Prasowanie w domu to czynność, za którą wiele osób nie przepada. Wystarczy odpowiedni sprzęt, aby obowiązki domowe stały się znacznie przyjemniejsze i szybsze do wykonania. Koszulki z nadrukiem można prasować, zarówno klasycznym żelazkiem, jak i skorzystać z nowoczesnych urządzeń, takich jak: generator pary, parownica czy stacja do prasowania.

Spis treści

  Koszulki z nadrukiem, nie tylko wymagają ostrożnego prasowania, ale również prania i suszenia. Przed włożeniem odzieży do pralki należy zapoznać się z ulotką i zastosować do wskazówek producenta dotyczących zwłaszcza temperatury prania. Koszulki sportowe z nadrukiem, aby na dłużej zachowały oryginalny fason, najlepiej suszyć na płasko. Suszenie na grzejniku może zniekształcić ich wygląd, z kolei w pełnym słońcu nadruk na koszulce może wyblaknąć.

  Jak prasować koszulki z nadrukiem?

  Koszulki z nadrukiem damskie czy męskie najbezpieczniej prasować na lewą stronę. Druk na ubraniu najlepiej zabezpieczyć inną tkaniną, np. kuchenną ściereczką, aby nie zniszczyć go w trakcie prasowania. Pod wpływem gorąca żelazka nadruk na koszulce może się stopić i pobrudzić przy okazji stopkę urządzenia. Przed prasowaniem warto również przeczytać informacje, znajdujące się na metce odzieży. Producenci odzieży, niektóre koszulki czy podkoszulki z nadrukiem, zalecają prasować przez wilgotną, najlepiej bawełnianą ściereczkę.

  Jakie żelazko do prasowania wybrać?

  Dobre żelazko do prasowania znacznie ułatwi wykonywanie codziennych domowych obowiązków. Wybierając urządzenie dla siebie, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów, które sprawią, że prasowanie będzie łatwe, szybkie i skuteczne, takie jak: rodzaj powłoki, szybkość nagrzewania czy siła uderzenia pary.

  • Filtr przeciw kamieniowi, szybkie nagrzewanie, silny wyrzut pary

  Na rynku dostępne są żelazka z nowoczesnym filtrem Micro-Calc oczyszczający z kamienia parę, która wytwarza się wewnątrz urządzenia, zapobiegając tym samym przed powstawaniem plam i osadów podczas prasowania. Do wysokiej klasy urządzeń należą również żelazka do prasowania o dużej mocy, czyli 3000 W, dzięki czemu błyskawicznie się nagrzewają, a przez wytwarzanie pary o stałym poziomie (np. do 60 g/min) i silnemu wyrzutowi pary (aż 250g/min), usunie się nawet najbardziej kłopotliwe zagniecenia, a samo prasowanie będzie bardziej efektywne i komfortowe.

  • Powłoka stopy, nakładka na stopę

  Nowoczesne żelazka posiadają powłokę stopy wykonaną w innowacyjnej technologii Durilium AirGlide Autoclean, która zapewnia idealny poślizg żelazka na tkaninie. Z kolei samoczyszcząca powłoka katalityczna, ułatwia utrzymanie urządzenia w idealnej czystości. Wygodne prasowanie w domu zapewni również żelazko wyposażone w specjalną nakładkę na stopę, która zapewnia dodatkową ochronę dla delikatnych tkanin, zapobiega ich przypalaniu czy wyświecaniu.

  Generator pary

  Generator pary to nowoczesne urządzenie, które gwarantuje spektakularne efekty prasowania. Sprzęt stanowi połączenie silnego wyrzutu pary oraz innowacyjnej technologii Smart Steam, która rozpoznaje ruch żelazka i generuje właściwą ilość pary, dzięki wbudowanego inteligentnemu czujnikowi. Urządzenie wyposażone jest w bojler, który zapewnia stały wyrzut pary o wysokiej mocy, co ułatwia komfortowe usuwanie zagnieceń na ubraniach. Nowoczesny generator pary, podobnie jak dobre żelazko do prasowania, posiada specjalny system, który chroni prasowane tkaniny przed poplamieniem czy osadem. Dodatkowo wyposażony jest w wygodną szufladę, dzięki której łatwo można usunąć kamień, zapewniając tym samym zawsze silny wyrzut pary oraz przedłużając żywotność urządzenia.

  Parownica ręczna

  Parownica ręczna umożliwia wygodne prasowanie parowe w pionie. Idealnie sprawdzi się do wygładzania zagnieceń, nawet najbardziej delikatnych tkanin. Nowoczesne parownice posiadają 5 ustawień pary w uchwycie, które umożliwiają bezpieczne dostosowanie jej do rodzaju prasowanej tkaniny. Dodatkowo posiadają trójkątną głowicę, za pomocą której możliwe jest precyzyjne rozprowadzenie pary wodnej po ubraniu. Parownica doskonale sprawdzi się do prasowania koszulki z nadrukiem, gdyż gorące powietrze skutecznie rozprostuje zagniecenia, ale nie zniszczy nadruku znajdującego się na odzieży.

  • Jak prasować parownicą koszulki z nadrukiem?

  Podczas korzystania z parownicy, dla lepszego efektu prasowania, należy delikatnie naciągnąć uranie drugą ręką. Kołnierzyki, np. w koszulkach polo z nadrukiem, najłatwiej wygładzić używając parownicy w poziomie, na płaskiej powierzchni. Używając urządzenia, należy również zwrócić uwagę, na to, aby jego przewód był zawsze rozprostowany. Wszelkie zagniecenia przewodu blokują swobodny przepływ pary, przez co parownica będzie pracować mniej wydajnie. Korzystając z parownicy ręcznej koszulkę najlepiej zawiesić na wieszaku na dogodnej dla nas wysokości. Większość modeli parownic posiada nowoczesną ruchomą głowicę, która idealnie dopasowuje się do tkaniny i umożliwia wygodne prasowanie w domu, bez konieczności schylania się.

  Stacja do prasowania

  Nowoczesna stacja do prasowania, np. model IXEO, to połączenie funkcjonalnego parowego żelazka oraz deski, na której można prasować pod każdym kątem. Rewolucyjne urządzenie pozwala łatwo i kompleksowo zadbać o wygląd ubrań, zasłon, obrusów, poszewek czy firanek. Stacja wyposażona jest w wygodny przenośny zbiornik na wodę, lekką głowicę prasującą oraz nowoczesną deskę Smart Board o ustawieniach, które umożliwiają prasowanie w domu, zarówno w pionie, jak i pod kątem 30 stopni. Dodatkowo szybkie nagrzewanie, wysoka moc i silne ciśnienie czyni urządzenie idealnym rozwiązaniem w każdym domu.  

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?