Piniata to doskonała zabawa nie tylko dla dzieci. Dorośli również mogą się świetnie w ten sposób bawić. Już samodzielne przygotowanie piniaty to świetna rozrywka, a także sposób na wspólną zabawę z dzieckiem, pomagającą rozwijać umiejętności motoryczne. Później trzeba jednak posprzątać…

Spis treści

  Piniata to świetny pomysł na zabawę urodzinową. Dzieci absolutnie ją uwielbiają. Choć rozwiązanie to można wykorzystać także podczas zabaw dla dorosłych. Warto zdecydować się na samodzielne przygotowanie piniaty, bo to dodatkowa zabawa i świetny pomysł na wspólny czas z dzieckiem.

  Co to jest piniata?

  Piniata to zabawa, która wywodzi się z ludowego zwyczaju panującego w krajach latynoskich. Polega ona na strąceniu specjalnie wykonanej kuli, która wypełniona jest upominkami. Najczęściej są to słodycze, których uczestnicy starają się zebrać jak najwięcej. Zwyczaj ten był bardzo popularny wśród Indian. Następnie przejęli go konkwistadorzy i nadali mu chrześcijański charakter. Zabawa stała się szczególnie popularna w okresie Bożego Narodzenia. Z Nowego Świata trafiła do Hiszpanii i Portugalii, a potem do kolejnych krajów Europy. Z czasem jednak rozrywka ta utraciła wyjątkowy charakter wiążący ją z konkretnym świętem. Obecnie coraz częściej zabawa polegającą na strąceniu kuli wypełnionej słodyczami jest praktykowana na urodzinach oraz innych dziecięcych imprezach. Piniata nadal stanowi świetną zabawę, jednak nie ma już tak wyrazistego kontekstu kulturowego, jak kiedyś.

  Jak się robi piniatę?

  Piniatę można kupić lub zamówić jej wykonanie, jednak wielu pedagogów zachęca do tego, żeby samemu przygotować przedmioty potrzebne do tej zabawy. To bowiem nie tylko świetny pomysł na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem, lecz także zabawa, która pomaga doskonalić umiejętności manualne dziecka. Sprawność dłoni stanowi jeden z ważniejszych elementów rozwoju dziecka w pierwszych latach życia. Jak wykazują badania, ten sam obszar mózgu, który odpowiada za sprawność manualną, ma także wpływ m.in. na zdolność do nauki języków obcych. Warto więc zachęcić dziecko do wspólnego wykonania elementów potrzebnych do zabawy. Maluch z pewnością będzie miał ogromną satysfakcję, że brał udział w przygotowaniu atrakcji np. na własną imprezę urodzinową, a przy okazji poćwiczy mobilność ręki.

  Do przygotowania piniaty potrzebna będzie mąka, woda, balon, gazety lub zużyte zapisane kartki papieru. Oprócz tego przyda się jeszcze duża miska. Najpierw musisz zrobić klej z wody i mąki. Pamiętaj, że trzeba je wymieszać tak, aby masa była lejąca, ale nie miała grudek. Następnie nadmuchaj balon i zanurz go w misce z klejem. Na tak przygotowaną bazę nakładasz podarte wcześniej kawałki papieru – najlepiej okleić ją co najmniej trzema warstwami. Na koniec zawiązujesz balon sznurkiem. Pamiętaj jednak, żeby przy wiązaniu zostawić miejsce, przez które do środka włożysz słodkości. Tak przygotowany balon należy zostawić do suszenia na co najmniej dobę. Następnie przebijasz balon, a do środka wkładasz słodycze. Oczywiście zewnętrzną warstwę tak przygotowanej piniaty możesz dowolnie wystylizować: okleić, ozdobić, pomalować. Wszystko zależy od wyobraźni twojej i dziecka. 

  Sprzątanie po przygotowaniu piniaty

  Odkurzacz bezprzewodowy to nie jedyny sprzęt, który przyda się do sprzątania po przygotowaniu piniaty. Już podczas przygotowań do oklejenia balonu warto wziąć pod uwagę, że to zabawa nie tylko dość pracochłonna, lecz także skutkująca sporym bałaganem, zwłaszcza gdy pracuje się razem z dzieckiem. Już samo przedzieranie gazet lub kartek w salonie albo kuchni tworzy nieporządek – osadza się więcej kurzu, na podłodze mogą pojawić się drobne skrawki papieru. Bez większych problemów usuniesz bałagan za pomocą odpowiednio dobranego odkurzacza. Najlepiej sprawdzi się odkurzacz bezprzewodowy, taki jak Air Force 360 Flex Ultimate, który dzięki elastycznej rurze dotrze do kurzu pięć razy dalej pod niskimi meblami i bez trudu oczyści wszystkie zakamarki. Nie musisz się więc przejmować, że jakieś fragmenty i ścinki wylądowały właśnie pod kanapą. Z Air Force 360 usuniesz je bez problemu. Dodatkowym atutem tego sprzętu jest bateria litowo-jonowa o wysokiej mocy, dzięki której odkurzacz może nieprzerwanie pracować przez 1 godzinę i 15 minut. Pomocny będzie także odkurzacz ręczny. Dzięki specjalnemu modułowi odłączanemu od rury i szczotki bez problemu dotrzesz do szczelin w kanapie lub rogów pokoju, w których zgromadził się kurz. Prace ręczne, takie jak tworzenie piniaty, są świetne dla dziecka, ale jednocześnie sprzyjają powstawaniu większej ilości kurzu, dlatego warto wyposażyć się w dobrej klasy odkurzacz, który pomoże ci na bieżąco usuwać różnego rodzaju zanieczyszczenia.

  Zwróć uwagę na takie rozwiązania jak nowoczesna ssawka „Off-road Technology”, która sprawdza się na bardzo różnych powierzchniach. Profesjonalna elektroszczotka pozwoli ci szybko i skutecznie pozbyć się nawet tych trudnych i dużych zabrudzeń. Wybierając odkurzacz, zdecyduj się na jeden z modeli umożliwiających odkurzanie różnych powierzchni, od podłogi aż po sam sufit. Tefal z myślą o takich potrzebach opracował specjalny system szczotek EasyBrush.

  Szukając sprawdzonego odkurzacza, który pomoże ci w porządkowaniu domu po różnego rodzaju pracach z dzieckiem, nie zapominaj także o klasie reemisji kurzu. Nowoczesne sprzęty gwarantują, że w środku filtra lub pojemnika na śmieci zostanie zatrzymane ponad 99% zanieczyszczeń.

   

  ZOBACZ TAKŻE: Jak efektywnie sprzątać po zabawie z dzieckiem?

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?