić sobie pracę?

  Jak prawidłowo prasować koszule i się nie natrudzić? Podstawą jest dobry sprzęt! Warto kupić nowoczesną deskę do prasowania – stosunkowo wysoką, szeroką i wykonaną z innego materiału niż sklejka. Dzięki temu prasowanie będzie dużo łatwiejsze i wygodniejsze.

   

  Sprawdź, jaka deska do prasowania będzie najlepsza.

   

  Należy także zaopatrzyć się w żelazo o dużej mocy, z długim kablem lub bezprzewodowe, które nie będzie krępowało ruchów. Przy wyborze żelazka przewodowego warto zwrócić uwagę na długość kabla oraz sposób połączenia go z urządzeniem – dobrze sprawdzi się kabel na tzw. kulce. Przy zakupie koszuli należy zwracać uwagę na materiał, z którego jest uszyta. Dość trudno prasuje się bawełnę i len oraz popelinę. Jak wspomniano wcześniej, by uniknąć świecenia się ciemnych koszul, należy je prasować przez bawełnianą ściereczkę. To samo dotyczy również modeli z lnu i popeliny.

  Jak dobrze wyprasować koszulę? Unikaj tych błędów!

  Podczas prasowania koszul warto zwrócić uwagę nie tylko na jakość sprzętu, ale również na to, aby żelazko zachowywało stałą temperaturę – starsze modele w trybie pracy nagrzewają się coraz bardziej, przez co prasowanie staje się nie tylko trudniejsze, ale w niektórych sytuacjach może dojść do zniszczenia materiału na skutek przegrzania. Ważne jest także unikanie prasowania po guzikach. Wysoka temperatura może działać na nie niekorzystnie.

  Jak wybrać żelazko do prasowania koszul?

  Jak widać, ważna jest nie tylko kwestia, jak prasować koszule, ale i czym to robić. Bardzo istotnym elementem żelazka jest jego stopa – jej nawierzchnia i kształt. Dobrze sprawdzają się te ceramiczne, teflonowe, tytanowe oraz szafirowe. Do prasowania koszul warto wybrać żelazko mocno zwężane z przodu. Przy jego zakupie należy przeanalizować dodatkowe funkcje, które mogą jeszcze bardziej ułatwić prasowanie koszul. Do popularnych opcji należą: blokada kapania, samooczyszczanie, uderzenie pary w pionie pozwalające na prasowanie powieszonych na wieszaku ubrań, ciągłe wytwarzanie pary. Warto rozważyć również zakup żelazka parowego, które usprawnia proces prasowania koszuli.

  Generator pary lub parownica – idealne urządzenia do prasowania koszul?

  Do wyprasowania koszuli w warunkach domowych można używać także generatora pary. Jest to pojemnik połączony z żelazkiem za pomocą przewodu parowego. Jego zadaniem jest wytwarzanie dużej ilości pary, która powoduje, że pozbycie się zagnieceń jest jeszcze prostsze. To urządzenie sprawdza się lepiej niż klasyczne żelazko, a szczególnie docenią je osoby, które muszą każdego dnia lub prawie codziennie prasować koszule. Warto również rozważyć zakup parownicy (steamera), która uwalnia parę pod ciśnieniem, co pozwala na prasowanie na każdej płaszczyźnie. Jej dodatkową zaletą jest to, że doskonale radzi sobie z łatwo gniotącymi się materiałami. Stają się one również odporniejsze na zagniecenia. Decydując się na tego typu urządzenie, warto zwrócić uwagę nie tylko na ciśnienie pary, ale i na pojemność zbiornika na wodę, czas podgrzewania (w minutach) oraz ilość wytwarzanej pary (w gramach).

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?