Makiet stanowi zakończenie rękawa. Przed jego prasowaniem należy rozpiąć wszystkie guziki, rozłożyć go na płasko, po czym przejść do wygładzania jego wewnętrznej części. Co jeszcze warto wiedzieć o odprasowywaniu tej części koszuli?

Spis treści

  Niektórzy, zwłaszcza zabiegani panowie, preferują prasowanie samych kołnierzyków i mankietów, ponieważ to one są najbardziej widoczne z całego stroju. Niemniej jednak elegancki mężczyzna powinien zatroszczyć się o to, by koszula była w całości schludna i wygładzona. Należy także pamiętać, że ubrania powinno się prasować tylko wówczas, gdy są w pełni czyste, gdyż wysoka temperatura żelazka może utrwalić wszelkie zabrudzenia i plamy.

  Jak prasować mankiety od koszuli?

  Przed prasowaniem koszuli należy sprawdzić, czy wszystkie guziki, wraz z tymi na mankietach, są odpięte. Następnie trzeba zapoznać się z jej składem materiałowym, po czym dostosować do niego ustawienie temperatury żelazka. Jeśli nie ma się pewności co do składu, warto jest rozpocząć od niższej temperatury, aby po chwili ewentualnie ją zwiększyć. Zbyt wysoka temperatura oraz nieodpowiedni sprzęt mogą zniszczyć koszulę, np. ją wybłyszczyć. Jeśli ta wykonana jest z ciemnego materiału, należy prasować ją przez bawełnianą ściereczkę, która ochroni tkaninę przed powstaniem nieestetycznych śladów. Niektóre modele żelazek dostępne na rynku wyposażone są w specjalne nakładki na stopę, które chronią materiał, przez co stosowanie szmatki nie jest konieczne. Ponadto ubrania w ciemnym kolorze warto jest dodatkowo prasować po lewej stronie.

  Niektórzy preferują prasowanie samych kołnierzyków oraz mankietów, jednak jest to rozwiązanie, które można zastosować tylko w ostateczności. Elegancja wymaga tego, aby cała koszula była dokładnie wypielęgnowana. Jak zatem prasować mankiet? Po rozpięciu należy rozłożyć go na płasko. Podobnie, jak kołnierzyk, warto jest prasować go najpierw po wewnętrznej stronie. Po skończeniu tej czynności można przejść do wygładzania zewnętrznej części, przesuwając wszystkie zagniecenia materiału na krawędzie. Należy bezwzględnie uważać na guziki, aby nie najechać na nie żelazkiem. W każdej chwili tworzywo, z którego są wykonane, może zacząć się topić. Po wyprasowaniu pierwszego mankietu można przejść do usuwania zagnieceń z rękawa.

  Prasowanie mankietów koszuli parą – czy warto?

  Jak zostało już wspomniane, każdą koszulę, niezależnie od jakości, można zniszczyć przez nieodpowiedni sprzęt oraz niewłaściwą technikę prasowania. Niektóre tradycyjne żelazka mogą się przegrzewać, przez co pozostawiają na tkaninie nieestetyczne ślady. Dlatego świetną alternatywą w przypadku koszuli z mankietami może okazać urządzenie do prasowania parą – parownica lub generatory pary. Podczas tej czynności nie ma ryzyka przypalenia ubrań lub ich przegrzania (wybłyszczenia). Warto dodać, że prasowanie za pomocą urządzenia na parę jest o wiele szybsze niż praca z tradycyjnym żelazkiem. A ponadto sprzęt może być wykorzystywany do odprasowywania odzieży w pionie, np. na wieszaku.

  Czym różni się parownica od generatora pary?

  Żelazko z generatorem pary produkuje ogromną ilość pary wodnej pod wysokim ciśnieniem (stały wyrzut wynosi do ok. 180 g na minutę, a dodatkowy do ok. 600 g na minutę). Z tego względu bardzo dobrze radzi sobie w przypadku rozprasowywania bardzo gniotących się tkanin i grubych materiałów (jak np. dżins). Generator pary umożliwia także prasowanie różnych materiałów bez konieczności zmiany temperatury (urządzenie utrzymuje stałą, bezpieczną dla tkanin temperaturę). Istnieje także opcja prasowania kilku warstw naraz (np. pościeli). Żelazko ze stacją parową jest wyposażone w bardzo pojemny zbiornik na wodę (najczęściej ponad 1 l), dzięki czemu praca z urządzeniem może trwać dłużej niż w przypadku klasycznych modeli. Jeśli ubranie nie jest intensywnie pogniecione, a wymaga jedynie lekkiego odświeżenia, warto jest sięgnąć po parownicę do ubrań. Dzięki temu urządzeniu można nie tylko wygładzić materiał, ale także wyzbyć się z odzieży niechcianych zapachów i bakterii (gorący strumień pary wodnej usuwa do 99,9% drobnoustrojów). Parownica do prasowania ubrań składa się z grzałki produkującej parę wodną oraz zbiornika wody, który umożliwia odświeżenie od kilku do kilkunastu sztuk ubrań. Z uwagi na to, że parownica do odzieży ma o wiele mniejszy wyrzut pary niż żelazko z generatorem, polecana jest do delikatnych tkanin, jak chociażby jedwab oraz do prasowania wszelkiego rodzaju aplikacji, falban czy plis.

  IXEO – rewolucyjny sprzęt łączący w sobie żelazko i deskę

  W przypadku prasowania koszuli z mankietem bardzo istotna jest właściwa deska. Powinna być stabilna oraz mieć regulację wysokości. Warto także zwrócić uwagę na sposób wykonania blatu. Te najlepsze skonstruowane są z siatki metalowej oraz pokryte są gąbką i płótnem. Okazuje się, że można mieć urządzenie będące dwoma produktami w jednym, czyli takie, które łączy w sobie zalety sprzętu prasującego parą oraz wygodę stabilnej deski. Mowa tu o IXEO, rewolucyjnym sprzęcie, które składa się z deski Smart Board, umożliwiającej prasowanie pod każdym kątem oraz lekkiego, ergonomicznego żelazka parowego. Dzięki mocy wynoszącej 1600 W oraz technologii Turbo Steam urządzenie wytwarza silne ciśnienie o wysokości do 5 barów, przez co skuteczność prasowania jest bardzo wysoka. IXEO nagrzewa się w zaledwie 45 sekund, a System Smart Protect potrafi dostosować temperaturę do każdego typu odzieży, bez konieczności manualnej regulacji. Należy także wspomnieć, że urządzenie to zaopatrzone jest w dodatkowy, przenośny zbiornik na wodę, dzięki czemu sprzęt może zostać użyty, gdziekolwiek jest w danej chwili potrzebny.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?