Kołdry puchowe to jeden z najczęściej wybieranych typów pościeli. Charakteryzują się utrzymywaniem równowagi cieplnej, lekkością i bardzo dobrą przepuszczalnością powietrza. Decydując się na zakup kołdry puchowej, warto wiedzieć, jak o nią dbać.

Spis treści

  Każda kołdra, nie tylko puchowa, jest narażona na codzienny kontakt z bakteriami i wydzielinami człowieka. Podczas choroby staje się siedliskiem wirusów, bowiem ma bezpośrednią styczność z chorym. Wszystko to sprawia, że wymaga ona regularnego czyszczenia w celu pozbycia się niebezpiecznych drobnoustrojów. Sposób prania kołdry powinien być dopasowany do jej wypełnienia. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko uszkodzenia wsadu. Czy sprawdzi się parownica do prasowania?

  Pranie kołdry a rodzaj jej wypełnienia

  Na rynku dostępnych jest wiele kołder różniących się zastosowanymi wypełniaczami. Część z nich ma pochodzenie naturalne (kołdra puchowa lub z pierza), inne zostały wykonane z materiałów syntetycznych. Zalecana częstotliwość prania jest uzależniona m.in. od rodzaju wsadu oraz wieku użytkowników. Jak to wygląda w praktyce?

  Kołdry syntetyczne są przeznaczone dla osób cierpiących na różnego rodzaju alergie oraz dla małych dzieci. Z powodzeniem można je prać w pralce, dostosowując temperaturę do wskazań znajdujących się na metce. W przypadku małych dzieci częstotliwość prania powinna być większa (co 1‒3 miesiące), z uwagi na częstsze zabrudzenia. W przypadku dorosłych wystarczy to robić raz na pół roku.

  Pranie kołdry puchowej powinno odbywać się raz do roku, oczywiście przy założeniu, że nie korzystają z niej alergicy oraz małe dzieci. Przy takim rodzaju kołdry należy zachować szczególną ostrożność, bowiem jej wypełnienie jest bardzo podatne na odkształcenia i utratę puszystości. Pranie kołdry z pierza nie może odbywać się przy użyciu silnych detergentów ani z wykorzystaniem wysokiej temperatury. W niektórych przypadkach pralka automatyczna jest absolutnie zabroniona, gdyż może trwale uszkodzić wypełnienie. Niewskazane jest również wirowanie i suszenie w suszarce. Jak zatem radzić sobie z tak delikatnym produktem?

  Zobacz także: Pościel satynowa - jak ją prasować? Czego użyć?

  Parownica do prasowania – jak ją wykorzystać w przypadku kołder?

  Z uwagi na fakt, że puchowa kołdra jest produktem, który wymaga szczególnej uwagi, warto poszukać rozwiązań, które przyspieszą proces jej czyszczenia. Pranie kołdry w pralce można zastąpić prasowaniem parownicą. Celem tego zabiegu będzie w tym przypadku nie usunięcie zagnieceń, ale odświeżenie materiału. W jaki sposób działają urządzenia tego typu?

  Parownica to lekkie i ergonomiczne urządzenie, które wyróżnia się ciągłym wytwarzaniem pary o określonym natężeniu. Obsługuje się ją jedną ręką, przez co cały proces jest niezwykle komfortowy i niewymagający wysiłku.

  Sprzęt jest wyposażony w głowicę, która równomiernie rozprowadza parę na całej powierzchni, dzięki czemu zabieg jest bardzo precyzyjny i skuteczny. Chcąc odświeżyć kołdrę puchową, na przykład z gęsi, warto poszukać modelu parownicy z bardzo dużą głowicą, aby móc szybko poradzić sobie z dużą powierzchnią kołdry.

  Urządzenie tego typu jest bezpieczne dla każdego rodzaju tkaniny, nawet najbardziej delikatnej. Para wnika w głąb materiału, nadając mu pożądany kształt. Decydując się na tę formę odświeżenia kołdry, nie trzeba obawiać się o jej odkształcenie czy degradację wypełnienia. Jest to niezwykle istotne, zważywszy na fakt, że kołdry i poduszki puchowe charakteryzują się dosyć wysoką ceną i cennymi właściwościami, które szkoda byłoby stracić przez niewłaściwe zabiegi pielęgnacyjne.

  Najbardziej nowoczesne urządzenia wyróżniają się niezwykle szybkim czasem nagrzewania, zazwyczaj poniżej minuty. Sam proces również przebiega bardzo sprawnie, więc w krótkim czasie można odświeżyć wszystkie kołdry znajdujące się w domu bez konieczności ich trzepania i długiego oczekiwania na wyschnięcie.

  Zimowa kołdra puchowa zazwyczaj jest nieco grubsza niż letnia. Jeśli w naszym domu przeważają modele tego typu, warto poszukać parownicy z maksymalnie dużym pojemnikiem na wodę. Dzięki temu ograniczymy częstotliwość jej dolewania, pomimo tego, że wykorzystamy bardzo duże ilości pary.

  Kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest także system chroniący przed osadzaniem się kamienia. Funkcja oczyszczania nie tylko zwiększa żywotność sprzętu, ale również zapobiega powstawaniu nieestetycznych i nieraz trudnych do usunięcia plam na kołdrze.

  Czy odświeżanie kołdry za pomocą parownicy jest skuteczne?

  Podczas prania detergenty oraz wysoka temperatura pozwalają pozbyć się drobnoustrojów, które znajdują się na powierzchni pranej rzeczy. Dodatkowo usuwane są wszelkie plamy i nieprzyjemny zapach. Czy ten sam efekt można uzyskać za pomocą parownicy? Gorąca para, która jest wyrzucana z głowicy urządzenia, ma wysoką temperaturę, która doskonale radzi sobie z roztoczami i bakteriami znajdującymi się na powierzchni kołdry. Ich wyeliminowanie jest bardzo ważne, gdyż duża liczba tych mikroorganizmów może być powodem problemów zdrowotnych takich jak nieżyt nosa, różnego rodzaju wysypki czy bóle głowy. Na ich pozbycie się oprócz wysokiej temperatury wpływa również wysoki stopień wilgotności. Parownica spełnia oba te kryteria, dlatego z powodzeniem można wykorzystać ją do walki z roztoczami. W ten sposób uda się również wyeliminować nieprzyjemny zapach, który powstał przy ich udziale.

  Zobacz także: Jak skutecznie usunąć plamy z czerwonego wina?

  Co w przypadku licznych plam? Jak prać kołdrę z pierza w takiej sytuacji? Niestety, jeśli na powierzchni kołdry znalazły się plamy, odświeżenie parownicą nie wpłynie na ich wyeliminowanie. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalnej pralni chemicznej. Nie warto decydować się na samodzielne pranie w pralce, gdyż może się okazać, że zniknięcie plamy wiąże się z jednoczesnym zniszczeniem kołdry.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?