Pajacyk niemowlęcy, podobnie jak inne elementy wyprawki, powinien być prany jedynie w detergentach do tego przeznaczonych. W odpowiedni sposób należy go także prasować. Tylko należyta pielęgnacja w zakresie tych czynności zapewni dziecku odpowiednią ochronę.

Spis treści

  Pajacyk niemowlęcy prać najlepiej z wykorzystaniem hipoalergicznych środków posiadających rekomendację Instytutu Matki i Dziecka. W prasowaniu sprawdzi się generator pary lub stacja parowa, choć dobrze dobrane żelazko parowe również jest w stanie sprostać temu zadaniu.

  W czym prać pajacyk niemowlęcy?

  Dobre żelazko jest w stanie usunąć bakterie i alergeny z niemowlęcych ubrań, nie zniszczy jednak działania silnych substancji piorących, które mogą uczulać dziecko. Dlatego, kupując detergent, należy mieć na uwadze, by nie miał w składzie fosforanów, wybielaczy optycznych i silnych kompozycji zapachowych. Proszek do prania niemowlęcych ubrań powinien być hipoalergiczny, bezpieczny i delikatny. Choć istotna jest siła, z jaką środek piorący usuwa zanieczyszczenia i niebezpieczne bakterie, nigdy nie może wiązać się to z agresywnym działaniem substancji piorących. Małe dzieci błyskawicznie reagują na takie silne środki. Często bezpośredni kontakt z taką tkaniną prowadzi do wystąpienia reakcji skórnej, a w efekcie sprzyja pojawieniu się alergii.

  Pajacyki niemowlęce warto więc prać z użyciem środków delikatnych i posiadających rekomendację Instytutu Matki i Dziecka. Z płynów do płukania lepiej zrezygnować. Z reguły nadają one jedynie przyjemny zapach ubraniom. Taka wartość nie jest pokusą dla najmłodszych.

  Dobrym produktem do prania śpioszków i pajacyków są również płatki mydlane.. Warto jednak pamiętać, by używać ich jedynie do prania ręcznego. Wsypane do pralki mogą nie rozpuścić się dostatecznie i osadzić się w postaci białego, trudnego do usunięcia nalotu na ubrankach. Jeszcze innym rozwiązaniem są naturalne środki piorące, na przykład orzechy. Mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników, którzy twierdzą, że naturalny środek nie usunie zabrudzeń w 100%.

  Jak prać pajacyki niemowlęce?

  Żelazko na parę, a nie temperatura wody podczas prania, odpowiada za usunięcie ewentualnych bakterii i alergenów z ubranka dziecięcego. Dawniej pranie ubranek niemowlęcych w bardzo wysokiej temperaturze było koniecznością. Dziś zaleca się pielęgnację pajacyków niemowlęcych zgodnie z informacjami umieszczonymi na metce ubranka. Zbyt wysoka temperatura może zniszczyć tkaninę i osłabić jej właściwości, dlatego nie warto decydować się na pranie ubranek dziecięcych w temperaturze wyższej, niż zaleca producent.

  Należy je prać osobno (nie można łączyć ich z ubraniami dorosłych), bez użycia silnych detergentów o intensywnych zapachach. Warto natomiast zastosować dodatkowe płukanie, by jak najdokładniej usunąć proszek bądź płyn do prania. Jest to istotne z tego względu, że silny środek może podrażniać skórę dziecka. Niektórzy w tym celu dodają na koniec prania odrobinę octu. Nie jest to jednak bezpieczny sposób, może bowiem również wywoływać reakcję skórną. Nie powinno się łączyć ubranek niemowlęcych z garderobą starszych dzieci lub osób dorosłych, ponieważ zawierają często uczulające substancje zapachowe, resztki silniejszych środków piorących oraz zmiękczających pranie. Przez pierwsze miesiące warto prać ubranka niemowlaka osobno.

  Jakie żelazko kupić do prasowania niemowlęcych ubrań?

  Żelazko na parę to najlepsze możliwe rozwiązanie, jeśli chodzi o pielęgnację niemowlęcych ubranek. Pajacyk dziecięcy może być wyjątkowo miękki i przyjemny w dotyku. Prasowanie dziecięcych rzeczy pozwala przede wszystkim jednak zadbać o ich odpowiednią sterylność. Trzeba bowiem pamiętać, że pranie nie zabija wszystkich zanieczyszczeń znajdujących się na ubraniu, prasowanie parą natomiast usuwa bakterie i alergeny. Żelazka z generatorem pary to bakteriobójcze urządzenia, które usuwają z niemowlęcego pajacyka wszystkie niebezpieczne substancje.

  Żelazko do prasowania niemowlęcych ubranek wykorzystuje się także w celu zmiękczenia tkaniny. Do prania nie zaleca się dodawać płynów ani innych substancji do płukania. Z tego powodu niektóre materiały po wysuszeniu bywają szorstkie i nieprzyjemne w dotyku. Stacja parowa, żelazko parowe lub generator pary dzięki silnemu wyrzutowi pary nie tylko prostują, lecz także zmiękczają włókna. To z kolei sprawia, że pajacyk niemowlęcy jest miły w dotyku i nie podrażnia skóry dziecka. Aby materiał był miękki i puszysty, nie trzeba stosować żadnych chemicznych substancji zmiękczających włókna. Wystarczy dobre żelazko na parę.

  Żelazko parowe stojące czy generator pary?

  Żelazko bezprzewodowe jest z pewnością bardzo wygodnym rozwiązaniem, trzeba jednak pamiętać, że ono także musi być ładowane – nie będzie w stanie pracować z pełną mocą cały czas. Ważniejszym kryterium wyboru żelazka do prasowania niemowlęcych ubranek powinna być moc wyrzutu pary. Im jest większa, tym efektywniej zmiękczane i rozprostowywane są włókna materiału. Nowoczesne generatory pary charakteryzują się wyrzutem nawet na poziomie 12 barów. Dzięki temu urządzenia niszczą prawie wszystkie bakterie i alergeny nie tylko z niemowlęcej garderoby, ale również z pościeli. Czynności pielęgnacyjne ułatwiają też intuicyjne rozwiązania. Nie trzeba się martwić, że zbyt mocno nagrzane żelazko zniszczy któreś z ubranek, ponieważ urządzenie samo dostosowuje temperatury do tkanin, które aktualnie prasuje. To wyjątkowo wartościowa opcja, funkcja na miarę modernistycznego sprzętu.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?