Dobrze poskładane koszulki nie gniotą się w szafie. Dzięki temu można je od razu założyć i schludnie wyglądać, nawet bez użycia żelazka. W porannym pośpiechu cenne sekundy zaoszczędzone na prasowaniu są na wagę złota. Jak więc składać koszulki, aby się nie gniotły?

Spis treści

  Niestety, nawet najlepiej złożone ubrania pogniotą się, jeśli nie będą miały w szafie odpowiedniej przestrzeni. Najpierw upewnij się, że masz tyle miejsca, aby wszystko pomieścić, a potem wykorzystaj nasze sposoby na idealnie poskładane koszulki i koszule. Sprawdź też, jak złożyć rzeczy do walizki (ten sam sposób możesz wykorzystać do małych przestrzeni w szafie).

  Jak składać koszulki, aby się nie gniotły? Dwa sposoby

  Bawełniane koszulki nie należą do ubrań, które mocno się gniotą. Można więc zwijać je w rulony lub niewielkie „paczuszki” i otrzymać całkiem zadowalający efekt. Jak to zrobić?

  • Składanie koszulki w rulon
  1. Rozłóż koszulkę frontem do dołu. Wygładź ją rękami.
  2. Złóż jeden jej bok do środka tak, aby zagięcie wypadało obok wycięcia na dekolt. Staraj się zrobić to równo, aby dół tworzył jedną linię.
  3. Odchyl rękaw na zewnątrz wzdłuż szwu.
  4. Powtórz kroki 2 i 3 z drugą stroną koszulki.
  5. Wygładź całość rękami.
  6. Dół koszulki zegnij do góry, tak aby sięgał nieco poniżej wcięcia na dekolt.
  7. Zwiń koszulkę od dekoltu do dołu, uważając, by nie robić zagnieceń. Brzegi powinny być równe.
  8. Ułóż koszulki w szufladzie lub szafie brzegami do góry.
  • Składać koszulki w kostkę
  1. Zrób pierwsze 6 kroków tak, jak powyżej.
  2. Złóż jeszcze dwa razy dół koszulki do góry, odmierzając zgięcie mniej więcej w ⅓ wysokości tkaniny, a potem w połowie.
  3. Układaj koszulki tak, aby dekolt był skierowany w dół.

  Szybkie składanie koszulki w 3 sekundy

  Ten sposób po opanowaniu do perfekcji pozwala złożyć koszulkę w 3 sekundy.

  Wyobraź sobie dwie linie:

  • pionową w ⅓ szerokości koszulki,
  • poziomą pośrodku koszulki.

  Wyznacz teraz 3 punkty:

  • 1 – w miejscu przecięcia się linii,
  • 2 – na dole linii pionowej,
  • 3 – przy dekolcie na linii pionowej.

  Składanie koszulki metodą 3-sekundową krok po kroku:

  1. Chwyć koszulkę w pierwszym i drugim punkcie.
  2. Przełóż tkaninę z punktu drugiego do trzeciego (z samego dołu do samej góry). W tym czasie nie zmieniaj pozycji drugiej ręki, trzymającej punkt pierwszy.
  3. Energicznie podnieś koszulkę, strzep i połóż.
  4. Złóż ją jeszcze raz na pół.

  Istnieją także specjalne podkładki z zagięciami do szybkiego składania koszulek, co przyspiesza cały proces. Może jednak sprawić, że miejsca zgięć będą bardziej widoczne.

  Jak składać koszule do walizki (i nie tylko)?

  Bawełniane koszulki składaj do walizki w taki sam sposób, jak do szafy. Inaczej rzecz się ma z koszulami, które na co dzień powinny wisieć na wieszakach w szafie (jeśli nie dysponujesz taką szafą, w najgorszym razie możesz poukładać koszule w szafie w taki sam sposób, jak poniżej).

  Uwaga! Przed spakowaniem ubrań, uprasuj je. Pamiętaj też, aby dopasować wielkość walizki do liczby pakowanych ubrań. Jeśli będzie ich zbyt dużo, ściśnięte pogniotą się, a jeśli będzie za dużo wolnego miejsca, ubrania będą niepotrzebnie przemieszczać się w środku.

  Składanie koszuli z długim rękawem do walizki krok po kroku:

  1. Pozapinaj guziki koszuli.
  2. Rozłóż koszulę guzikami do dołu i wygładź jej powierzchnię.
  3. Poniżej kołnierzyka połóż kawałek tektury w rozmiarze mniej więcej A4.
  4. Złóż jeden brzeg koszuli wzdłuż tektury do środka.
  5. Rękaw odegnij na zewnątrz, wzdłuż zgiętego boku.
  6. Powtórz kroki 4 i 5 z drugą stroną koszuli.
  7. Złóż spód koszuli do góry, tak aby dotykał ramion.
  8. Złóż spód jeszcze raz, tak aby sięgał kołnierzyka.
  9. Zamiast kroków 7 i 8 możesz po prostu złożyć koszulę na pół. To zależy od tego, ile masz miejsca.
  10. Sięgnij za kołnierzyk i wyjmij tekturkę.

  Aby jeszcze bardziej zmniejszyć ilość zagnieceń, możesz nie składać boków koszuli do środka, a ograniczyć się do samych rękawów. To dobry sposób, jeśli masz więcej miejsca.

  Pamiętaj, aby najcięższe rzeczy ułożyć w walizce na dnie, a te, które nie powinny się zmiąć – na wierzchu. Dodatkowo każdą rzecz umieść w foliowym woreczku.

  Sprytne sposoby na niepogniecione ubrania

  Przed włożeniem rzeczy do szafy najlepiej je wyprasować, aby były gotowe do użycia. Jeśli masz mało czasu, zastanów się nad żelazkiem z generatorem pary lub parownicą, która pozwala wyprasować nawet wiszące rzeczy. Urządzenia takie pozwalają na szybszą pracę także dlatego, że same dostosowują temperaturę do prasowanych tkanin.

  Zobacz także: Jakie żelazko kupić? Na co zwrócić uwagę?

  Co ma wisieć, niech… wisi. Rzeczy powieszone na wieszakach w szafie zdecydowanie mniej się mną. Takiego przechowywania wymagają koszule, sukienki i garnitury. Pamiętaj, aby zapiąć wszystkie guziki i wygładzić materiał każdej rzeczy wiszącej w szafie. Każda część garderoby powinna wisieć osobno. Do powieszenia spódnic i spodni wykorzystaj specjalne wieszaki (do spodni – do przewieszania, do spódnic – z klipsami). Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca w szafie, staraj się jak najwięcej rzeczy wieszać na wieszakach, zamiast je składać.

  Zamiast prasować, paruj! Jeśli nie lubisz składania, układania i prasowania, to świetny sposób na to, by nie prezentować się niechlujnie. Nowoczesne parownice (steamery) do prasowania za pomocą pary w pionie (także po założeniu ubrania na siebie!) pozwalają na odświeżenie ubrania w kilka chwil. Aby to rozwiązanie było jednak możliwe do wykorzystania i rzeczywiście praktyczne, potrzebujesz miejsca (np. garderoby czy schowka), w którym parownica będzie podpięta na stałe. Wtedy wystarczy, że po wybraniu ubrań przesuniesz po nich parownicą. Jeśli wybierzesz model z dużym pojemnikiem na wodę, minie naprawdę dużo czasu, zanim konieczne będzie jakiekolwiek działanie związane z obsługą parownicy.

  Miękkie zgięcia pozostawią mniej śladów. Staraj się, aby zagięcia były jak najmniej „przyprasowane”, więc nie wygładzaj powierzchni ubrania po złożeniu.

  Ważna uwaga na koniec: nawet przy idealnym składaniu na tkaninie mogą pozostać ślady zagięć. W takim wypadku warto mieć pod ręką parownicę do ubrań, aby szybko się ich pozbyć.

  Zobacz także: Mankiet - jak go najlepiej prasować?

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  3